Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Desítky ztracených psů a bezradní páníčci, v útulcích mají i po Silvestru napilno

 
čtvrtek, 3. ledna 2019, 13:55

Klidné Vánoce vystřídaly oslavy příchodu Nového roku. Pro mnoho zvířat je toto období stresující. Ze strachu a pocitu ohrožení se pak bojácná zvířata dávají na útěk. Výjimkou tak samozřejmě nejsou ani psi...

Koncem roku se tak z pracovníků útulků stávají lidé podobní důstojníkům na operačním středisku. Stejně jako oni totiž dostávají desítky oznámení. Ty se týkají zejména ztracených nebo nalezených a potulujících se psů. Cíl je jasný, ideálně všechny ve zdraví dopravit ke svým majitelům. 

Právě zprostředkování informací o hledaných a objevených chlupáčích je během těchto dnů klíčové. „Ohledně příjmů pejsků a výjezdů byl Silvestr i Nový rok poměrně klidný, ale samozřejmě dostávám mnoho informací o ztracených psech, po kterých jejich majitelé pátrají,“ říká Dagmar Kubištová z lučanského útulku Dášenka.

Zatímco ztrát evidují v útulcích hodně, pejsků zde končí minimum. „V loňském roce jsem na Nový rok ve čtyři ráno přijímala hned tři pejsky. Letos byli v posledních dnech jen dva. Lidé, kteří ztraceného psa objeví, si ho často vezmou domů a dočasně se o něj postarají,“ vysvětluje Kubištová.

Podobně na tom je i liberecké Centrum pro zvířata v nouzi Archa. „Letošní Silvestr naštěstí nebyl nijak dramatický. Měli jsme pouze jeden výjezd, stejně tak i prvního ledna. Ale samozřejmě máme hodně záznamů o ztracených pejscích,“ uvedla vedoucí útulku Lenka Čápová.

Kam nahlásit potulujícího se pejska?
Pokud narazíte na pejska, který se bezprizorně potuluje a očividně nikomu nepatří, určitě byste o něm měli informovat nejbližší útulek nebo policii. Využít můžete i facebookové stránky útulků nebo Centrální databázi ztracených a nalezených psů na www.pesweb.cz.

Kde sociální sítě pomáhají

Rychlost internetu, sdílení a předání informací může pomoci i ztraceným pejskům. Často zde lidé poznají pejska, který se zaběhl například sousedům, nebo upozorní ostatní, kde nějakého fouska zahlédli. „Díky facebooku dostáváme informace o dalších psech. Dozvíme se tak o chlupáčích, které lidé hledají i o těch, které našli. Často nám to pomůže k jejich rychlému návratu domů,“ sděluje vedoucí útulku Dášenka.

Pejsek se ztratil na Štědrý den v Turnově, našli ho až v Jablonci

Kuriozní případ řešili v Jablonci minulý čtvrtek. V Kokoníně objevili staršího psího veterána, který se choulil pod stromky. Ukázalo se, že má navíc poraněnou tlapku. „Z místa jsme promočeného pejska převezli k veterináři. Naštěstí výsledky rentgenů byly příznivé. O zlomeninu se nejednalo, tlapka byla jen naražená,“ komentuje Kubištová.

I v tomto případě pomohly sociální sítě. Pejsek totiž byl čipovaný, ale nebyl registrovaný v Národním registru majitelů zvířat a páníčka se tak nedařilo dohledat. Jaké bylo překvapení, když se ozvali majitelé pejska až z Turnova. Pejsek tak musel urazit bezmála dvacet kilometrů. „Podle informací se jim pejsek zatoulal na Štědrý večer. Nyní je ale už zpět u své rodiny,“ dodává Dagmar Kubištová.

Tulák, který se z Turnova dostal až do Jablonce, už je zpět doma

 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com, Dagmar Kubištová
 


 

Kam dál?

Nejlepší historky z restaurací za uplynulý rok aneb Mileniálové útočí...

čtvrtek, 3. ledna 2019, 08:30

Číšníci a kuchaři už jsou od svých hostů zvyklí na ledajaký podivný požadavek nebo chování. To ale neznamená, že je čas od času...

Aktualizováno 2. ledna 2019, 16:20

Od rána hustě chumelilo. Policisté za dopoledne řešili dvacet nehod,...

středa, 2. ledna 2019, 10:44

Brzy ráno začalo v Libereckém kraji hustě chumelit. Hlášeno bylo jen za dopoledne dvacet nehod, problémy měly kamiony. Sněžení...

Začala Tříkrálová sbírka. Výtěžek půjde třeba na hospic, chystá se...

středa, 2. ledna 2019, 16:00

Do ulic našich obcí a měst se v období od 1. do 14. ledna opět vydají koledníci devatenáctého ročníku Tříkrálové sbírky, aby...

Na boj se sněhem má Liberec sto strojů a pracovníky Komunitních prací

středa, 2. ledna 2019, 14:29

Do Liberce v novém roce dorazila zima. Na odklízení sněhu má město připraveno celkem sedmdesát strojů svých a třicítku externích....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.