Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Chceme budoucnost! Studenti na Benešáku stávkovali za klima

pátek, 15. března 2019, 11:44

Páteční ráno. Většina lidí je na cestě do práce nebo do školy. Jenže některé lavice zejí v osm hodin prázdnotou. Studenti totiž na dvě hodiny mění výuku za stávku věnovanou problematice změn klimatu. V rámci akce Fridays For Future se na Benešáku sešly stovky mladých lidí, kterým není osud planety lhostejný.

„Chcete dýchat? Já ano!“ „Klima se mění. Změnit se musíme my!“ „Jsme poslední generace, která může zabránit dopadům globálního oteplování,“ křičí slogany z nápisů na transparentech. Cíl stávky je jasný. Upozornit na téma klimatických změn, informovat a podpořit aktivity mladé teprve šestnáctileté Švédky Grety Thunberg. Právě ona probudila ve studentech po celém světě odvahu a odhodlání postavit se za svou budoucnost.

Neexistuje žádná planeta B

„Myslíme si, že uspořádat takovouto akci má rozhodně smysl. Lidé sice mají o problémech spojených s klimatem povědomí, ale nic se v podstatě neděje,“ uvádí organizátorka Markéta Košková z Gymnázia Jeronýmova. Laxnost a nedostatečný zájem vyburcoval studenty k setkání, kterým chtějí dát najevo, že otázkou klimatu je nutné se zabývat. „Neexistuje žádná planeta B,“ varuje nápis v rukách mladé studentky.

Dále studenti připomínají, že současná nastavená pravidla na ochranu planety a životního prostředí jsou nedostatečná. „Ví se, co by se mělo dělat, ale nic moc se nedodržuje. Existují různá kritéria, ale moc to nikdo neřeší. A podle nás je nutné to změnit,“ říká organizátorka Zuzana Novotná z Gymnázia F. X. Šaldy.

Do bojů za klima se pustily tisíce studentů z České republiky ale i z celého světa. Právě dnes tak probíhala stávka nejen v Liberci a dalších českých městech, ale ve více než 50 zemích.

Účast dokazuje, že i libereckým studentům na budoucnosti a planetě záleží. „Jsme moc spokojení s účastí. Jsem moc ráda, že lidé opravdu dorazili, že to nebyly jen plané řeči,“ pochvaluje si akci Novotná. Jak vidno, mladé lidi toto téma opravdu zajímá a není to jen způsob, jak se ulít z výuky. „Rozhodně je dobře, že to není studentům lhostejné. Proto tady dnes jsme. Protože my máme šanci něco změnit,“ komentuje Košková. Podle ní mohou podobné akce rozhýbat i politiky a představitele měst, i když jak sama říká, možná to ještě bude stát pár demonstrací.

Kde ty kytky jsou?

Mezi stávkujícími jsou i studentky zdrávky, které přišly akci podpořit. „Určitě by se mělo něco dělat. Je trochu zvláštní, že to všechno rozpoutala mladá holka. Vypadá to, že dospělí lidé si vůbec neuvědomují, co se děje,“ komentuje Adéla. Studentky samy se zajímají o znečišťování prostředí, zejména o problematiku plastů. „Myslím, že to má šanci něco změnit. Říká se, že jeden hlas sám nic nezmůže, ale když pak vidím, kolik lidí sem přišlo, tak je to neskutečný. A je moc dobře, že se do toho zapojilo tolik lidí, škol a měst,“ dodává Karolína.

Při stávce zaznělo i několik písní, mezi nimi i známý původně protiválečný song Řekni, kde ty kytky jsou. Stejný nápis zdobil i velký transparent s malovanou včelou. Jiné popsané kusy kartonového papíru hlásaly hesla jako „Ticho vzduch nevyčistí!“ nebo „Stop průmyslovým zónám na zelených loukách“. Na akci vystoupil i Jan Polášek z hnutí Limity jsme my. Hnutí bojuje proti těžbě a spalování uhlí. Jedním z cílů těchto aktivistů je právě řešit i příčiny klimatické krize. „Podle mě tato akce není jen nějaké setkání, ale adekvátní demonstrace,“ říká Jan Polášek, který se nepovažuje za žádného odborníka na životní prostředí.

Mluví o sobě jako o horolezci a skautovi. A při svém proslovu vyjmenoval i celou řadu konkrétních problémů, kterým planeta čelí. „Je skvělé, že studenti už v takovém věku dokáží uspořádat stávku a bojovat za svůj názor. Věřím, že časem v tom budou opravdu dobří. Myslím, že nikdo nemůže po patnáctiletých lidech chtít, aby vyřešili takto komplexní problém jako je změna klimatu. Zvýšila se teplota země, v našem pásmu postupně přicházíme o dvě roční období jaro a podzim. Každý den vymírají živočišné druhy. Mnoho ekosystémů se dostává do závažných existenčních problémů,“ upozorňuje Polášek. 

 
 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Luboš Vrabec, Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Nový odhad ceny opravy bazénu. Vyjde na 400 milionů, menší bazén...

pátek, 15. března 2019, 09:24

Vedení Liberce má nový návrh rekonstrukce bazénu na Tržním náměstí. Podle firmy Coda, která ho zpracovala, by vyšla na asi 400...

Jizerská magistrála vychází tetřívkovi vstříc, nebude upravovat...

pátek, 15. března 2019, 07:44

Jizerská magistrála vychází vstříc ochranářům, kteří se rozhodli stůj co stůj zachránit postupně mizejícího tetřívka. Jelikož...

FOTO: Z machnínského zámečku je ruina. Město dostalo nabídku na jeho...

pátek, 15. března 2019, 07:01

Na počátku dvacátého století si tu továrník Kleitner postavil honosné sídlo. Liberečané si ale zámeček v Machníně pamatují jako...

(NE)OBYČEJNÍ: Dal si pohov od práce a vydal se do himálajských hor...

čtvrtek, 14. března 2019, 18:22

Jakub Vamberský už odmalička věděl, že by jednou chtěl dělat něco kolem počítačových her. Jako jeden z mála si svůj dětský sen...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.