Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přes šest set kilo nevyhovujícího kebabu objevili veterináři v Příšovicích

 
čtvrtek, 7. března 2019, 18:49

V rámci své kontroly objevili pracovníci Krajské veterinární správy v Příšovicích na Liberecku drůbeží kebab, který obsahoval látku glyfosát, která ale není povolená. Polotovar pocházel z Polska.

Na konci ledna, konkrétně 21. objevili veterináři při své kontrole přes 650 kilogramů masa v příšovickém skladu. „Naše kontroly nejsou plánované, aby neztrácely smysl, aby měly charakter faktického zjištění. Zároveň je na takových místech děláváme pravidelně,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta.

Při této kontrole odebrali veterináři vzorek a ten poslali na laboratorní vyšetření. Jak se ukázalo, nebylo vše, jak má být. „Ve Státním veterinárním ústavu byla v tomto produktu zjištěna přítomnost kyseliny glutamanové. Jedná se o přidanou látku, která se v potravinách využívá jako stabilizátor, eventuálně dochucovadlo,“ vysvětlil Šebesta a také upozornil, že legislativou není v takovéto potravině tato látka povolena.

Výsledky odhalily i přítomnost fosfátů, které ovšem výrobce neuvedl na etiketě, čímž došlo k dalšímu porušení legislativy. „Z předmětné zásilky byla část distribuována,“ komentoval ředitel Krajské veterinární správy. Ta vydala na základě výsledků zákaz uvádět kebab této šarže do oběhu, poputuje tato a další související zásilky v celkovém množství 6 454 kilogramů zpět dodavateli. Naštěstí, jak upozornil Šebesta, přítomnost těchto látek nepředstavuje pro lidi významné nebezpečí ohrožení zdraví.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Do všeho šel vždycky na plný pecky. Život si uměl prožít, řekl o...

čtvrtek, 7. března 2019, 10:49

V budějckém krematoriu se lidé včera loučili s hercem a dabérem Jiřím Pomeje. Kolegové jako například Zdeněk Troška nebo Vendula...

V kraji loni přibylo skotu, naopak počet chovaných prasat se snížil

čtvrtek, 7. března 2019, 09:29

Podle výsledků Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v loňském roce v Libereckém kraji chováno necelých 17 tisíc prasat a téměř...

Firma vlastnící areál na Javorníku dluží peníze i obci Jeřmanice, ta...

středa, 6. března 2019, 16:05

Obec Jeřmanice chce splatit svou půjčku ve výši 3,5 milionu korun. Peníze obec půjčila Všesportovnímu areálu Obří sud Javorník v...

V brynze žijí bilióny bakterií, tyhle ale nejsou vůbec na škodu

úterý, 5. března 2019, 16:12

Ovčí mléko je při výrobě brynzy nepostradatelné. Na Slovensku musí brynza obsahovat alespoň 50 % ovčího sýra, česká legislativa...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.