Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Agrese mezi lyžaři stoupá, výjimkou není ani švihnutí hůlkou

 
úterý, 29. ledna 2019, 06:46

S přibývajícím počtem lidí dochází na Jizerské magistrále k více konfliktům. Nejčastěji mezi běžkaři a turisty. Někteří lyžaři ale nejsou ohleduplní ani k pomalejším sportovcům. Jenže hledat, kdo má pravdu, tak úplně nejde. Lesy by totiž měly sloužit všem.

Turisté, kteří v těchto dnech a zejména o víkendu vyrazí do Jizerských hor, se pravděpodobně vrátí zklamaní a dost možná i naštvaní. Lyžaři k nim totiž nejsou příliš shovívaví a na tratích je vidí jen velmi neradi. Samozřejmě je pochopitelné, že se běžkařům nelíbí pošlapané stopy, jenže pěším návštěvníkům vstup na Jizerskou magistrálu nikdo zakázat nemůže.

„Toto téma je opravdu velmi složité. Pěší turisté by si měli před výletem položit otázku, zda by se určitou cestou vydali, i kdyby tam neprojela rolba. Vše se ovšem odvíjí od toho, jak se budou chovat,“ popisuje ředitelka Jizerské o.p.s. Radka Davidová.

Do stop pěší nepatří, z hor je ale nikdo vyhnat nemůže

Velký rozdíl je mezi tím, když turista bezohledně šlape ve stopě, nebo když jde po kraji, případně středem. Jenže zde patrně narazí pro změnu na lyžaře jedoucí volnou technikou neboli skatem. „Přestože nemůžeme turistům vstup zakázat, doporučujeme, aby si vybírali úseky se smíšeným provozem, kde jim nemůže nikdo nic vytknout,“ vysvětluje Davidová.

Úseky se smíšeným provozem jsou určeny jak lyžařům, tak pěším i lidem se psy (na vodítku). Takovým místem je například trasa mezi Jizerkou a Smědavou po Jizerské silnici, cesta z Hašlerky na Maliník a dále z Maliníku na Černou Nisu po Vládní.

Přesto ovšem pěší návštěvníci musí počítat s tím, že se setkají s nejedním úšklebkem, poznámkou, někdy i hrubou nadávkou a možná dostanou i hůlkou. Jizerská o.p.s. se pak mnohdy stává terčem stížností, a to z obou stran. „Občas si stěžují takoví ti srdcoví lyžaři, podle kterých Jizerky primárně patří jim. Na druhé straně evidujeme i opačné zkušenosti, kdy se lyžaři chovali bezohledně. I já jsem slyšela o případech, kdy někdo dostal hůlkou, nebo schválně najížděl na lyže pomalejšímu běžkaři,“ komentuje ředitelka Jizerské o.p.s.

Počet konfliktů navíc roste s přibývajícími lidmi v horách. „Mě osobně naprosto vytáčí, když jsem na běžkách a pod lyže se mi pletou lidi. Nehledě na to, že ničí stopu. Chápu, že je těžké se jít v zimě někam projít, ale já bych do stopy nikdy nešla,“ sděluje lyžařka Klára. Nevítanými hosty jsou na tratích i fatbikeři.

S chlupáči si výlet rozmyslete, riskujete zdraví jejich i lyžařů

Velkým tématem jsou i psi. Přestože tabule s piktogramy upozorňují na to, že by je návštěvníci na upravené trasy s sebou brát neměli, jedná se pouze o doporučení. „Osobně si myslím, že v lese by neměl být pes vůbec na volno. Jenže i vodítko může být nebezpečné. Téměř každý lyžař, který vyráží na běžky pravidelně, už někdy přes nějaké vodítko přelétl. My ovšem nemůžeme nikomu vstup přímo zakázat,“ říká Radka Davidová.

Pokud tedy chtějí lidé v zimě do Jizerek se čtyřnohými chlupáči vyrazit, měli by upřednostnit alespoň zmíněné úseky pro smíšený provoz, to platí i pro lidi provozující skijöring. Ochrání tak nejen ostatní, ale i sebe a své mazlíčky.

Nadávky putují i k lidem, co se o tratě starají

Někteří nervózní lyžaři ale vynadají doslova každému i člověku, který upravuje stopu. „Jednou mě dojel běžkař a vynadal mi, že jezdím skútrem ve stopě. Když si všiml, že stopa dál nevede, byl poněkud rozpačitý,“ vypráví Vojtěch Lejsek. Tato zkušenost navíc dokládá, že s hrubostí běžkařů se nestkávají lidé pouze v Jizerských horách. Nejednu nadávku si vyslechl ale i Láďa Mizera, který léta jezdí po Jizerkách s lopatou na zádech, a kde je potřeba, přihodí na trať sníh, aby se lyžařům dobře jelo.

Jak se na tratích Jizerské magistrály chovat, nebo naopak nechovat, definují Pravidla pro běžkaře, které naleznete ZDE.

Podobným zkušenostem čelí i hrázný josefodolské přehrady Pavel Ševčík. „Je pravda, že se musíme potýkat s nepříjemnými lyžaři. Samozřejmě nám nadávají a vysvětlují, že na cestě z Hrabětic k přehradě nemáme co dělat. Naší povinností je přitom udržovat vodní dílo přístupné,“ vysvětluje Pavel Ševčík.

Silnice vedoucí z Hrabětic k hrázi přitom není součástí Jizerské magistrály a i na hráz mohou lidé jen díky výjimce. „Snažíme se lidem vysvětlovat, že vstup na hráz není samozřejmostí ale je umožněn jen díky výjimce. Zároveň sem musí mít přístup lehká technika,“ dodává hrázný.

Pěší turisté i lyžaři by si tak měli před vstupem na trasy Jizerské magistrály přečíst Pravidla pro běžkaře. Ta připomínají, jak se na magistrále chovat.

Úseky se smíšeným provozem jsou vyznačeny fialovými kroužky s panáčkem

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Policie se zaměřila na sníh a námrazu na autech. Během rána řešili...

čtvrtek, 24. ledna 2019, 10:05

Během pondělního rána probíhala v celém kraji policejní akce zaměřená na to, jak mají řidiči auta očištěná a zbavená námrazy a...

Bývalý plavčík musel znovu k soudu. Ten ho ale opět osvobodil

středa, 23. ledna 2019, 10:36

Krajský odvolací soud v Liberci potvrdil zprošťující rozsudek pro bývalého plavčíka městského bazénu v Liberci. Čtyřiadvacetiletý...

Mrazivé ráno. Na Jizerce dnes naměřili minus 25 stupňů

pondělí, 21. ledna 2019, 08:26

V Libereckém kraji silně mrzne, na Jizerce spadly teploměry pod minus 25 stupňů Celsia. Navíc se objevují mlhy, které mohou na...

Policie celý víkend zasahovala v libereckém sídle Jiřího Vařila....

neděle, 20. ledna 2019, 20:03

Už od sobotního rána zasahovala v sídle Jiřího Vařila v liberecké Jizerské ulici policie. Vařil je známý jako vlivná osoba ve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.