Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Česku dojde na odchyt vlků, čipy a obojky by mohly usnadnit návrat šelmy

 
čtvrtek, 20. prosince 2018, 12:24

V příštím roce dojde na vybraných místech v České republice k regulovanému odchytu vlka. Výzkum České zemědělské univerzity by mohl pomoci k hladšímu návratu psovité šelmy na naše území.

Česká zemědělská univerzita je jedním z participantů na přeshraničním projektu Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné přeshraniční krajině (OWAD). Z toho důvodů si vyžádala výjimku pro odchyt vlků. „Odchycení vlci budou opatřeni zařízením, které umožní sledovat jejich pohyb. Zvířata tak získají telemetrický obojek a čip,“ uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) Karolína Šůlová.

Výzkum by měl pomoci nekonfliktnímu návratu chráněné šelmy. Monitoring a získávání informací od německých kolegů ze Saska by mohli výrazně ovlivnit pohled na vlka, a to i ze strany veřejnosti. Výzkum tak kvituje i Miroslav Kutal z hnutí DUHA, které se dlouhodobě sledování šelem na území České republiky, věnuje. „Přestože data o pohybu vlků máme, informace získané díky telemetrický obojkům by nám mohly mnohé odhalit,“ řekl Miroslav Kutal

K odchytu dojde hned na několika místech v období od ledna do června. „Vydali jsme výjimku odchytu pro území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Podobnou vydal i Národní park České Švýcarsko a Ústecký kraj. Předpokládáme, že nakonec bude období zkráceno,“ komentovala Šůlová.

Vlci v Sasku se vyskytují přibližně poslední dvě dekády. Postupně se jim daří odchovávat mláďata a obývat nová teritoria. I zdeovšem vlk rozděluje společnost na dvě skupiny lidí. Ti kteří ho obdivují a podporují a ti, kteří ho nenávidí.

Vražedné pasti ani oka nejsou v plánu

Celkem by nemělo být odchyceno více než deset vlků. Přestože na sociálních sítích v posledních dnech kolovaly zvěsti o tom, že vlci budou při odchytu zraněni, AOPK ČR to striktně odmítá. „K odchytu budou využity selektivní metody v podobě pasti nebo sklopce. Záměrem rozhodně není zranit zvíře. Celé místo bude navíc pod dohledem fotopasti a v týmu samozřejmě bude i veterinář. Po umístění čipu a obojku budou vzápětí vlci vypuštěni zpět do přírody,“ dodala Šůlová.

Pokud se do pasti náhodou chytí jiný tvor, bude okamžitě vypuštěn do volné přírody. Celý projekt i převzetí dosavadních znalostí ze Saska, odkud k nám vlk přichází, by mohli pomoci, aby i u nás našel tento tvor své místo. Důležité je ovšem pochopení ze strany veřejnosti „Práce s veřejností je velmi důležitá. Aktuálně například dokončujeme společně mapy výskytu vlka. Nové poznatky by nám mohly pomoci i při osvětových akcích,“ zakončil Kutal.

Špatné načasování?

Mezi ochranáři se ovšem objevují i hlasy kritizující plánovaný odchyt. „Celé znění výjimek je špatně a podmínky odchytu velmi benevolentní. V případě Lužických hor si povolení k odchytu navíc udělila AOPK sama sobě, jelikož je partnerem projektu a několik jejich zaměstnanců pobírá z projektu mzdu,“ uvedl Jiří Beneš, který na sociálních sítích na odchyt vlků upozornil.

Podle něj na poměrně malém území severních Čech může na základě výjimek projektový tým pochytat i třicet vlků. Navíc v období, kdy nelze zcela vyloučit odchycení březí samice nebo vlčat. „Kromě obojků a čipů bude vlkům také nastřelována ušní známka. Z telemetrie získaná data jistě přinesou spoustu informací pro vědeckou práci i zaujmou veřejnost. Je nutné ovšem minimalizovat jakýkoliv škodlivý vliv, který odchyt kriticky ohroženého druhu může přinést. A tak tomu v případě udělených výjimek bohužel není,“ dodal Beneš. 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

V pátek začne astronomická zima, dny se začnou prodlužovat

středa, 19. prosince 2018, 19:56

V pátek přesně ve 23:23 vstoupí Slunce do znamení Kozoroha, nastane zimní slunovrat a začne astronomická zima. Noc bude na...

Podle nového nařízení by vaječný koňak měl být bez mléka, většina...

středa, 19. prosince 2018, 18:41

Pro někoho jde o nepostradatelnou součást svátečního popíjení, jiní se bez něj neobejdou při přípravě domácího cukroví, třeba...

Nálezce pokladu u Vysokého dostane odměnu skoro 140 tisíc korun

středa, 19. prosince 2018, 11:50

Sto šedesát pražských grošů objevil nálezce v srpnu u Vysokého nad Jizerou. A protože nešlo o archeologický průzkum, má nárok na...

Ještěd naštval lyžaře, večerní lyžování není v ceně sezónního skipasu

středa, 19. prosince 2018, 10:01

Lyžařská sezóna je na začátku a skiareál na Ještědu už musí řešit rozzlobené lyžaře. Majitelé sezónních permanentek totiž nemají...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šéf komunistů Filip odmítá nákup vrtulníků z USA

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i přesunutí výroby z Aera Vodochody. Případný nákup ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, řekl Filip Radiožurnálu.

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.