Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Deset let od lyžařského mistrovství světa. Dluhy zůstaly, Liberec musí platit pokutu

 
pondělí, 18. února 2019, 15:00

Mistrovství světa v klasickém lyžování, které začalo před deseti lety, 18. února 2009, v Liberci, patřilo mezi nejvýznamnější sportovní akce v historii České republiky. Ještě než byl šampionát zahájen, provázela jeho přípravu řada problémů, které posléze vyústily ve vysoký dluh a několik trestních oznámení.

Šampionát v areálech ve Vesci a na Ještědu se konal do 1. března 2009. Celkem se na něm představilo 586 sportovců z 59 zemí, jejichž výkony sledovalo 170.730 diváků. V rámci šampionátu se konalo 20 mistrovských závodů, z toho 12 v běžeckých disciplínách a po čtyřech ve skocích na lyžích a severské kombinaci. Rozdáno bylo celkem celkem 34 sad medailí.

Sportovní událost

Nejúspěšnějším sportovcem byla Finka Aino-Kaisa Saarinenová, která získala tři zlaté (štafeta, sprint dvojic a klasická desítka) a jednu bronzovou medaili. Mezi muži zazářil norský běžec na lyžích Petter Northug, jenž vyhrál skiatlon, štafetu a maraton. Jedinou českou medaili vybojoval Lukáš Bauer, který skončil stříbrný v běhu na 15 km klasicky.

Liberec byl pořadatelem mistrovství zvolen počátkem června 2004 na kongresu Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v Miami. Přípravu šampionátu provázely od počátku problémy, ať už šlo o nevydařené závody Světového poháru v únoru 2008, jež byly generálkou na šampionát, nebo o rošádu na postu prezidenta organizačního výboru. V jeho čele stál od počátku Roman Kumpošt, kterého ale v červenci 2007 nahradila bývalá běžkyně na lyžích a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

POLITICKÁ KORIDA: Měl by Liberec uvažovat o pořádání mistrovství světa v lyžování?

Z veřejných zdrojů šly na uspořádání šampionátu a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun. Ze státní pokladny pocházelo téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a zbývajících 165 milionů přidal Liberecký kraj. Náklady na samotnou organizaci mistrovství činily přes 623 milionů korun. Akce nakonec i kvůli nízké návštěvnosti skončila dluhem ve výši 92 milionů korun. Organizátor mistrovství, občanské sdružení OC FIS NORDIC WSC 2009, proto v lednu 2012 skončil v konkurzu.

Kvůli údajným chybám ve veřejných zakázkách, jež se šampionátem souvisely, uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Liberci několik pokut. Nejvyšší z nich dosahovala výše 6,55 milionu korun. Soudy ale většinu pokut následně zrušily. Prezidentka organizačního výboru Neumannová čelila trestnímu oznámení, které na ni podal jeden z věřitelů šampionátu, reklamní agentura Roxy II. Společnost tvrdila, že Neumannová musela už na počátku 2009 vědět, že si objednává služby, které nedokáže zaplatit, čímž se dopustila několika trestných činů. Policie oznámení nakonec odložila. Před soudem skončily i dva další případy.

Čerstvá pokuta

Podle letošního lednového rozhodnutí musí Liberec za nedodržení dotačních podmínek v souvislosti s MS státu zaplati 14,2 milionu korun, už dříve muselo město zaplatit finančnímu úřadu 3,158 milionu korun kvůli chybám při výstavbě bytů pro šampionát.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberec2009.com
 


 

Kam dál?

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce,...

pondělí, 18. února 2019, 14:44

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší...

Rušící hluk z děl ve Vesci? Nesmysl tvrdí město i místní

pondělí, 18. února 2019, 06:00

Na redakci Liberecké Drbny se obrátil čtenář s tím, že mu ve spánku brání hluk, který se nese od sněžných děl. Tento čtenář totiž...

Aktualizováno 17. února 2019, 18:59

FOTO, VIDEO: Hasiči evakuovali lidi z Fora kvůli požáru...

sobota, 16. února 2019, 21:41

V OC Forum zasahovali večer hasiči. Událost byla oznámena v 21:07 na operační a informační středisko. Podle oznamovatele v...

Také do Liberce v předstihu dorazí jaro. O víkendu bude dvanáct...

čtvrtek, 14. února 2019, 11:07

V příštích dnech nás čeká výrazné oteplení. Víkend bude vpravdě jarní, meteorologové předpovídají až dvanáct stupňů a jasnou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Dnes oni. Zítra kdokoliv

Stačí jen poslouchat a člověka mrazí. Není to přitom mrazení ze strachu nebo hrůzy něčeho nebezpečného a dosud nepoznaného. Naopak. Je to zděšení z poznání něčeho, o čem víme, že je v nás, ve všech. Temná a upřímná nenávist, která sílí pokaždé, když strach vytlačí rozum a nahradí ho ještě silnější a ještě zanícenější nenávistí.

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 17 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.