Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Chceme budoucnost! Studenti na Benešáku stávkovali za klima

pátek, 15. března 2019, 11:44

Páteční ráno. Většina lidí je na cestě do práce nebo do školy. Jenže některé lavice zejí v osm hodin prázdnotou. Studenti totiž na dvě hodiny mění výuku za stávku věnovanou problematice změn klimatu. V rámci akce Fridays For Future se na Benešáku sešly stovky mladých lidí, kterým není osud planety lhostejný.

„Chcete dýchat? Já ano!“ „Klima se mění. Změnit se musíme my!“ „Jsme poslední generace, která může zabránit dopadům globálního oteplování,“ křičí slogany z nápisů na transparentech. Cíl stávky je jasný. Upozornit na téma klimatických změn, informovat a podpořit aktivity mladé teprve šestnáctileté Švédky Grety Thunberg. Právě ona probudila ve studentech po celém světě odvahu a odhodlání postavit se za svou budoucnost.

Neexistuje žádná planeta B

„Myslíme si, že uspořádat takovouto akci má rozhodně smysl. Lidé sice mají o problémech spojených s klimatem povědomí, ale nic se v podstatě neděje,“ uvádí organizátorka Markéta Košková z Gymnázia Jeronýmova. Laxnost a nedostatečný zájem vyburcoval studenty k setkání, kterým chtějí dát najevo, že otázkou klimatu je nutné se zabývat. „Neexistuje žádná planeta B,“ varuje nápis v rukách mladé studentky.

Dále studenti připomínají, že současná nastavená pravidla na ochranu planety a životního prostředí jsou nedostatečná. „Ví se, co by se mělo dělat, ale nic moc se nedodržuje. Existují různá kritéria, ale moc to nikdo neřeší. A podle nás je nutné to změnit,“ říká organizátorka Zuzana Novotná z Gymnázia F. X. Šaldy.

Do bojů za klima se pustily tisíce studentů z České republiky ale i z celého světa. Právě dnes tak probíhala stávka nejen v Liberci a dalších českých městech, ale ve více než 50 zemích.

Účast dokazuje, že i libereckým studentům na budoucnosti a planetě záleží. „Jsme moc spokojení s účastí. Jsem moc ráda, že lidé opravdu dorazili, že to nebyly jen plané řeči,“ pochvaluje si akci Novotná. Jak vidno, mladé lidi toto téma opravdu zajímá a není to jen způsob, jak se ulít z výuky. „Rozhodně je dobře, že to není studentům lhostejné. Proto tady dnes jsme. Protože my máme šanci něco změnit,“ komentuje Košková. Podle ní mohou podobné akce rozhýbat i politiky a představitele měst, i když jak sama říká, možná to ještě bude stát pár demonstrací.

Kde ty kytky jsou?

Mezi stávkujícími jsou i studentky zdrávky, které přišly akci podpořit. „Určitě by se mělo něco dělat. Je trochu zvláštní, že to všechno rozpoutala mladá holka. Vypadá to, že dospělí lidé si vůbec neuvědomují, co se děje,“ komentuje Adéla. Studentky samy se zajímají o znečišťování prostředí, zejména o problematiku plastů. „Myslím, že to má šanci něco změnit. Říká se, že jeden hlas sám nic nezmůže, ale když pak vidím, kolik lidí sem přišlo, tak je to neskutečný. A je moc dobře, že se do toho zapojilo tolik lidí, škol a měst,“ dodává Karolína.

Při stávce zaznělo i několik písní, mezi nimi i známý původně protiválečný song Řekni, kde ty kytky jsou. Stejný nápis zdobil i velký transparent s malovanou včelou. Jiné popsané kusy kartonového papíru hlásaly hesla jako „Ticho vzduch nevyčistí!“ nebo „Stop průmyslovým zónám na zelených loukách“. Na akci vystoupil i Jan Polášek z hnutí Limity jsme my. Hnutí bojuje proti těžbě a spalování uhlí. Jedním z cílů těchto aktivistů je právě řešit i příčiny klimatické krize. „Podle mě tato akce není jen nějaké setkání, ale adekvátní demonstrace,“ říká Jan Polášek, který se nepovažuje za žádného odborníka na životní prostředí.

Mluví o sobě jako o horolezci a skautovi. A při svém proslovu vyjmenoval i celou řadu konkrétních problémů, kterým planeta čelí. „Je skvělé, že studenti už v takovém věku dokáží uspořádat stávku a bojovat za svůj názor. Věřím, že časem v tom budou opravdu dobří. Myslím, že nikdo nemůže po patnáctiletých lidech chtít, aby vyřešili takto komplexní problém jako je změna klimatu. Zvýšila se teplota země, v našem pásmu postupně přicházíme o dvě roční období jaro a podzim. Každý den vymírají živočišné druhy. Mnoho ekosystémů se dostává do závažných existenčních problémů,“ upozorňuje Polášek. 

 
 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Luboš Vrabec, Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Nový odhad ceny opravy bazénu. Vyjde na 400 milionů, menší bazén...

pátek, 15. března 2019, 09:24

Vedení Liberce má nový návrh rekonstrukce bazénu na Tržním náměstí. Podle firmy Coda, která ho zpracovala, by vyšla na asi 400...

Aktualizováno 14. března 2019, 16:32

Zemřel herec a jilemnický rodák Stanislav Zindulka, představitel pana...

čtvrtek, 14. března 2019, 15:35

Dnes ve věku 86 let zemřel český herec Stanislav Zindulka. Asi nikdo nemusí připomínat význam tohoto skvělého herce.

Aktualizováno 14. března 2019, 11:01

VIDEO: Kamion přejížděl do výjezdu v protisměru, ohrozil několik...

středa, 13. března 2019, 19:58

Nad myšlením některých lidí zůstává rozum stát. Asi jako v tomto případě. Video, na kterém kamion přejíždí přes dvojitou plnou...

Dopravní podnik obviňuje primátora Kroupu z útoků, ten zvažuje žalobu

středa, 13. března 2019, 09:30

Atmosféra mezi představiteli Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a vedením města Jablonec nad Nisou houstne....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Při tragické nehodě vrtulníku na Náchodsku zemřel člen Horské služby Jizerské hory Michal Beneš

Jednou z obětí pádu vrtulníku na Náchodsku je i dlouholetý člen Horské sužby Jizerské hory a instruktor Letecké záchranné služby Michal Beneš. Členové horské služby i liberecké záchranné služby na svého kolegu vzpomínají na sociálních sítích.

Salmonelózou se ve zlínské nemocnici nakazilo 67 lidí

Salmonelózou se ve zlínské krajské nemocnici nakazilo podle posledních údajů 67 lidí. Onemocnělo 38 pacientů a 29 zaměstnanců nemocnice. Ve zprávě na webu krajské hygienické stanice to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru Jana Hošková.

FOTO: U Slavoňova na Náchodsku spadl vrtulník. Dva lidé zemřeli

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku dnes dopoledne zemřeli dva lidé. Po dopadu začal stroj, který provozovala společnost DSA, hořet. Helikoptéra podle starosty Slavoňova Michala Suchánka havarovala uprostřed pole přibližně 200 metrů od posledního obytného domu v obci.