Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Deset let od lyžařského mistrovství světa. Dluhy zůstaly, Liberec musí platit pokutu

 
pondělí, 18. února 2019, 15:00

Mistrovství světa v klasickém lyžování, které začalo před deseti lety, 18. února 2009, v Liberci, patřilo mezi nejvýznamnější sportovní akce v historii České republiky. Ještě než byl šampionát zahájen, provázela jeho přípravu řada problémů, které posléze vyústily ve vysoký dluh a několik trestních oznámení.

Šampionát v areálech ve Vesci a na Ještědu se konal do 1. března 2009. Celkem se na něm představilo 586 sportovců z 59 zemí, jejichž výkony sledovalo 170.730 diváků. V rámci šampionátu se konalo 20 mistrovských závodů, z toho 12 v běžeckých disciplínách a po čtyřech ve skocích na lyžích a severské kombinaci. Rozdáno bylo celkem celkem 34 sad medailí.

Sportovní událost

Nejúspěšnějším sportovcem byla Finka Aino-Kaisa Saarinenová, která získala tři zlaté (štafeta, sprint dvojic a klasická desítka) a jednu bronzovou medaili. Mezi muži zazářil norský běžec na lyžích Petter Northug, jenž vyhrál skiatlon, štafetu a maraton. Jedinou českou medaili vybojoval Lukáš Bauer, který skončil stříbrný v běhu na 15 km klasicky.

Liberec byl pořadatelem mistrovství zvolen počátkem června 2004 na kongresu Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v Miami. Přípravu šampionátu provázely od počátku problémy, ať už šlo o nevydařené závody Světového poháru v únoru 2008, jež byly generálkou na šampionát, nebo o rošádu na postu prezidenta organizačního výboru. V jeho čele stál od počátku Roman Kumpošt, kterého ale v červenci 2007 nahradila bývalá běžkyně na lyžích a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

POLITICKÁ KORIDA: Měl by Liberec uvažovat o pořádání mistrovství světa v lyžování?

Z veřejných zdrojů šly na uspořádání šampionátu a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun. Ze státní pokladny pocházelo téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a zbývajících 165 milionů přidal Liberecký kraj. Náklady na samotnou organizaci mistrovství činily přes 623 milionů korun. Akce nakonec i kvůli nízké návštěvnosti skončila dluhem ve výši 92 milionů korun. Organizátor mistrovství, občanské sdružení OC FIS NORDIC WSC 2009, proto v lednu 2012 skončil v konkurzu.

Kvůli údajným chybám ve veřejných zakázkách, jež se šampionátem souvisely, uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Liberci několik pokut. Nejvyšší z nich dosahovala výše 6,55 milionu korun. Soudy ale většinu pokut následně zrušily. Prezidentka organizačního výboru Neumannová čelila trestnímu oznámení, které na ni podal jeden z věřitelů šampionátu, reklamní agentura Roxy II. Společnost tvrdila, že Neumannová musela už na počátku 2009 vědět, že si objednává služby, které nedokáže zaplatit, čímž se dopustila několika trestných činů. Policie oznámení nakonec odložila. Před soudem skončily i dva další případy.

Čerstvá pokuta

Podle letošního lednového rozhodnutí musí Liberec za nedodržení dotačních podmínek v souvislosti s MS státu zaplati 14,2 milionu korun, už dříve muselo město zaplatit finančnímu úřadu 3,158 milionu korun kvůli chybám při výstavbě bytů pro šampionát.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberec2009.com
 


 

Kam dál?

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce,...

pondělí, 18. února 2019, 14:44

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší...

Ministerstvo práce navrhne pro příští rok zvýšení starobních důchodů...

neděle, 17. února 2019, 15:12

Ministerstvo práce navrhne pro příští rok zvýšení starobních důchodů v průměru o 900 korun. Chystá novelu, která by znovu zvýšila...

VIDEO: Šel jsem kontrolovat fotopasti a najednou vidím chrápající...

neděle, 17. února 2019, 13:03

Takový zážitek se jen tak nepoštěstí a proto jsme se rozhodli o něj podělit, i když se udál na Šumavě. Podobně štěstí by ale...

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

sobota, 16. února 2019, 16:41

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.