Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Sněhová vánice a obsazené Československo. Liberec před 80 lety okupaci vítal

 
pátek, 15. března 2019, 12:00

Když 15. března 1939 německá okupační vojska začala obsazovat Čechy a Moravu, v Liberci zavládlo nadšení. Většinové německé obyvatelstvo postupující vojáky před 80 lety vítalo a umetalo jim cestu i fakticky, ve městě byla sněhová vánice.

„V Liberci se jásalo, co si budeme namlouvat. Město bylo součástí třetí říše. Česká menšina, která zde zůstala, to pochopitelně nesla nelibě, ale tady se jinak ve velkém jásalo," řekl Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci, který se období II. světové války věnuje.

Volno ve škole, Hitlerův projev

Liberec (Reichenberg) byl v té době už půl roku součástí nacistického Německa, po přijetí mnichovské dohody ze září 1938. Podle dobových zpráv z tisku se ve středu 15. března 1939 konaly v Liberci akce, při nichž vedoucí podniků "ocenili historický význam těchto hodin". Zaměstnanci společně poslouchali prohlášení německého vůdce Adolfa Hitlera v rozhlase, mládež dostala často volno ve škole a chlapci a dívky zaplnili ulice, přes které pochodovali vojáci. V oknech vlály německé vlajky a všude byli dobrovolníci, kteří zbavovali ulice sněhu.


Adolf Hitler Liberec navštívil už koncem roku 1938

Podle Rouse přímo z Liberce vyrazil pěší pluk obsadit Turnov a přes město projížděla další německá vojska. Kromě toho se v Liberci podle něj ten den nic zásadního nedělo, na rozdíl třeba od České Lípy, kam přicestoval vlakem Hitler. „Sedl tam do auta a odjel toho 15. března na Pražský hrad," uvedl Rous. O den později se Hitler do České Lípy vrátil a vlakem odcestoval zpět do Berlína.

Normální den v Sudetech

Podle dobového tisku se okupace zbývajících částí Československa na běžném kulturním dění v Liberci neprojevila, kina promítala dál a 15. března 1939 divadlo uvedlo operu Tiefland (Nížina) od německého skladatele Eugena d’Alberta. Další den, kdy byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava, byla na programu hra Vlastizrádce. Okupace ale byla podle Rouse v Liberci důvodem k euforii, která se týkala vize rozvoje města spojené s jiným uspořádáním Evropy. „Liberec se chystal na přestavbu na hlavní město říšské župy Sudety a 15. březen to byl takový impuls a takové to zajásání," uvedl.

Podívejte se, jak probíhaly volby v Liberci v roce 1938

Od 1. května 1939 se k městu s pěti čtvrtěmi připojilo 11 okolních obcí. Vznikl takzvaný Velký Liberec s téměř 70 tisíci obyvateli, který se stal největším městem v župě Sudety. V plánech byla podle Rouse velká přestavba Liberce. Okrajové čtvrti měla doplnit sídliště v takzvaném Heimatstillu, v centru měly padnout stovky domů a ustoupit výstavné nacistické architektuře.


Na památku odchodu Čechů z Ruprechtic

Přes Liberec se plánoval dálniční tah s velkolepými sjezdy. Už 18. dubna 1939 byla slavnostním výkopem zahájena na Spáleništi v Horním Hanychově výstavba takzvané Hitlerovy dálnice ve směru na Görlitz (Zhořelec). Šest let trvající světová válka ale vše změnila. „Z projektů byl realizován jen zlomek a naopak průmysl způsobil, že z Liberce se stala v průběhu druhé světové války jedna velká průmyslová zóna," dodal Rous. Třeba právě z plánované dálnice se dochovaly jen propustky či náspy.

Napsal(a) ČTK | Foto Repro Kniha o Liberci
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Chceme budoucnost! Studenti na Benešáku stávkovali za...

pátek, 15. března 2019, 11:44

Páteční ráno. Většina lidí je na cestě do práce nebo do školy. Jenže některé lavice zejí v osm hodin prázdnotou. Studenti totiž...

Nový odhad ceny opravy bazénu. Vyjde na 400 milionů, menší bazén...

pátek, 15. března 2019, 09:24

Vedení Liberce má nový návrh rekonstrukce bazénu na Tržním náměstí. Podle firmy Coda, která ho zpracovala, by vyšla na asi 400...

Aktualizováno 14. března 2019, 16:32

Zemřel herec a jilemnický rodák Stanislav Zindulka, představitel pana...

čtvrtek, 14. března 2019, 15:35

Dnes ve věku 86 let zemřel český herec Stanislav Zindulka. Asi nikdo nemusí připomínat význam tohoto skvělého herce.

Aktualizováno 14. března 2019, 11:01

VIDEO: Kamion přejížděl do výjezdu v protisměru, ohrozil několik...

středa, 13. března 2019, 19:58

Nad myšlením některých lidí zůstává rozum stát. Asi jako v tomto případě. Video, na kterém kamion přejíždí přes dvojitou plnou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Dnes oni. Zítra kdokoliv

Stačí jen poslouchat a člověka mrazí. Není to přitom mrazení ze strachu nebo hrůzy něčeho nebezpečného a dosud nepoznaného. Naopak. Je to zděšení z poznání něčeho, o čem víme, že je v nás, ve všech. Temná a upřímná nenávist, která sílí pokaždé, když strach vytlačí rozum a nahradí ho ještě silnější a ještě zanícenější nenávistí.

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 17 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.