Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Problematika nedostatku pracovníků VPP. Chyba Úřadu práce, nebo města Hejnice?

 
čtvrtek, 14. března 2019, 16:42

Hejnice se aktuálně potýkají s nedostatkem pracovníků na údržbu města. Na konci února došlo podle informace na webu města k ukončení 14 pracovních poměrů na Veřejně prospěšné práce. Nyní má pouhé tři takové zaměstnance. Pohled města a Úřadu práce se ale značně liší.

Vedení města Hejnice se nelíbí, že nejenže přišlo o pracovníky, ale ani nemůže určit, kdo je na tyto posty vybírán. O ukončení pracovních poměrů se navíc město údajně dozvědělo týden před koncem smluv. Město tak nevědělo, co bude dál. „To je příklad typického jednání úředníků Úřadu práce, kteří stále jen říkají „Nic nevíme, vedení v Praze nerozhodlo“. Jsou naprosto mimo realitu běžného života, kdy si nedokáží přestavit, že 3 dny před koncem smlouvy nemá město a hlavně uchazeči, co tu pracovali jako VPP, žádnou jistotu nebo informace o své budoucnosti,“ komentuje událost starosta Hejnice Jaroslav Demčák.

Úřad práce ale upozorňuje, že se všemi pracovníky VPP jsou dohody uzavírány vždy na dobu určitou. „Platnost každé z dohod je smluvní straně zřejmá už ode dne jejího uzavření, v tomto případě tedy od roku 2018,“ uvádí tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Mluvčí ÚP také upozorňuje na základní princip Veřejně prospěšných prací, kterým je podpora dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů se základním vzděláním. „Cílem je umožnit jim, aby si osvojili nebo oživili pracovní návyky, a tím pádem zvýšili své šance na získání zaměstnání na volném trhu práce. Veřejně prospěšné práce jsou ovšem určeny pro dočasné pracovní uplatnění,“ vysvětluje Beránková.

Osud pracovníků VPP, kteří skončili, je nejistý

O příspěvku na takového pracovníka rozhoduje také současná situace v oblasti nezaměstnanosti a šance konkrétního člověka na získání zaměstnání na otevřeném trhu práce. V roce 2017 poskytl ÚP Hejnicím příspěvky na VPP ve výši téměř 2,5 milionu korun, loni to bylo přibližně o 300 tisíc méně. Letos by se mělo jednat o 1,3 milionu korun. „Důvodem poklesu objemu příspěvků je současný stav uchazečů v evidenci Úřadu práce České republiky. I jejich počty totiž klesají,“ říká mluvčí Úřadu práce. Lidé, kteří doposud pracovali jako pracovníci VPP v Hejnicích a smlouva jim skončila, by tak měli být schopni najít si běžné zaměstnání.

O jejich uplatnění ale má starosta Hejnic pochybnosti. „Obávám se, že většina z nich nebude nacházet uplatnění snadno. Nechci se jich dotknout, ale jsou to lidé, kteří mají sotva základní vzdělání nebo velké zdravotní a sociální problémy (exekuce, dluhy), takže tyto pomocné a dělnické práce při údržbě města jsou pro ně často jedinou možností. Často to jsou lidé, kteří spousty let nepracovali, takže pracovní návyky teprve zpětně získávají, a to není pro místní továrny nic, o co by stály, ty potřebují výkon. Říkám to již dlouho, že tu vlastně obce a města suplují sociální ústav, když zaměstnávají VPP a učí je vůbec chodit do práce,“ vyjadřuje se Demčák.

V roce 2018 se podle města Hejnice vystřídalo na 15 místech pracovníků VPP 35 uchazečů.

Podle vedení Hejnic má nyní město nárok na 3 zaměstnance VPP do konce srpna a na další čtyři od června do listopadu. Tento počet je dle názoru starosty nedostatečný. Úřad práce ale oponuje tím, že všechna města a obce byla informována o letošních podmínkách vytváření míst VPP. „Informovali jsme i o předpokladu uzavírání dohod na dobu kratší než 12 měsíců,“ sděluje Beránková. Všem zaměstnavatelům byla zároveň údajně navržena varianta rozdělení míst VPP tak, aby byla pokryta celoroční údržba.

Pracovníci ze širokého okolí. Neznali prostředí a bloudili po městě

Jako další problém vidí Jaroslav Demčák i nemožnost vybrat si, kdo bude tyto práce vykonávat. K tomu dodává: „Pracovníky nám přidělí Úřad práce a může to skončit také jako v minulém roce, že z těchto poslaných 3 lidí budou dva po týdnu na neschopence 3 měsíce a my nemáme možnost získat místo nich nikoho jiného a máme tu jenom jednoho, který může pracovat.“

Navíc prý často docházelo k tomu, že v Hejnicích pracovali lidé z širokého okolí, město neznali a bloudili. Úřad práce přitom při obsazování takových míst vždy dává přednost lidem z dané lokality. Teprve když v dané obci nebo městě nejsou volná místa VPP, nabídne takovému člověku úřad pozici v nějaké blízké obci.

Hejnice se rozhodly, že celou situaci vyřeší vytvořením celkem tří pracovních míst. Tito lidé budou mít v podstatě stejnou náplň práce jako při vykonávání VPP, rozdíl bude ve financování. Všechny náklady bude muset uhradit město. „Tyto pracovní místa bude muset pokrýt částka okolo 400 000 korun, která byla určená na spolufinancování patnácti pracovníků VPP,“ zakončuje Demčák. I tak ale upozorňuje, že se možná snížení pracovních sil o více než deset osob někde projeví.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Město České Budějovice
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 14. března 2019, 16:32

Zemřel herec a jilemnický rodák Stanislav Zindulka, představitel pana...

čtvrtek, 14. března 2019, 15:35

Dnes ve věku 86 let zemřel český herec Stanislav Zindulka. Asi nikdo nemusí připomínat význam tohoto skvělého herce.

Facebook a Instagram postihl po celém světě výpadek

čtvrtek, 14. března 2019, 07:58

Facebook kolaboval. Nešly přidávat příspěvky, posílat videa ani fotky. Porucha se týkala samotné sociální sítě, ale i služeb na...

Český svaz bojovníků za svobodu od Jablonce peníze neuvidí, důvodem...

čtvrtek, 14. března 2019, 07:42

Město Jablonce nad Nisou odmítlo poskytnout dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu. Důvodem je nedávná aféra Františka...

Jak se promění okolí Krajského úřadu? Vznikne přístup k vodě i...

středa, 13. března 2019, 14:59

Okolí Krajského úřadu výrazně prokoukne. Vznikne zde nový parkovací dům a z koryta řeky Nisy bude náplavka.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.