Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za půjčení sdílených kol se bude letos v Liberci platit více

 
čtvrtek, 28. března 2019, 07:01

Půjčení jízdního kola v takzvaném bikesharingu bude v Liberci znatelně dražší než loni. První čtvrthodina sice zůstane zdarma, za každou další půlhodinu se ale bude platit 24 korun. Loni to bylo po bezplatném odjetí první čtvrthodiny deset korun.

Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) ale data z minulého roku ukazují, že déle než 15 minut jezdil málokdo. „To se prakticky nikoho netýká," řekl Šolc. Loni si růžové jízdní kolo ve stotisícovém městě půjčilo skoro 8300 lidí, jedno kolo bylo v průměru využito třikrát za den.

Stejně jako loni bude bikesharing v Liberci zajišťovat pro radnici firma Rekola Bikesharing, která tuto službu provozuje podle svého webu i v dalších pěti městech republiky. „Cena se pohybuje všude tak, aby to bylo srovnatelné s městskou hromadnou dopravou," řekla za společnost Rekola Marta Rajmanová. Základní jízdenka v MHD v Liberci stojí 20 korun.

Nejdražší sdílená kola

Cena 24 korun za půjčení kola na dalších 30 minut po bezplatné první čtvrthodině bude v Liberci stejná jako v Praze, což je nejvíce. V Brně to je 18 korun, v Českých Budějovicích a Olomouci 16 korun a ve Frýdku-Místku 12 Kč. „V Liberci jsou oproti ostatním městům všechny výpůjčky do 15 minut hrazené," uvedla Rajmanová. Za uživatele je platí radnice a jedna banka. V Praze, Brně, Olomouci i Českých Budějovicích se bezplatná čtvrthodina vztahuje jen na prvních deset jízd každého přihlášeného uživatele.

Jízdní kola si bude možné v Liberci půjčit letos od 1. dubna, radnice bude tuto službu dotovat částkou 982 700 korun bez DPH. K dispozici bude 100 bicyklů. Na základě požadavků města nebude jedna velká zóna, kde bude možné vracet kola, ale více menších ploch po městě. „Tak, aby kola nebyla všude po městě, ale pokud možno ve stojanech," řekl již dříve primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Loni si někteří lidé na radnici stěžovali, že cyklisté kola odkládali mimo stojany a připoutávali je třeba k lampám či značkám. Zejména v centru bude nutné kola vracet na vyhrazeném místě, přibyla ale i nová stanoviště ve vzdálenějších místech od středu města. Budou třeba ve čtvrtích Růžodol či Rochlice, podél cyklostezky u řeky Nisa, u zimního stadionu i nedaleko sportovního areálu ve Vesci.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

V liberecké nemocnici rozdává radost kocour Bumbác

středa, 27. března 2019, 17:55

Pacienti na spinální jednotce si mohou od léčení a dlouhých dnů ulevit originálním zpestřením. Tím je speciální terapeut v podobě...

FOTO: Už žádné cestování kvůli poradám. Češi vytvořili revoluční...

středa, 27. března 2019, 16:10

Budíček v pět ráno, poklus do auta, snídaně na benzině, několik hodin za volantem… To vše kvůli třeba hodinové poradě. Poradě,...

Místo doléčovacího centra vyrostou v Rochlici sociální byty

středa, 27. března 2019, 14:42

Město rozhodlo, že v Rochlici centrum pro osoby, které se léčí z drogové závislosti, nakonec nebude. Místo toho by v nevyužívaném...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.