Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plná parkoviště i hotely, mraky sněhu. Běžkovat se v Jizerkách bude minimálně do konce března

 
středa, 20. března 2019, 08:37

Úprava lyžařské magistrály pro běžkaře v Jizerských horách byla v této sezoně kvůli častému sněžení a polomům komplikovanější než v předchozích letech. Na sníh bohatá zima se ale zároveň odrazila i na zvýšeném zájmu lidí o lyžování. Podle starosty Bedřichova Petra Holuba jsou proto se sezonou spokojeni. Obec je hlavní nástupní místo na magistrálu.

„Ubytovatelé měli plno, restaurace byly plné. Bedřichov byl v podstatě obsazený od vánočního období až do konce jarních prázdnin," uvedl starosta. Nezřídka se o víkendu stávalo, že parkoviště v obci byla plná už před 9:00. Od února byly kvůli zájmu běžkařů také posílené autobusové spoje, které do Bedřichova jezdily z Liberce.

Výrazně nadprůměrné srážky

Letošní zima byla podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu pro Bedřichov srážkově výrazně nadprůměrná. Od začátku prosince do konce února spadlo přes 460 milimetrů srážek, obvyklý průměr je kolem 168 milimetrů. Nejvíce sněhu bylo v Bedřichově v polovině ledna, kdy tam ležela 168centimetrová vrstva. Sněhu je tam stále dostatek. V obci bezmála půl metru a výš v horách ho je ještě více. Trasy pro běžkaře se proto upravují nadále. „Myslím si, že minimálně do konce března na základních okruzích vydržíme," uvedla ředitelka Jizerské o.p.s. Radka Davidová. Společnost má úpravu magistrály na starost. Mezi nejdelší asi letošní sezona podle ředitelky patřit nebude, a to kvůli pozdějšímu nástupu zimu. „Aby se zařadila k delším, tak bychom museli končit po půlce dubna," řekla.

Neobvyklá je ale sezona náročností na úpravu tras, nejen kvůli odstraňování popadaných stromů, ale i častému sněžení. I nyní rolby vyjíždějí častěji, než je obvyklé. „Nestandardně jsme třeba teď jeli čtyři dny za sebou, to nebývalo. V jarním období je adekvátní třeba třikrát týdně," uvedla Davidová. Podle ní tak budou náklady nejspíš vyšší než loni. „Na naftě už v tuto chvíli máme proježděno více než za celou minulou sezonu," uvedla ředitelka Jizerské o.p.s. Za předchozí sezonu, která trvala 121 dní, rolbaři najezdili přes 7200 kilometrů.

V této sezoně častější údržba tras měla vliv na zvýšenou poruchovost techniky. „Poruch bylo hodně. Je to dané i tím, že jeden ze strojů už má nějaká léta," uvedla Davidová. Podle ní budou muset problémy se starším strojem do budoucna řešit. Buď repasí, nebo se pokusit sehnat jinde nějakou používanou rolbu ve slušném stavu. Nová stojí řádově miliony korun a na její koupi se nejspíš peníze sehnat nepodaří.

Nové zázemí na stadionu

Novinkou od letošní sezony v Bedřichově byla pro běžkaře možnost využít nového zázemí, taková služba tam předtím nebyla. Obec za jeho vybudování zaplatila kolem 1,5 milionu korun. V budově kontejnerového typu je skiservis, šatna, uzamykatelné skříňky i sprcha. „Trochu byly problémy se zamrzající vodou a budeme muset udělat nějaká opatření. Ale jinak si myslím, že 90 procent lyžařů s tím bylo spokojeno," uvedl starosta obce.

Napsal(a) ČTK | Foto JIzerská 50
 


 

Kam dál?

Pár kapek krve pro tebe, pro někoho život. Ještě nedaruješ? Změň to!

středa, 20. března 2019, 06:00

Přemýšleli jste někdy o darování krve? Nechat se jednou za čas „vycucnout“ může někomu dalšímu zachránit život. Navíc jako dárce...

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

úterý, 19. března 2019, 20:35

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit,...

Liberecká ZOO začala s chovem zoborožce hrubozobého. Vzácný pták je...

úterý, 19. března 2019, 17:10

Zoologická zahrada začala s chovem nového druhu. Je jím vzácný zoborožec hrubozobý. Unikátní pták se chová jen na několika...

Místo černých skládek relaxační zóna. Cihelna se zpřístupní místním

úterý, 19. března 2019, 12:23

Prostor bývalého hliniště Cihelna na okraji Hrádku nad Nisou prokoukne. Z nevyužitého zarostlého místa se stane díky novým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.