Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na Soukenném náměstí vyrostla šibenice. Jen připomínám, co mají komunisté za sebou, říká autor

 
pátek, 15. března 2019, 12:11

Liberec má nové umělecké dílo. Vyrostlo na trávníku Soukenného náměstí a kolemjdoucí ve většině případů šokuje. Jde totiž o maketu šibenice s jednoduchým nápisem odkazujícím na oběti komunismu a vypsaná jednotlivá jména.

Šibenici na náměstí umístil umělec s přezdívkou Wojta. Jeho práci zná každý Liberečák, je autorem třeba známých kočiček a dalších tvarů vytvářených z mozaiky. Šibenicí chtěl upozornit na aktuální problém. „Jde mi o připomenutí, že komouši byli diktátorský režim, který popravoval a zavíral svoje politické oponenty. A v době, kdy se stále víc vrací do vrcholné politiky, je potřeba nezapomínat, co mají za sebou,” vzkazuje.

Šibenice se objevila na pozemku města, to o jejím umístění nevědělo. „Na tomto místě už několikrát umělecké artefakty streetartu či landartu byly.  Naposledy skulptura z umělohmotných květin. Co se takto objeví, necháváme pár dní instalované. Konkrétně tento objekt může vzbuzovat vášně a zároveň také u někoho mírné pohoršení,“ říká mluvčí radnice Jana Kodymová.

Umělecký objekt přímo na místě opravdu vášně vzbuzuje. „Je to hnus. Proč raději nepřipomenou výročí okupace, to by se hodilo víc,” rozčilovala se přímo u šibenice starší Liberečanka.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhovor o mozaikových kočičkách

Nechat či nenechat dílo na místě, kde ho Wojta instaloval? „Je to složité, co považovat ještě za vkusné připomenutí některých dějinných událostí a co již je za hranou a lidmi nemusí být pochopeno či akceptováno,“ uvádí vedoucí odboru ekologie a veřejného prostoru Lucie Sládková.

Město šibenici na náměstí nechá ještě přes víkend. „Pouliční umění je fajn, osvěží veřejný prostor a mnohdy donutí člověka přemýšlet. Připomínka popravených zločinným režimem je na místě vždy,” myslí si náměstek primátora Jiří Šolc

Podle něj by se ale dalo najít vhodnější místo. „Na tomto nepietním místě tomuto vzkazu mnozí nerozumějí a zejména kvůli vzpomínce mučených a zavražděných lidí by byla škoda, pokud by se stal terčem vandalů. Umělcův vzkaz bychom nechali na tomto místě do pondělka a poté pro něj hledali vhodnější místo,“ dodal.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Sněhová vánice a obsazené Československo. Liberec před...

pátek, 15. března 2019, 12:00

Když 15. března 1939 německá okupační vojska začala obsazovat Čechy a Moravu, v Liberci zavládlo nadšení. Většinové německé...

FOTO, VIDEO: Chceme budoucnost! Studenti na Benešáku stávkovali za...

pátek, 15. března 2019, 11:44

Páteční ráno. Většina lidí je na cestě do práce nebo do školy. Jenže některé lavice zejí v osm hodin prázdnotou. Studenti totiž...

Nový odhad ceny opravy bazénu. Vyjde na 400 milionů, menší bazén...

pátek, 15. března 2019, 09:24

Vedení Liberce má nový návrh rekonstrukce bazénu na Tržním náměstí. Podle firmy Coda, která ho zpracovala, by vyšla na asi 400...

Jizerská magistrála vychází tetřívkovi vstříc, nebude upravovat...

pátek, 15. března 2019, 07:44

Jizerská magistrála vychází vstříc ochranářům, kteří se rozhodli stůj co stůj zachránit postupně mizejícího tetřívka. Jelikož...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.