Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na Soukenném náměstí vyrostla šibenice. Jen připomínám, co mají komunisté za sebou, říká autor

 
pátek, 15. března 2019, 12:11

Liberec má nové umělecké dílo. Vyrostlo na trávníku Soukenného náměstí a kolemjdoucí ve většině případů šokuje. Jde totiž o maketu šibenice s jednoduchým nápisem odkazujícím na oběti komunismu a vypsaná jednotlivá jména.

Šibenici na náměstí umístil umělec s přezdívkou Wojta. Jeho práci zná každý Liberečák, je autorem třeba známých kočiček a dalších tvarů vytvářených z mozaiky. Šibenicí chtěl upozornit na aktuální problém. „Jde mi o připomenutí, že komouši byli diktátorský režim, který popravoval a zavíral svoje politické oponenty. A v době, kdy se stále víc vrací do vrcholné politiky, je potřeba nezapomínat, co mají za sebou,” vzkazuje.

Šibenice se objevila na pozemku města, to o jejím umístění nevědělo. „Na tomto místě už několikrát umělecké artefakty streetartu či landartu byly.  Naposledy skulptura z umělohmotných květin. Co se takto objeví, necháváme pár dní instalované. Konkrétně tento objekt může vzbuzovat vášně a zároveň také u někoho mírné pohoršení,“ říká mluvčí radnice Jana Kodymová.

Umělecký objekt přímo na místě opravdu vášně vzbuzuje. „Je to hnus. Proč raději nepřipomenou výročí okupace, to by se hodilo víc,” rozčilovala se přímo u šibenice starší Liberečanka.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhovor o mozaikových kočičkách

Nechat či nenechat dílo na místě, kde ho Wojta instaloval? „Je to složité, co považovat ještě za vkusné připomenutí některých dějinných událostí a co již je za hranou a lidmi nemusí být pochopeno či akceptováno,“ uvádí vedoucí odboru ekologie a veřejného prostoru Lucie Sládková.

Město šibenici na náměstí nechá ještě přes víkend. „Pouliční umění je fajn, osvěží veřejný prostor a mnohdy donutí člověka přemýšlet. Připomínka popravených zločinným režimem je na místě vždy,” myslí si náměstek primátora Jiří Šolc

Podle něj by se ale dalo najít vhodnější místo. „Na tomto nepietním místě tomuto vzkazu mnozí nerozumějí a zejména kvůli vzpomínce mučených a zavražděných lidí by byla škoda, pokud by se stal terčem vandalů. Umělcův vzkaz bychom nechali na tomto místě do pondělka a poté pro něj hledali vhodnější místo,“ dodal.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Chceme budoucnost! Studenti na Benešáku stávkovali za...

pátek, 15. března 2019, 11:44

Páteční ráno. Většina lidí je na cestě do práce nebo do školy. Jenže některé lavice zejí v osm hodin prázdnotou. Studenti totiž...

Nový odhad ceny opravy bazénu. Vyjde na 400 milionů, menší bazén...

pátek, 15. března 2019, 09:24

Vedení Liberce má nový návrh rekonstrukce bazénu na Tržním náměstí. Podle firmy Coda, která ho zpracovala, by vyšla na asi 400...

Aktualizováno 14. března 2019, 16:32

Zemřel herec a jilemnický rodák Stanislav Zindulka, představitel pana...

čtvrtek, 14. března 2019, 15:35

Dnes ve věku 86 let zemřel český herec Stanislav Zindulka. Asi nikdo nemusí připomínat význam tohoto skvělého herce.

Aktualizováno 14. března 2019, 11:01

VIDEO: Kamion přejížděl do výjezdu v protisměru, ohrozil několik...

středa, 13. března 2019, 19:58

Nad myšlením některých lidí zůstává rozum stát. Asi jako v tomto případě. Video, na kterém kamion přejíždí přes dvojitou plnou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Dnes oni. Zítra kdokoliv

Stačí jen poslouchat a člověka mrazí. Není to přitom mrazení ze strachu nebo hrůzy něčeho nebezpečného a dosud nepoznaného. Naopak. Je to zděšení z poznání něčeho, o čem víme, že je v nás, ve všech. Temná a upřímná nenávist, která sílí pokaždé, když strach vytlačí rozum a nahradí ho ještě silnější a ještě zanícenější nenávistí.

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 17 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.