Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odpadky, zranění i úmrtí. Následky ohňostrojů nejsou lidem lhostejné, vzniká proto petice

 
sobota, 5. ledna 2019, 06:22

Kouř, který zahalí i velké metropole, odpadky, jenž se válí dlouhé měsíce na ulicích, nesmírný hluk, vystresovaná nebo mrtvá zvířata. Tyto a další dopady ohňostrojů zburcovali lidi, kteří se rozhodli postavit se této „tradici“ a bojovat za její zákaz formou petice.

S mottem „Normální je nerušit, neznečišťovat a neohrožovat zbytečně životy ani zdraví spoluobčanů“ se pokusí autoři petice Za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky přesvědčit českou společnost, že ohňostroje do naší země nepatří. 

Jiří Malík zasvěcuje přírodě a životnímu prostředí celý život. Je ochrnácem přírody, zakladatelem spolku Živá voda i národní kampaně Koalice STOP HF. Také je předseda spolku Přátelé Zdobického údolí a České asociace pro odstranění azbestu.

Autorem je Jiří Malík a jeho kolegyně Nikola Alice Hurychová a Nikola Procházková. Myšlenky na petici se rodily více než rok, letošní Silvestr byl poslední kapkou. „Základ petice jsme vytvořili již loni, ale bohužel jsme ji kvůli dalším projektům nestihli dokončit. Počkali jsme tak ještě na letošní Silvestr, ten byl ale ještě horší, než jsme čekali,“ říká Jiří Malík, autor petice a předseda Spolku Živá voda.

Splašené stádo, udupané tele, zraněná labuť…

Následky silvestrovských oslav dokládají tisíce příspěvků na sociálních sítí, zprávy z nemocnic, útulků i záchranných stanic. „Na Silvestra a Nový rok jsme přijali třináct zraněných a jinak postižených živočichů. U pěti můžeme téměř s jistotou říci, že jejich zranění zavinily ohňostroje,“ uvádí na facebooku Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Mezi živočichy byli labutě, srna, káně nebo straka, která svůj boj o život prohrála.

Tato straka byla objevena na Silvestra večer, zraněním bohužel podlehla

Podepsání petice bude možné v elektronické podobě i papírové podobě. Petice je primárně určena sněmovně a jejímu petičnímu výboru, aby navrhl vhodný zákon. Petici je možné podepsat ZDE.

I samotnému Jiřímu Malíkovi letos na Silvestra utekl kvůli hluku pes. „Sice je na umření, ale ještě za bílého dne utekl, zřejmě vlivem předčasných odpalů. A to se zdálo, že už nemůže o třech nohou ani náš pozemek opustit. Hledali jsme ho tři dny a zaběhl se na několik kilometrů,“ vypráví Malík.

Mezi zprávami a podněty, které se na konci roku na autory petice hrnuli, byl i příběh o stádu krav. „Petardy celé stádo vyplašily. Vystresované krávy bohužel ušlapaly čerstvě narozené telátko. Další kráva porodila již mrtvé mládě,“ uvádí autor petice a dodává, že majitelce vznikla statisícová škoda.

Podobné petice nejsou novinkou

Tato petice není první svého druhu. V minulosti vzniklo již několik petic za regulaci pyrotechniky, případně její omezení pouze na Silvestra. Tento dokument je ovšem mnohem propracovanější a odbornější. Odvolává se i na celou řadu zákonů. „Vytvořit petici trvalo našemu týmu desítky hodin. Ale splnil jsem slib, který jsem dal nejen sobě ale i mnoha lidem,“ komentuje Malík. Podle autorů je odpalování petard a pořádání ohňostrojů v rozporu hned s několika zákony, například se zákonem o ochraně přírody a krajiny, zákonem o ochraně ovzduší nebo tzv. Vodním zákonem.

V petici jsou zohledněny dopady na okolí i všechny živé organismy, nejen na domácí mazlíčky. „Jsou zde komplexně popsány všechny škody a dopady na stav a zdraví lidí. Častým popudem pro odmítání této zábavy je vliv na domácí mazlíčky, pyrotechnika se ovšem dotýká i zvířat divokých nebo hospodářských,“ říká autor.

Další podstatnou součástí petice jsou informace o kvalitě ovzduší v době vítání Nového roku i celá řada konkrétních případů z médií, sociálních síti i oficiálních vyjádření mnoha organizací. Nechybí ani mnohdy smutné, dojemné a chvílemi i poněkud drastické fotografie.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Záchranná stanice hl. m. Prahy, pixabay.com
 


 

Kam dál?

Desítky ztracených psů a bezradní páníčci, v útulcích mají i po...

čtvrtek, 3. ledna 2019, 13:55

Klidné Vánoce vystřídaly oslavy příchodu Nového roku. Pro mnoho zvířat je toto období stresující. Ze strachu a pocitu ohrožení se...

NEJ ČLÁNKY ROKU 2018: Vražda ve Vratislavicích, Czarotekk i požár na...

pondělí, 31. prosince 2018, 16:45

Právě končící rok 2018 přinesl celou řadu zajímavých událostí. Na webu jsem zveřejnila čtyři tisíce článků, v přehledu vám...

Rok 2019 v Libereckém kraji: Nové turistické atrakce, olymiáda...

pondělí, 31. prosince 2018, 11:06

Nové turistické atrakce, zahájení tří velkých rekonstrukcí krajských silnic, nový pavilon nemocnice v Jablonci či olympiádu...

VIDEA ROKU: Auto v protisměru, falešní hluchoněmí nebo policejní...

neděle, 30. prosince 2018, 16:10

Během celého roku jste na Drbně mohli vidět celou řadu videí. Já si uplynulých dvanáct měsíců prošla a vybrala pár z nich, která...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Co žene sportovce do čím dál tím větších extrémů, aneb přetváří kapitalismus sport?

Co žene sportovce do neustále větších extrémů? Je to individuální potřeba posouvání hranic nebo požadavky společnosti na show, extrémy a neustálý nárůst výkonu? Na to se v tématu dnešního dne zaměřila Drbna.

Babiš dostal dvojku z chování, napařil mu ji Liberecký kraj

Liberecký kraj se rozhodl úsměvně a s nadsázkou ohodnotit předsedu vlády Andreje Babiše a připomenout tak jeho loňskou návštěvu. Posunulo se něco v tématech, o kterých se tehdy jednalo? I to se promítlo na klasickém školním vysvědčení.

Na protest proti změně autorského práva je vypnuta Wikipedie

Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Zástupci Wikipedie chystané změny považují za velmi závažné, a proto od půlnoci encyklopedii poprvé na den vypnuli. Funkční dnes není ani německá, slovenská a dánská mutace Wikipedie, řekl předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál. Nově pojatá ochrana autorských práv se nemá dotknout přímo Wikipedie. Podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, ze kterých čerpají, a bude tak složitější, zajistit kvalitu obsahu encyklopedie.