Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Česku dojde na odchyt vlků, čipy a obojky by mohly usnadnit návrat šelmy

 
čtvrtek, 20. prosince 2018, 12:24

V příštím roce dojde na vybraných místech v České republice k regulovanému odchytu vlka. Výzkum České zemědělské univerzity by mohl pomoci k hladšímu návratu psovité šelmy na naše území.

Česká zemědělská univerzita je jedním z participantů na přeshraničním projektu Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné přeshraniční krajině (OWAD). Z toho důvodů si vyžádala výjimku pro odchyt vlků. „Odchycení vlci budou opatřeni zařízením, které umožní sledovat jejich pohyb. Zvířata tak získají telemetrický obojek a čip,“ uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) Karolína Šůlová.

Výzkum by měl pomoci nekonfliktnímu návratu chráněné šelmy. Monitoring a získávání informací od německých kolegů ze Saska by mohli výrazně ovlivnit pohled na vlka, a to i ze strany veřejnosti. Výzkum tak kvituje i Miroslav Kutal z hnutí DUHA, které se dlouhodobě sledování šelem na území České republiky, věnuje. „Přestože data o pohybu vlků máme, informace získané díky telemetrický obojkům by nám mohly mnohé odhalit,“ řekl Miroslav Kutal

K odchytu dojde hned na několika místech v období od ledna do června. „Vydali jsme výjimku odchytu pro území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Podobnou vydal i Národní park České Švýcarsko a Ústecký kraj. Předpokládáme, že nakonec bude období zkráceno,“ komentovala Šůlová.

Vlci v Sasku se vyskytují přibližně poslední dvě dekády. Postupně se jim daří odchovávat mláďata a obývat nová teritoria. I zdeovšem vlk rozděluje společnost na dvě skupiny lidí. Ti kteří ho obdivují a podporují a ti, kteří ho nenávidí.

Vražedné pasti ani oka nejsou v plánu

Celkem by nemělo být odchyceno více než deset vlků. Přestože na sociálních sítích v posledních dnech kolovaly zvěsti o tom, že vlci budou při odchytu zraněni, AOPK ČR to striktně odmítá. „K odchytu budou využity selektivní metody v podobě pasti nebo sklopce. Záměrem rozhodně není zranit zvíře. Celé místo bude navíc pod dohledem fotopasti a v týmu samozřejmě bude i veterinář. Po umístění čipu a obojku budou vzápětí vlci vypuštěni zpět do přírody,“ dodala Šůlová.

Pokud se do pasti náhodou chytí jiný tvor, bude okamžitě vypuštěn do volné přírody. Celý projekt i převzetí dosavadních znalostí ze Saska, odkud k nám vlk přichází, by mohli pomoci, aby i u nás našel tento tvor své místo. Důležité je ovšem pochopení ze strany veřejnosti „Práce s veřejností je velmi důležitá. Aktuálně například dokončujeme společně mapy výskytu vlka. Nové poznatky by nám mohly pomoci i při osvětových akcích,“ zakončil Kutal.

Špatné načasování?

Mezi ochranáři se ovšem objevují i hlasy kritizující plánovaný odchyt. „Celé znění výjimek je špatně a podmínky odchytu velmi benevolentní. V případě Lužických hor si povolení k odchytu navíc udělila AOPK sama sobě, jelikož je partnerem projektu a několik jejich zaměstnanců pobírá z projektu mzdu,“ uvedl Jiří Beneš, který na sociálních sítích na odchyt vlků upozornil.

Podle něj na poměrně malém území severních Čech může na základě výjimek projektový tým pochytat i třicet vlků. Navíc v období, kdy nelze zcela vyloučit odchycení březí samice nebo vlčat. „Kromě obojků a čipů bude vlkům také nastřelována ušní známka. Z telemetrie získaná data jistě přinesou spoustu informací pro vědeckou práci i zaujmou veřejnost. Je nutné ovšem minimalizovat jakýkoliv škodlivý vliv, který odchyt kriticky ohroženého druhu může přinést. A tak tomu v případě udělených výjimek bohužel není,“ dodal Beneš. 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

V pátek začne astronomická zima, dny se začnou prodlužovat

středa, 19. prosince 2018, 19:56

V pátek přesně ve 23:23 vstoupí Slunce do znamení Kozoroha, nastane zimní slunovrat a začne astronomická zima. Noc bude na...

Podle nového nařízení by vaječný koňak měl být bez mléka, většina...

středa, 19. prosince 2018, 18:41

Pro někoho jde o nepostradatelnou součást svátečního popíjení, jiní se bez něj neobejdou při přípravě domácího cukroví, třeba...

Nálezce pokladu u Vysokého dostane odměnu skoro 140 tisíc korun

středa, 19. prosince 2018, 11:50

Sto šedesát pražských grošů objevil nálezce v srpnu u Vysokého nad Jizerou. A protože nešlo o archeologický průzkum, má nárok na...

Ještěd naštval lyžaře, večerní lyžování není v ceně sezónního skipasu

středa, 19. prosince 2018, 10:01

Lyžařská sezóna je na začátku a skiareál na Ještědu už musí řešit rozzlobené lyžaře. Majitelé sezónních permanentek totiž nemají...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.