Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ruiny v Ralsku jdou k zemi, další demolice Liberecký kraj chystá

 
čtvrtek, 7. února 2019, 08:51

V bývalém vojenském prostoru Ralsko pokračuje bourání ruin, které tam zůstaly po sovětské armádě. K zemi jdou v těchto dnech bývalá kotelna, sklad uhlí nebo letní kino. Další demolice zhruba deseti vybraných objektů Liberecký kraj připravuje. Náklady se odhadují bez DPH na bezmála 30 milionů korun. Demolice v Ralsku zahájil Liberecký kraj před třemi lety, stále tam zbývají desítky ruin, které je třeba postupně odstranit.

„Zároveň tam řeší resort regionálního hospodářského rozvoje využití dotací z ministerstva pro místní rozvoj (MMR), protože na demolice některých z těch objektů by měly jít dotace použít, takže bychom se rádi ucházeli o tady tu až 50procentní dotační podporu," řekl hejtman Martin Půta. Zatím kraj demolice v prostoru financoval z vlastního rozpočtu. „Je to první pozitivní výstup z návštěvy vlády v Libereckém kraji, která tu byla skoro před rokem," poznamenal Půta.

Prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala sovětská armáda do počátku 90. let. K vojenským účelům ale sloužil už zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k lokalitám nejzatíženějším pobytem sovětských vojsk. Liberecký kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007. I když budovy bývalého generálního štábu nebo kulturního domu už těžké stroje srovnaly se zemí, stále je tam kolem 170 objektů. Některé stojí a jsou v havarijním stavu, jiné už se zřítily. Na jejich odstranění bude kraj podle odhadů potřebovat kolem 100 milionů korun.

„My jsme loni připravili projektovou dokumentaci na zbourání 15 baráků od Loužnice na letiště Hradčany. Až se zbourají, tak až na nějaké výjimky by to tam mělo být čisté. Z těch 15 je už pět vysoutěžených a teď se bourají a těch dalších deset je připravených," řekl Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje, která prostor spravuje.

Nová zakázka je rozdělena na dva soubory v odhadované ceně téměř 14 a 16 milionů korun. Čeká se ale, že v soutěži půjdou náklady dolů. „Nabídky nás v minulosti často překvapily, protože byly i za 30 procent předpokládané ceny," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Liberec chce rozšíření bezdoplatkové zóny o dvě lokality

středa, 6. února 2019, 18:53

Liberec chce rozšířit takzvanou bezdoplatkovou zónu o dvě lokality. Zatím se toto opatření ve stotisícovém městě vztahuje na...

Dětské balzámy na rty obsahují potenciálně rizikové složky...

středa, 6. února 2019, 16:11

Před více než rokem informoval spotřebitelský časopis dTest, že většina testovaných balzámů na rty pro dospělé propadla v...

ZOO se rozšíří do amfiteátru a okolního údolí. Parkoviště vznikne ve...

středa, 6. února 2019, 15:25

Město společně se zoologickou zahradou představilo záměr, jak zahradu rozšířit. Nové výběhy by mohly vnziknout v prostoru...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.