Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mzdy pracovníků v soc. službách se zvýšily, krajský rozpočet s tím ale nepočítal

 
čtvrtek, 21. března 2019, 06:00

Kraj se potýká s nedostatkem finančních prostředků na provoz sociálních služeb. Od ministerstva práce a sociálních věcí nyní žádá dalších 55 milionů.

Důvodem jsou rostoucí náklady na energie a rychlejší růst mezd pracovníků v sociálních službách, který vláda schválila v závěru roku a kraj s těmito náklady nepočítal. Na vyrovnání zvýšených nákladů nemá kraj ve svém rozpočtu dostatek peněz, znamenalo by to omezit investice, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Pavel Svoboda. Liberecký kraj dostal letos na sociální služby 626 milionů korun, žádal ale o 86 milionů víc.

„Náklady poskytovatelů sociálních služeb strmě stoupají. Může za to především zvyšování mezd, ale také zdražování energií. Liberecký kraj obdržel v rámci dotačního řízení žádosti od 112 poskytovatelů na zajištění 223 sociálních služeb. V součtu dosáhla požadovaná částka 760 milionů korun,“ řekl Pavel Svoboda. V některých případech byla podle něj žádost nadhodnocena nebo zahrnovala i neuznatelné náklady, kraj proto postupně požadavek zredukoval na 712,2 milionu korun, o které žádal stát. Získal ale jen 88 procent požadované sumy.

Nyní se ukazuje, že náklady budou ještě vyšší. Vedení kraje totiž počítalo v návrhu na letošní rok se zvýšením mezd o pět procent a s dvouprocentním zdražením energií. „Vláda ovšem v závěru roku zvýšila u pracovníků v sociálních službách a zdravotnických pracovníků mzdy o sedm procent,“ doplnil hejtman Martin Půta. Zároveň vzrostl příplatek za směnnost a přibyl příplatek za ztěžující vlivy pracovních podmínek. Výrazněji navíc rostou náklady na energie.

Sám Liberecký kraj je zřizovatelem devatenácti zařízení sociálních služeb, jejichž služeb využívá téměř 1700 lidí. Jde většinou o pobytová zařízení, která zajišťují osmdesát procent lůžkové péče v kraji. „Provozní příspěvek našim organizacím byl pro letošní rok stanoven na 137 milionů korun. Oproti minulému roku je vyšší o 2 miliony korun,“ řekl Svoboda. Stačit to ale podle něj nebude. Kvůli zvýšeným nákladům potřebuje kraj pro své organizace dalších 26 milionů korun. Pokud stát chybějící peníze nepřidá, bude je muset dát kraj. „Na investice do sociálních služeb máme letos 20 milionů a tyto investice jsou teď ohroženy,“ dodal Svoboda.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Babiš dostal dvojku z chování, napařil mu ji kraj

středa, 20. března 2019, 19:51

Liberecký kraj se rozhodl úsměvně a s nadsázkou ohodnotit předsedu vlády Andreje Babiše a připomenout tak jeho loňskou návštěvu....

U Budvarky na Sokoláku vznikne terasa, lidem se aktuální vzhled moc...

středa, 20. března 2019, 11:38

Město Liberec spustilo na svém facebooku anketu týkající se plánované terasové předzahrádky u restaurace Budvarka u Sokoláku....

Plná parkoviště i hotely, mraky sněhu. Běžkovat se v Jizerkách bude...

středa, 20. března 2019, 08:37

Úprava lyžařské magistrály pro běžkaře v Jizerských horách byla v této sezoně kvůli častému sněžení a polomům komplikovanější než...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.