Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Radnice by ráda získala bývalé sídlo Skloexportu. Rekonstrukce se odhaduje na půl miliardy

 
čtvrtek, 21. března 2019, 09:22

Liberec začne jednat se státem o získání bývalého sídla Skloexportu, které je na strategickém místě v blízkosti vlakového a autobusového nádraží. Město chce sedmipodlažní kancelářskou budovu koupit za symbolickou cenu a bez omezujících podmínek jejího využití. Podle znalce má budova, která je prázdná už deset let, hodnotu mezi 27 až 55 miliony korun. Náklady na rekonstrukci se odhadují skoro na půl miliardy korun.

Liberec plánuje, že by rozlehlou budovu částečně využil pro své úředníky. Nyní jsou ve čtyřech objektech, město by ale chtělo opustit Liebiegovu vilu. „Protože toho objektu je škoda, aby tam byly kanceláře," řekl náměstek primátora Jiří Němeček (ANO). V dalších budovách magistrátu je podle něj pro úředníky nedostatek místa.

Navíc budova Uranu je v havarijním stavu a město bude potřebovat náhradní prostory po dobu její rekonstrukce. Rozsáhlé opravy bude potřebovat i Skloexport, mohly by se ale zřejmě dělat postupně. „První dvě patra vypadají velmi dobře a čím jdete výše a blíže se k střeše, tak ten stav je horší," uvedl Němeček. V první fázi by tak podle něj bylo možné obsadit aspoň dvě patra.

Podle primátora proto bude město při jednáních se státem usilovat o to, aby Skloexport získalo bez omezení jeho využití. „Tak abychom tam mohli poskytovat prostory i pro další subjekty, mohly by to být i komerční, které by nám třeba pomohly s financováním rekonstrukce budovy," řekl primátor. Pokud by město Skloeport získalo od státu za stejných podmínek jako před lety sousední budovu Uran, nemohlo by kanceláře nikomu dalšímu pronajmout.

Budova Skloexportu

Budova s dvěma podzemními a pěti nadzemními podlažími byla postavená v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu, Skloexport ji získal v době komunistického režimu. Světově proslulá firma vyvážela dlouhá léta úspěšně české sklo, ve druhé polovině 90. let ale zkrachovala. Stát budovu převzal v roce 2001, spravuje ji Generální finanční ředitelství a využití pro ni nemá. Poslední nájemci opustili objekt v roce 2009. Pouze ve fázi záměrů zůstalo, že se do ní přestěhují zaměstnanci finančního úřadu, úřadu práce či České správy sociálního zabezpečení. Stát budovu k prodeji nabídl poprvé už v roce 2008, kdy za ni žádal bezmála 85 milionů korun. Žádný zájemce se tehdy nenašel. Neúspěchem skončila i další vypsaná výběrová řízení na její prodej, při nichž se cena postupně snižovala.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Mzdy pracovníků v soc. službách se zvýšily, krajský rozpočet s tím...

čtvrtek, 21. března 2019, 06:00

Kraj se potýká s nedostatkem finančních prostředků na provoz sociálních služeb. Od ministerstva práce a sociálních věcí nyní žádá...

Babiš dostal dvojku z chování, napařil mu ji kraj

středa, 20. března 2019, 19:51

Liberecký kraj se rozhodl úsměvně a s nadsázkou ohodnotit předsedu vlády Andreje Babiše a připomenout tak jeho loňskou návštěvu....

U Budvarky na Sokoláku vznikne terasa, lidem se aktuální vzhled moc...

středa, 20. března 2019, 11:38

Město Liberec spustilo na svém facebooku anketu týkající se plánované terasové předzahrádky u restaurace Budvarka u Sokoláku....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.