Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

(NE)OBYČEJNÍ: Nadávky, ohrožování nožem i zlomený prst. Člověk si to nesmí tak brát, říká revizorka

 
pátek, 7. prosince 2018, 14:36

Revizor. Nenáviděný většinou cestujících, postrach pro neplatiče jízdenek. Povolání vyžadující pevné nervy a hromadu odvahy, zvláště pak u ženy. Denně musí čelit nadávkám, někdy i útokům.

Žen je mezi revizory poskrovnu. Na dodržování přepravních podmínek dohlíží v Liberci tři příslušnice něžného pohlaví, zbytek jsou muži. „Revizorkou jsem tři a půl roku. Někdy mě práce baví, jindy méně. Je to hodně ovlivněné lidmi, které potkám,“ vypráví mladá revizorka. Jméno se rozhodla nezveřejnit, aby se nikdo nemstil třeba jejímu dítěti. Pro nás to tak bude revizorka Kateřina.

Katka se musí často vypořádat nejen s nepříjemným chováním cestujících a nadávkami, ale i s hrami na city. „Lidé se téměř vždy snaží vymlouvat. Nestihli si ještě cvaknout jízdenku, zrovna usazují děti nebo mají finační problémy,“ říká revizorka. Oči před podobnými příběhy nepřivírá, ale s kolegou, říkejme mu třeba Vítek, vždy dají nastupujícím dostatek času.

„Když nastoupíme do vozu, vždy počkáme, pokud je fronta u automatu nebo lidé šátrají v tašce a hledají lístek. Když ale všichni sedí, začne kontrola a pak už mají smůlu,“ vysvětluje Vítek. Nejeden filuta už na revizory zkoušel vyzrát tím, že si lístek označí na poslední chvíli, až když začne kontrola. Jenže v takovém případě má smůlu, zaplatí nejen za jízdenku ale i za pokutu.

Vytáhl na mě kudlu

Revizorů je obecně nedostatek, kvůli bezpečnosti navíc cestují vždy minimálně ve dvojicích. „Kluka kolem dvaceti kontroloval kolega a chtěl ho pokutovat, protože si neoznačil kartu, ten to ale nechtěl pochopit. Ukázala jsem mu přepravní podmínky, ale jeho to nezajímalo,“ popisuje Katka nepříjemný incident.

Mladík se ještě pokusil označit si kartu v průběhu kontroly a když to neprošlo, dal se na útěk. „Chtěl vyběhnout ven, já jsem ho chytla za rukáv a on se na mě otočil s vytaseným nožem. Naštěstí kolega vytáhl teleskopický obušek a v tu chvíli kluk nůž schoval,“ dokončuje příběh. Mezitím si revizoři přivolali na pomoc policisty.

Zlomený prst a motorová pila

Tehdy to ještě dopadlo dobře. Horší je to s útěkáři, kteří nezaplatili a před revizory se snaží pláchnout. Kvůli jednomu z nich měla Kateřina zlomený prst. „Jeden muž mě při útěku vyrazil z tramvaje a já si tak zlomila prst.“

Ani revizor Vítek, který jízdenky kontroluje přes dva roky, nemá o příběhy nouzi. Setkání s cestujícím jak z amerického filmu jen těžko vymaže z paměti. „Utíkal nám chlápek v reflexním oblečení a když jsme ho dostihli, oháněl se po nás motorovou pilou, samozřejmě vypnutou. Ale ani tak to nebylo nic příjemného,“ říká Vítek. Týpek nakonec u Textilany vyběhl na kopeček, kde začal svou motorovou pilu túrovat, domů ale stejně odešel s pokutou.

Honit utíkající neplatiče se podle něj moc nevyplácí. „Na začátku jsem za nimi párkrát vyběhl, ale ono vás to časem přejde. Nic z toho nemáte, maximálně zničené kalhoty a odřená kolena, když upadnete. Beztak nejčastěji utíkají lidé, které pokutujeme pravidelně,“ komentuje revizor.

Útěkář v žabkách

Docela komicky skončila pro revizora honička za klukem v žabkách. „V létě jsem se rozběhl za utíkajícím cestujícím v žabkách. Okolnosti mi ale nepřály a já zakopl a skončil na zemi. Jenže dotyčný nastoupil do tramvaje jen o pár zastávek dál, takže nakonec pokutu stejně dostal,“ vzpomíná s úsměvem Vítek.

Nejen honění černých pasažérů, ale ani fígle v podobě nástupu na poslední chvíli revizoři příliš nepoužívají. Jelikož jich je málo, pravidelní cestující je už na zastávce poznají. A to i přesto, že nenosí žádné uniformy. Vychytávky tak vymýšlejí spíše ti, kterým je líto platit za jízdenku. Výjimkou nejsou vyčištěné lístky ani přeposlané SMSky.

Někomu se útěk vyplatí, jinému na pokutě vůbec nezáleží. „Vedle lidí, co nám hrozně nadávají potkávám i takové, kterým je úplně fuk, že dostanou pokutu. To jsou většinou lidé ze sociálně slabších vrstev, ti samozřejmě pokutu ani nepřijdou zaplatit,“ komentuje revizorka.

Při rozdávání pokut musí být revizor neoblomný a tvrdý, a to i mezi svými známými. „Stává se, že kontroluji i své blízké. Vždycky je upozorňuju, běda, jestli nebudete mít lístek. Naštěstí jsou všichni vzorní,“ uvádí se smíchem Katka. Vulgarismy ani ošklivé zážitky si k srdci příliš nebere a zaměstnání si domů nenosí. „Nemohu si to tak brát. Zážitky nechávám v práci, jinak bych to nemohla dělat,“ dodává.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

VÍKENDOVÁ PŘEDPOVĚĎ: Silný vítr doprovodí déšť a sníh

pátek, 7. prosince 2018, 13:16

Předpověď na nadcházející víkend neslibuje žádné pěkné počasí. To naváže na propršený pátek, také v sobotu a v neděli můžeme...

Třídit plechovky můžete i v Liberci. Kampaň Replechuj chce v Česku...

čtvrtek, 6. prosince 2018, 18:55

Kampaň #replechuj chce rozvířit české vody v oblasti recyklování plechových obalů od nápojů. Ročně jich totiž miliony skončí ve...

Prezident Zeman si od 12. prosince vezme do konce roku dovolenou

čtvrtek, 6. prosince 2018, 07:51

Prezident Miloš Zeman si od 12. prosince do konce roku vybere dovolenou. Trávit ji bude na zámku v Lánech. Tradiční vánoční...

Bývalá galerie se promění na Centrum aktivního života. Přestavba...

středa, 5. prosince 2018, 18:30

Od přestěhování galerie do bývalých lázní na konci roku 2014 je Liebiegův palác prázdný. Celou dobu se mluví o jeho přestavbě na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.