Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Místo černých skládek relaxační zóna. Cihelna se zpřístupní místním

 
úterý, 19. března 2019, 12:23

Prostor bývalého hliniště Cihelna na okraji Hrádku nad Nisou prokoukne. Z nevyužitého zarostlého místa se stane díky novým stezkám upravená lokalita vhodná pro pěší i cyklisty.

Dříve se zde vyráběly cihly, dokonce až dva miliony ročně. Poslední roky ale celé okolí nedaleko hrádeckého nádraží zpustlo, zarostlo a kromě pár pejskařů zde člověk narazil tak akorát na odpadky a staré pneumatiky. „V posledních letech nám v této oblasti houfně vznikaly i černé skládky, proto město iniciovalo právě projekt revitalizace a zpřístupnění tohoto prostoru,“ vysvětluje starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

Místo odhozených pneumatik upravená zeleň

Prostor doposud nebyl příliš lákavý. Nevábné a málo atraktivní prostředí se ale změní. Vyrostou zde upravené stezky, které nabídnou procházky i malé cyklovýlety. Zároveň se místní nemusí bát, že by lokalita ztratila na své přirozenosti. „Město zde plánuje vytvořit lesopark. Kácení tak bude jen minimální. Aktuálně zde vznikají nové stezky,“ uvádí Vít Štrupl, ředitel společnosti Brána Trojmezí.

Oblast bývalé Cihelny bude pro místní přístupná cestami z ulic Stará, Jílová, U Remízku a Oldřichovská.

V těchto dnech probíhá první ze dvou etap projektu na revitalizaci hliniště. Jako první bude vybudován vnější okruh stezek. „Oblast bude určena jak chodcům, tak i cyklistům, převážně se ale s Cihelnou počítá jako místem určeným k procházkám a relaxaci,“ říká starosta. Do konce roku by měla být vybudována i část povalového chodníku.

Na asfalt nedojde, zelenou dostal přírodní vzhled

Ještě letos by měl být do lokality instalován i první mobiliář. Ten by měla obsahovat nejen nezbytné odpadkové koše, ale také zastřešené posezení. Město myslí i na milovníky táboráků. „Po vzoru podobných lokalit v jiných městech zde vzniknou i dvě ohniště s lavicemi. Dětem se budou asi nejvíce líbit nízké lanové prvky, na nichž budou moci cvičit svoji obratnost,“ dodává Štrupl.

Cihelna byla založena v roce 1861 rodem Clam-Gallasů. Počátkem 20. století zaměstnávala zhruba 40 dělníků a produkovala až 2 miliony cihel ročně, definitivně byla uzavřena v roce 2003. Na místě bývalého hliniště se těžila surovina právě pro výrobu budoucích plných pálených cihel.

Povrch zdejších stezek si zachová přírodní ráz. „Jedná se o nezpevněnou perkovou cestu, jejíž finální vrstva bude z žulového rozpadu,“ sděluje Horinka. Plán města místní na sociálních sítích pozitivně kvitují. „To budou procházky se školkou,“ komentuje Lucie. „Jsem ráda, že zde žiji, jsem zde spokojená, máme tu krásné ,,moře", které nám jiní závidí, tak ať nám závidí i naše město a lidé ,kteří VŠE krásné připravují, těm patří poděkování za nás ostatní,“ doplňuje Jana.

V druhé etapě by pak do budoucna měly vzniknout i povalové chodníčky uvnitř Cihelny, které lidi zavedou i mezi mokřady. Klidné místo se tak otevře a zpřístupní lidem, podobně jako tomu bylo například u dnes hojně navštěvované lokality mezi Kristýnou a Trojmezím. Náklady na první etapu jsou 4,2 milionu korun. Projekt je financován z Programu rozvoje venkova.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Město Hrádek nad Nisou
 


 

Kam dál?

Ve vratislavickém Domově pro seniory nově najdete i příjemnou cukrárnu

úterý, 19. března 2019, 08:14

Domov pro seniory se nově může pochlubit cukrárnou, která nabídne oživení nejen klientům Domova, ale i široké veřejnosti, která...

Radnice, Ještěd i galerie zhasnou. Opět se tak připojí k celosvětové...

pondělí, 18. března 2019, 14:00

Liberec se i letos připojí k celosvětové akci Hodina Země. Symbolicky na hodinu zhasnou městské dominanty Ještěd, radnice a...

Zima byla bohatá na sníh a čtvrtá nejteplejší za deset let

pondělí, 18. března 2019, 06:01

Uplynulá zima byla podle meteorologů bohatá na srážky a čtvrtá nejteplejší za posledních deset let. Během prosince, ledna a února...

Šmejdi skončili s prodejem hrnců na předváděčkách, přesedlali na...

neděle, 17. března 2019, 15:00

Kancelář veřejné ochránkyně práv stále dostává ročně desítky stížností a žádostí o radu ohledně tzv. šmejdů. Problémem už nejsou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.