Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

(NE)OBYČEJNÍ: Nadávky, ohrožování nožem i zlomený prst. Člověk si to nesmí tak brát, říká revizorka

 
pátek, 7. prosince 2018, 14:36

Revizor. Nenáviděný většinou cestujících, postrach pro neplatiče jízdenek. Povolání vyžadující pevné nervy a hromadu odvahy, zvláště pak u ženy. Denně musí čelit nadávkám, někdy i útokům.

Žen je mezi revizory poskrovnu. Na dodržování přepravních podmínek dohlíží v Liberci tři příslušnice něžného pohlaví, zbytek jsou muži. „Revizorkou jsem tři a půl roku. Někdy mě práce baví, jindy méně. Je to hodně ovlivněné lidmi, které potkám,“ vypráví mladá revizorka. Jméno se rozhodla nezveřejnit, aby se nikdo nemstil třeba jejímu dítěti. Pro nás to tak bude revizorka Kateřina.

Katka se musí často vypořádat nejen s nepříjemným chováním cestujících a nadávkami, ale i s hrami na city. „Lidé se téměř vždy snaží vymlouvat. Nestihli si ještě cvaknout jízdenku, zrovna usazují děti nebo mají finační problémy,“ říká revizorka. Oči před podobnými příběhy nepřivírá, ale s kolegou, říkejme mu třeba Vítek, vždy dají nastupujícím dostatek času.

„Když nastoupíme do vozu, vždy počkáme, pokud je fronta u automatu nebo lidé šátrají v tašce a hledají lístek. Když ale všichni sedí, začne kontrola a pak už mají smůlu,“ vysvětluje Vítek. Nejeden filuta už na revizory zkoušel vyzrát tím, že si lístek označí na poslední chvíli, až když začne kontrola. Jenže v takovém případě má smůlu, zaplatí nejen za jízdenku ale i za pokutu.

Vytáhl na mě kudlu

Revizorů je obecně nedostatek, kvůli bezpečnosti navíc cestují vždy minimálně ve dvojicích. „Kluka kolem dvaceti kontroloval kolega a chtěl ho pokutovat, protože si neoznačil kartu, ten to ale nechtěl pochopit. Ukázala jsem mu přepravní podmínky, ale jeho to nezajímalo,“ popisuje Katka nepříjemný incident.

Mladík se ještě pokusil označit si kartu v průběhu kontroly a když to neprošlo, dal se na útěk. „Chtěl vyběhnout ven, já jsem ho chytla za rukáv a on se na mě otočil s vytaseným nožem. Naštěstí kolega vytáhl teleskopický obušek a v tu chvíli kluk nůž schoval,“ dokončuje příběh. Mezitím si revizoři přivolali na pomoc policisty.

Zlomený prst a motorová pila

Tehdy to ještě dopadlo dobře. Horší je to s útěkáři, kteří nezaplatili a před revizory se snaží pláchnout. Kvůli jednomu z nich měla Kateřina zlomený prst. „Jeden muž mě při útěku vyrazil z tramvaje a já si tak zlomila prst.“

Ani revizor Vítek, který jízdenky kontroluje přes dva roky, nemá o příběhy nouzi. Setkání s cestujícím jak z amerického filmu jen těžko vymaže z paměti. „Utíkal nám chlápek v reflexním oblečení a když jsme ho dostihli, oháněl se po nás motorovou pilou, samozřejmě vypnutou. Ale ani tak to nebylo nic příjemného,“ říká Vítek. Týpek nakonec u Textilany vyběhl na kopeček, kde začal svou motorovou pilu túrovat, domů ale stejně odešel s pokutou.

Honit utíkající neplatiče se podle něj moc nevyplácí. „Na začátku jsem za nimi párkrát vyběhl, ale ono vás to časem přejde. Nic z toho nemáte, maximálně zničené kalhoty a odřená kolena, když upadnete. Beztak nejčastěji utíkají lidé, které pokutujeme pravidelně,“ komentuje revizor.

Útěkář v žabkách

Docela komicky skončila pro revizora honička za klukem v žabkách. „V létě jsem se rozběhl za utíkajícím cestujícím v žabkách. Okolnosti mi ale nepřály a já zakopl a skončil na zemi. Jenže dotyčný nastoupil do tramvaje jen o pár zastávek dál, takže nakonec pokutu stejně dostal,“ vzpomíná s úsměvem Vítek.

Nejen honění černých pasažérů, ale ani fígle v podobě nástupu na poslední chvíli revizoři příliš nepoužívají. Jelikož jich je málo, pravidelní cestující je už na zastávce poznají. A to i přesto, že nenosí žádné uniformy. Vychytávky tak vymýšlejí spíše ti, kterým je líto platit za jízdenku. Výjimkou nejsou vyčištěné lístky ani přeposlané SMSky.

Někomu se útěk vyplatí, jinému na pokutě vůbec nezáleží. „Vedle lidí, co nám hrozně nadávají potkávám i takové, kterým je úplně fuk, že dostanou pokutu. To jsou většinou lidé ze sociálně slabších vrstev, ti samozřejmě pokutu ani nepřijdou zaplatit,“ komentuje revizorka.

Při rozdávání pokut musí být revizor neoblomný a tvrdý, a to i mezi svými známými. „Stává se, že kontroluji i své blízké. Vždycky je upozorňuju, běda, jestli nebudete mít lístek. Naštěstí jsou všichni vzorní,“ uvádí se smíchem Katka. Vulgarismy ani ošklivé zážitky si k srdci příliš nebere a zaměstnání si domů nenosí. „Nemohu si to tak brát. Zážitky nechávám v práci, jinak bych to nemohla dělat,“ dodává.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

FOTO: V Krásné Studánce hořela restaurace U Medvěda. Chytila izolace...

čtvrtek, 6. prosince 2018, 13:36

Necelou hodinu po poledni byl na tísňovou linku ohlášen požár restaurace U Medvěda v Krásné Studánce. Na místo vyrazilo pět...

Příčina otravy ve frýdlantské nemocnici? Lahvička s anestetikem...

úterý, 4. prosince 2018, 13:44

Kontaminaci jednoho ze vzorků anestetika Propofol odebraného v soukromé nemocnici Frýdlant, kde byla v minulém týdnu u devíti...

V Liberci na druhý pokus začal soud s hejtmanem Půtou a dalšími v...

úterý, 4. prosince 2018, 09:50

Krajský soud v Liberci se v úterý opět začal zabývat korupční kauzou, v níž je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy. Trest hrozí i...

V Liberci se bude točit seriál z druhé světové války. Natáčení uzavře...

pondělí, 3. prosince 2018, 14:14

V centru města se bude opět natáčet. Tentokrát ale půjde jen o dva dny z neděle na pondělí. Půjde o seriál World on Fire...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Desítky kilogramů polského masa se salmonelou snědli ve školách i nemocnici

Státní veterinární správa dnes uveřejnila místa, kam se dostalo nebezpečné polské maso s obsahem salmonely. Některé maso se podařilo zajistit a bude zlikvidováno, jinde ho ale už zpracovali. Dostalo se tak na talíře dětí v základních školách i pacientů v nemocnici. Podle polského ministra ale Česko celý problém zveličuje.

Za nenávistné komentáře k fotce prvňáků padlo třetí obvinění

Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií prvňáků z teplické základní školy, policisté v úterý obvinili zhruba čtyřicetiletého muže z Moravy. Vyplývá to z informací na webu policie Ústeckého kraje a vyjádření teplického policejního mluvčího Daniela Vítka. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti, muž je třetím obviněným v této kauze. Na jeho obvinění dnes upozornil server Novinky.cz.

Melancholické zápisky z nočních vlaků v podání The Paper Kites

Melancholická parta The Paper Kites představí v Praze své zápisky z nočních jízd vlakem i z pozorování spícího města. Směs subtilního indie popu a australského folkového písničkářství v podání pětice muzikantů se do Rock Café vrátí 25. listopadu 2019 po třech letech. Těšit se můžeme na nové skladby hned ze dvou loňských desek, o kterých se kapela nechala slyšet, že jsou jako dvě strany stejné mince. Vstupenky (395 Kč) budou v prodeji od 22. února na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.