Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj poslal do investičního plánu akce za 87 miliard. Chce modernizovat železnice i nemocnici

 
středa, 28. listopadu 2018, 07:26

Liberecký kraj a obce z tohoto regionu poslaly do Národního investičního plánu 1475 projektů dohromady za 87 miliard korun. Největší objem peněz by měl z pohledu kraje jít do modernizace zastaralých železničních tratí, ale také třeba do modernizace největší krajské nemocnice. Sám Liberecký kraj navrhl 64 projektů za 49 miliard korun, další projekty přidaly města a obce. Co všechno se nakonec do Národního investičního plánu dostalo, zatím kraj neví.

Národní investiční plán vlády zahrnuje přes 17 000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030. Na setkání lídrů českého stavebnictví to v pondělí řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Období chce vláda rozdělit na dvě části. V té první do roku 2022 zahrnula do programu projekty za 1,226 bilionu korun. „Teď to budeme analyzovat. Musíme stanovit priority a najít na to peníze," doplnil premiér. Kabinet podle něj sestaví Radu vlády pro veřejné investování a při ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) vytvoří státní expertizu, která bude odpovědná za koordinaci přípravy projektů.

Železnice z Turnova do Liberce

Pro Liberecký kraj je největší akcí modernizace železnice mezi Libercem a Turnovem, která byla podle hejtmana odhadnuta na 19 miliard korun. „Není to úloha kraje, ale úloha státu, my ale tak úplně nevěříme reálnému zájmu ministerstva dopravy na výstavbě nové železnice do Liberce, tak jsme si to chtěli trochu pojistit," uvedl hejtman Martin Půta. Železniční trať z Liberce na Prahu byla vybudována stejně jako většina tratí v Libereckém kraji ve druhé polovině 19. století. Od té doby nebyla zásadněji modernizována. Cesta vlakem z Liberce do hlavního města trvá proto až 2,5 hodiny a nemůže rychlostí konkurovat autu ani autobusu.

Modernizace liberecké nemocnice

Dalším velkým projektem je pro kraj modernizace liberecké nemocnice. „Výstavba první a druhé etapy centra urgentní medicíny, což by dohromady mělo být zhruba 2,5 miliardy korun," řekl Půta. Jsou tam ale podle něj i další projekty, hlavně z oblasti dopravy, miliardy by měly jít do modernizace nádraží v Liberci nebo železniční tratě z Liberce na Českou Lípu. Masivní investice potřebují v nejbližších letech také krajské silnice druhé a třetí třídy, kde se dluh odhaduje na sedm miliard korun.

Napsal(a) ČTK | Foto KNL
 


 

Kam dál?

Liberecký kraj počítá pro příští rok s příjmy 3,384 miliardy korun

úterý, 27. listopadu 2018, 18:34

Liberecký kraj počítá pro příští rok s příjmy přes 3,384 miliardy korun, výdaje budou o 97 milionů korun nižší. Peníze navíc kraj...

Vánoční strom má ozdoby od dětí z liberecký školek a škol. Primátor...

úterý, 27. listopadu 2018, 15:00

Také letos zdobí vánoční strom na náměstí před radnicí ozdoby, které vyráběly děti z libereckých školek a základních škol. Nový...

VIDEO: Během čtyř let bude zaveden nový systém, lidé budou v případě...

úterý, 27. listopadu 2018, 12:06

Před teroristickými útoky či přírodními katastrofami mají obyvatele Evropské unie do čtyř let informovat výstražné SMS, které...

POCTY HEJTMANA 2018: Je autorem mnoha světových patentů. David Lukáš...

úterý, 27. listopadu 2018, 09:16

David Lukáš je autorem a spoluautorem mnoha tuzemských, evropských i světových patentů. V současné době je vedoucím...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak je to s osobními údaji na internetu?

Se svými osobními údaji nakládáme na internetu v podstatě denně. Internetové společnosti běžně využívají osobní údaje k cílenému marketingu. Díky tomu se Google dostal mezi tři nejvíce ceněné značky na světě. Loňská aféra s britskou konzultantskou společností Cambridge Analytica také ukázala, že osobní údaje zadané samotnými uživateli na sociální sítě mohou být zneužity dokonce k ovlivnění voleb. Co všechno se rozumí osobními údaji a jaká práva v souvislosti s nimi mají fyzické osoby?

Zhruba 190 tisíc seniorů v Česku nemá starobní penzi ani 10 tisíc korun

Zhruba 190 tisíc seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10 tisíc korun. Kolem 60 tisíc lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v ČR činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.

Desetitisíce lidí se od rána zapojily do sbírky potravin

Desetitisíce lidí se dnes od rána zapojily v obchodech do celonárodní Sbírky potravin. Zájem byl podle pořadatelů srovnatelný se sbírkami v předchozích letech. Během akce dnes zákazníci 337 obchodů po celé republice mohli věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Letos poprvé mohou lidé přispět i při nákupu na internetu, kde bude sbírka pokračovat ještě týden. Výsledky budou známé v neděli.