Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ZOO se rozšíří do amfiteátru a okolního údolí. Parkoviště vznikne ve Fibichově ulici

 
středa, 6. února 2019, 15:25

Město společně se zoologickou zahradou představilo záměr, jak zahradu rozšířit. Nové výběhy by mohly vnziknout v prostoru bývalého amfiteátru a jeho bezprostředním okolí. Vzniklo by zde Údolí ohrožení divočiny a výběhy tu najdou třeba tygři, medvědi nebo vlci. Jde ale zatím o záměr, nyní se bude vymýšlet technické i architektonické řešení.

„Už v minulých letech jsme šli cestou, kdy se snažíme snižovat počet druhů a spojujeme výběhy tak, abychom podmínky co nejvíce přizpůsobily chovaným druhům,” popsal Aleš Kočí ze zoologické zahrady. 

Jenže zahrada nyní stála před rozhodnutím, zda i nadále redukovat počet zvířat, především těch velkých, anebo se pokusit o rozšíření. Hrozí totiž, že kvůli stále se zpřísňujícím se normám na chov ohrožených zvířat by o ně ZOO mohla v budoucnu přijít úplně. A tak zvítězila druhá varianta, kdy by se ZOO měla rozšířit do údolí, ve kterém je bývalý amfiteátr. „Jde o zhruba deset hektarů,” dodal Kočí.

Útočiště pro velké druhy

V takzvaném Údolí ohrožení divočiny by zázemí našla především větší zvířata, ZOO sem chce přesunout druhy, které už chová, ale v současných výbězích nemají ideální podmínky. Jde například o kočkovité šelmy. Zahrada by tu ale chtěla chovat i nové druhy. „Jde o druhy, kdy můžeme pomoci s jejich záchranou, ať už jde o medvědy nebo třeba vlky,” popsal Kočí.

Celý záměr je ale na úplném začátku, ZOO jej představila městu a rada města ho schválila. Padá tak možnost, že by místo bývalého amfiteátru bylo parkoviště. „Prostor chceme mít veřejně přístupný, mohl by být využit například pro sokolnické ukázky,” řekl náměstek primátora Jiří Šolc.

Město ale bude muset řešit neutěšenou situaci s parkováním, které je po přestěhování vchodu na konečnou tramvaje velmi chaotické. Zástupci města už mají připravené řešení v podobě parkoviště ve Fibichově ulici, které by vzniklo ve spolupráci s Technickou univerzitou. Od parkoviště by pak návštěvníci zahrady prošli po cestě, která by procházela parkem ve Fibichově ulici, kde by vznikla naučná stezka.

Není jasná cena ani datum

Zatím není jasné, kolik celý projekt bude stát. Musel by se také měnit územní plán, ať už kvůli novým výběhům, tak i parkovišti, které by mělo být na aktuálně nezastavitelných pozemcích. Jde tak o otázku příštích několika let. „Letos bychom mohli dojednat změnu územnho plánu, příští rok by se projektovalo a třetí rok by se mohlo začít stavět,” řekl primátor Jaroslav Zámečník.

Na projektu by se mohl finančně podílet i Liberecký kraj. „Jednáme o tom,” doplnil Zámečník.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

V Libereckém kraji veterináři při kontrole zabavili 120 kg masa

úterý, 5. února 2019, 20:08

Veterináři v úterý v Libereckém kraji při kontrole aut s potravinami v jednom případě zabavili zhruba 120 kilogramů hovězího masa...

Na hranicích začaly speciální silniční kontroly zaměřené na dovoz...

úterý, 5. února 2019, 16:07

V Česku dnes začaly intenzivní kontroly zaměřené na veterinární zboží dovážené do ČR z Polska. Soustředí se na hlavní tahy u...

Ve sbírkách pro Vanesku, jejího tatínka a také pro Dominika se...

úterý, 5. února 2019, 14:42

Že lidem není osud ostatních lhostejný, prokázala finanční částka, kterou se během loňského roku podařilo vybrat ve veřejných...

Téměř šedesát kilogramů polského hovězího skončilo v restauracích,...

úterý, 5. února 2019, 10:01

Podle aktuálních správ Státní veterinární správy do Česka doputovalo 300 kilogramů hovězího masa z problematických polských...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.