Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Sněhová vánice a obsazené Československo. Liberec před 80 lety okupaci vítal

 
pátek, 15. března 2019, 12:00

Když 15. března 1939 německá okupační vojska začala obsazovat Čechy a Moravu, v Liberci zavládlo nadšení. Většinové německé obyvatelstvo postupující vojáky před 80 lety vítalo a umetalo jim cestu i fakticky, ve městě byla sněhová vánice.

„V Liberci se jásalo, co si budeme namlouvat. Město bylo součástí třetí říše. Česká menšina, která zde zůstala, to pochopitelně nesla nelibě, ale tady se jinak ve velkém jásalo," řekl Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci, který se období II. světové války věnuje.

Volno ve škole, Hitlerův projev

Liberec (Reichenberg) byl v té době už půl roku součástí nacistického Německa, po přijetí mnichovské dohody ze září 1938. Podle dobových zpráv z tisku se ve středu 15. března 1939 konaly v Liberci akce, při nichž vedoucí podniků "ocenili historický význam těchto hodin". Zaměstnanci společně poslouchali prohlášení německého vůdce Adolfa Hitlera v rozhlase, mládež dostala často volno ve škole a chlapci a dívky zaplnili ulice, přes které pochodovali vojáci. V oknech vlály německé vlajky a všude byli dobrovolníci, kteří zbavovali ulice sněhu.


Adolf Hitler Liberec navštívil už koncem roku 1938

Podle Rouse přímo z Liberce vyrazil pěší pluk obsadit Turnov a přes město projížděla další německá vojska. Kromě toho se v Liberci podle něj ten den nic zásadního nedělo, na rozdíl třeba od České Lípy, kam přicestoval vlakem Hitler. „Sedl tam do auta a odjel toho 15. března na Pražský hrad," uvedl Rous. O den později se Hitler do České Lípy vrátil a vlakem odcestoval zpět do Berlína.

Normální den v Sudetech

Podle dobového tisku se okupace zbývajících částí Československa na běžném kulturním dění v Liberci neprojevila, kina promítala dál a 15. března 1939 divadlo uvedlo operu Tiefland (Nížina) od německého skladatele Eugena d’Alberta. Další den, kdy byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava, byla na programu hra Vlastizrádce. Okupace ale byla podle Rouse v Liberci důvodem k euforii, která se týkala vize rozvoje města spojené s jiným uspořádáním Evropy. „Liberec se chystal na přestavbu na hlavní město říšské župy Sudety a 15. březen to byl takový impuls a takové to zajásání," uvedl.

Podívejte se, jak probíhaly volby v Liberci v roce 1938

Od 1. května 1939 se k městu s pěti čtvrtěmi připojilo 11 okolních obcí. Vznikl takzvaný Velký Liberec s téměř 70 tisíci obyvateli, který se stal největším městem v župě Sudety. V plánech byla podle Rouse velká přestavba Liberce. Okrajové čtvrti měla doplnit sídliště v takzvaném Heimatstillu, v centru měly padnout stovky domů a ustoupit výstavné nacistické architektuře.


Na památku odchodu Čechů z Ruprechtic

Přes Liberec se plánoval dálniční tah s velkolepými sjezdy. Už 18. dubna 1939 byla slavnostním výkopem zahájena na Spáleništi v Horním Hanychově výstavba takzvané Hitlerovy dálnice ve směru na Görlitz (Zhořelec). Šest let trvající světová válka ale vše změnila. „Z projektů byl realizován jen zlomek a naopak průmysl způsobil, že z Liberce se stala v průběhu druhé světové války jedna velká průmyslová zóna," dodal Rous. Třeba právě z plánované dálnice se dochovaly jen propustky či náspy.

Napsal(a) ČTK | Foto Repro Kniha o Liberci
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Chceme budoucnost! Studenti na Benešáku stávkovali za...

pátek, 15. března 2019, 11:44

Páteční ráno. Většina lidí je na cestě do práce nebo do školy. Jenže některé lavice zejí v osm hodin prázdnotou. Studenti totiž...

Nový odhad ceny opravy bazénu. Vyjde na 400 milionů, menší bazén...

pátek, 15. března 2019, 09:24

Vedení Liberce má nový návrh rekonstrukce bazénu na Tržním náměstí. Podle firmy Coda, která ho zpracovala, by vyšla na asi 400...

Jizerská magistrála vychází tetřívkovi vstříc, nebude upravovat...

pátek, 15. března 2019, 07:44

Jizerská magistrála vychází vstříc ochranářům, kteří se rozhodli stůj co stůj zachránit postupně mizejícího tetřívka. Jelikož...

FOTO: Z machnínského zámečku je ruina. Město dostalo nabídku na jeho...

pátek, 15. března 2019, 07:01

Na počátku dvacátého století si tu továrník Kleitner postavil honosné sídlo. Liberečané si ale zámeček v Machníně pamatují jako...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.