Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pár kapek krve pro tebe, pro někoho život. Ještě nedaruješ? Změň to!

 
středa, 20. března 2019, 06:00

Přemýšleli jste někdy o darování krve? Nechat se jednou za čas „vycucnout“ může někomu dalšímu zachránit život. Navíc jako dárce získáte různé benefity.

Je asi naprosto jasné, že nikdo na světě nemá jehly v lásce. A představa, jak vám někdo napíchne žílu, nepatří k těm nejlákavějším. Jenže pocit, že jste udělali něco pro dobro ostatních, je k nezaplacení. Navíc nikdy nevíte, kdy budete sami trochu té „nulky negativní“ nebo třeba „pozitivního béčka“ potřebovat.

Během loňského roku odebrali na transfuzním oddělení liberecké nemocnice okolo 9 000 odběrů plné krve a zhruba 3 000 odběrů dodala českolipská nemocnice. Odběrů plazmy bylo přes 4000.

Jistě se najdou lidé, kteří by rádi darovali, ale z nějakého důvodu nemůžou. A stejně tak je určitě i hodně lidí, kteří ještě krev nebo plazmu nedarovali a přitom by mohli. Loni se řady dárců rozrostly hned o několik stovek nováčků. „Loni přibylo 470 prvodárců. Naprostá většina z nich byla z Liberecka, přibližně jedna čtvrtina pak z Jablonecka,“ říká primářka transfuzního oddělení Renata Procházková.

Primářka dále upozorňuje, že i přes tento úctýhodný počet potřebuje nemocnice stále nové dárce. A to nejen protože lidé stárnou, ale kolikrát nemohou přijít darovat krev ani pravidelní „zákazníci“ transfuzního oddělení, například kvůli oparu nebo nachlazení.

Nafrněné doktory a nepříjemné sestry nečekejte

Všechna pravidla a postup při darování krve si můžete přečíst na webu oddělení ZDE. Prvodárci se navíc mohou se všemi dotazy obrátit na pracovníky transfuzního oddělení skrze e-mail nebo bezplatnou telefonní linku (nejlépe po 11. hodině).

Možná vás od darování krve odradil pouhý předsudek. Říkali jste si, že nemáte rádi návštěvy jakéhokoliv lékaře a nepotřebujete, aby se na vás sestra či doktor dívali s otráveným výrazem ještě při odběru krve? Tak tohle tady nečekejte. Personál na „transfuzce“ patří k tomu nejpříjemnějšímu. Vážně! Během let, co sama daruji, se mi nestalo, aby na mě byl někdo nepříjemný. Právě naopak. Už ve dveřích vás pozdraví sestra úsměvem, každý vám poděkuje za vaši návštěvu a ještě se neustále ujišťují, zda je vám fajn.

No řekněte, kde tohle zažijete? I darování má ale svoje pravidla. Ideální dárce musí splňovat některá nutná kritéria. „Optimální dárce se musí pohybovat mezi věkovou hranicí 18 až 60 let nebo vážit minimálně 50 kilogramů,“ komentuje Procházková.

Pozor na peří a žádnej alkohol

Den před darováním by pak měli lidé omezit náročné fyzické aktivity, tučná a přepálená jídla a samozřejmě alkohol. Holt si tak večer nedáte k filmu sklenku vína nebo piva, ale zas vás bude další den hřát příjemný pocit, že jste udělali něco smysluplného.

Nově by se navíc měla urychlit i doba, kterou na odběru krve strávíte. „Chceme urychlit vyšetření před samotným odběrem krve. Pro dárce plazmy navíc od dubna zařadíme i odpolední odběry, zatím tedy ve zkušebním provozu,“ prozrazuje primářka. Pokud se tedy odhodláte jít darovat, čeká vás odměna nejen v podobě kuřete nebo salátu pro doplnění energie, ale také různé benefity. Třeba vstup zdarma do liberecké ZOO nebo na jablonecký fotbal.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

úterý, 19. března 2019, 20:35

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit,...

Liberecká ZOO začala s chovem zoborožce hrubozobého. Vzácný pták je...

úterý, 19. března 2019, 17:10

Zoologická zahrada začala s chovem nového druhu. Je jím vzácný zoborožec hrubozobý. Unikátní pták se chová jen na několika...

Místo černých skládek relaxační zóna. Cihelna se zpřístupní místním

úterý, 19. března 2019, 12:23

Prostor bývalého hliniště Cihelna na okraji Hrádku nad Nisou prokoukne. Z nevyužitého zarostlého místa se stane díky novým...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.