Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Desítky ztracených psů a bezradní páníčci, v útulcích mají i po Silvestru napilno

 
čtvrtek, 3. ledna 2019, 13:55

Klidné Vánoce vystřídaly oslavy příchodu Nového roku. Pro mnoho zvířat je toto období stresující. Ze strachu a pocitu ohrožení se pak bojácná zvířata dávají na útěk. Výjimkou tak samozřejmě nejsou ani psi...

Koncem roku se tak z pracovníků útulků stávají lidé podobní důstojníkům na operačním středisku. Stejně jako oni totiž dostávají desítky oznámení. Ty se týkají zejména ztracených nebo nalezených a potulujících se psů. Cíl je jasný, ideálně všechny ve zdraví dopravit ke svým majitelům. 

Právě zprostředkování informací o hledaných a objevených chlupáčích je během těchto dnů klíčové. „Ohledně příjmů pejsků a výjezdů byl Silvestr i Nový rok poměrně klidný, ale samozřejmě dostávám mnoho informací o ztracených psech, po kterých jejich majitelé pátrají,“ říká Dagmar Kubištová z lučanského útulku Dášenka.

Zatímco ztrát evidují v útulcích hodně, pejsků zde končí minimum. „V loňském roce jsem na Nový rok ve čtyři ráno přijímala hned tři pejsky. Letos byli v posledních dnech jen dva. Lidé, kteří ztraceného psa objeví, si ho často vezmou domů a dočasně se o něj postarají,“ vysvětluje Kubištová.

Podobně na tom je i liberecké Centrum pro zvířata v nouzi Archa. „Letošní Silvestr naštěstí nebyl nijak dramatický. Měli jsme pouze jeden výjezd, stejně tak i prvního ledna. Ale samozřejmě máme hodně záznamů o ztracených pejscích,“ uvedla vedoucí útulku Lenka Čápová.

Kam nahlásit potulujícího se pejska?
Pokud narazíte na pejska, který se bezprizorně potuluje a očividně nikomu nepatří, určitě byste o něm měli informovat nejbližší útulek nebo policii. Využít můžete i facebookové stránky útulků nebo Centrální databázi ztracených a nalezených psů na www.pesweb.cz.

Kde sociální sítě pomáhají

Rychlost internetu, sdílení a předání informací může pomoci i ztraceným pejskům. Často zde lidé poznají pejska, který se zaběhl například sousedům, nebo upozorní ostatní, kde nějakého fouska zahlédli. „Díky facebooku dostáváme informace o dalších psech. Dozvíme se tak o chlupáčích, které lidé hledají i o těch, které našli. Často nám to pomůže k jejich rychlému návratu domů,“ sděluje vedoucí útulku Dášenka.

Pejsek se ztratil na Štědrý den v Turnově, našli ho až v Jablonci

Kuriozní případ řešili v Jablonci minulý čtvrtek. V Kokoníně objevili staršího psího veterána, který se choulil pod stromky. Ukázalo se, že má navíc poraněnou tlapku. „Z místa jsme promočeného pejska převezli k veterináři. Naštěstí výsledky rentgenů byly příznivé. O zlomeninu se nejednalo, tlapka byla jen naražená,“ komentuje Kubištová.

I v tomto případě pomohly sociální sítě. Pejsek totiž byl čipovaný, ale nebyl registrovaný v Národním registru majitelů zvířat a páníčka se tak nedařilo dohledat. Jaké bylo překvapení, když se ozvali majitelé pejska až z Turnova. Pejsek tak musel urazit bezmála dvacet kilometrů. „Podle informací se jim pejsek zatoulal na Štědrý večer. Nyní je ale už zpět u své rodiny,“ dodává Dagmar Kubištová.

Tulák, který se z Turnova dostal až do Jablonce, už je zpět doma

 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com, Dagmar Kubištová
 


 

Kam dál?

NEJ ČLÁNKY ROKU 2018: Vražda ve Vratislavicích, Czarotekk i požár na...

pondělí, 31. prosince 2018, 16:45

Právě končící rok 2018 přinesl celou řadu zajímavých událostí. Na webu jsem zveřejnila čtyři tisíce článků, v přehledu vám...

Rok 2019 v Libereckém kraji: Nové turistické atrakce, olymiáda...

pondělí, 31. prosince 2018, 11:06

Nové turistické atrakce, zahájení tří velkých rekonstrukcí krajských silnic, nový pavilon nemocnice v Jablonci či olympiádu...

VIDEA ROKU: Auto v protisměru, falešní hluchoněmí nebo policejní...

neděle, 30. prosince 2018, 16:10

Během celého roku jste na Drbně mohli vidět celou řadu videí. Já si uplynulých dvanáct měsíců prošla a vybrala pár z nich, která...

Sport park Liberec: Město musí opravit střechu Svijanské areny,...

pátek, 28. prosince 2018, 15:00

Je tu celkem pětatřicet sportovišť včetně multifunkční arény. Každý den si sem najde cestu v průměru přes 1400 lidi. Sport park...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Populist Jaromíra Soukupa: sliby vs. fakta. Říkejte mi „český Berlusconi“

Necítím se být ani Dalíkem, ani Tvrdíkem. Říkejte mi spíš Berlusconi, odpovídal Jaromír Soukup v červnu roku 2009 na otázky redaktorky MF DNES. Ve středu oznámil, že zakládá nové politické hnutí – List Jaromíra Soukupa. Cíl? Prý chránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy.

Na českobudějovickém sídlišti Máj ordinuje zubař, kterého ještě nikdo neviděl

Pacient se zaregistruje, zdravotní sestra ho objedná, při vstupní prohlídce vybere peníze a v den další návštěvy pošle SMS zprávu, ve které stojí, že měl pan doktor dopravní nehodu. To je zkušenost lidí, kteří k zubaři chodí do Zdravotnického zařízení Máj.

Olomoucké krematorium zrušilo pohřeb s desítkami hostů. Důvod nechápou pozůstalí ani ministerstvo

Přibližně stovka smutečních hostů, rodina v obřadní síni olomouckého krematoria a tělo zesnulého připravené k obřadu a zpopelnění. I přesto se před Vánoci v olomouckém krematoriu stala věc dosud nevídaná – provozovatel krematoria smuteční obřad odmítl provést a pohřeb na místě zrušil.