Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Valdštejnské domky projdou opravou. Dostanou novou krytinu, opraví se fasády

 
pátek, 12. dubna 2019, 14:01

V Liberci se budou letos opravovat Valdštejnské domky, které patří k nejstarším dochovaným stavbám ve městě. Postavené byly na konci 17. století. Dostanou novou střechu, opravovat se bude fasáda a staticky zajišťovat krov. Škola, která se nachází v sousedním historickém Appeltově domě z konce 18. století, se o domky stará.

„Pečujeme o ně. Celkem jsou v dobrém stavu, nicméně je to torzo stavby staré skoro 350 let a nějaké ošetření vyžaduje," řekl ředitel Střední školy stavební v Liberci Radek Cikl. Tři patrové hrázděné domy se strmou střechou z šindele stojí ve Větrné uličce u Sokolovského náměstí.

Stavěly se až půl století po smrti Valdštejna

Nesou přízvisko valdštejnské, i když se stavěly až v letech 1678 až 1681, tedy skoro půl století po vévodově smrti. Vzhledem ale připomínají původní zástavbu náměstí z Valdštejnovy éry. Rekonstrukce za bezmála 800 tisíc korun by měla trvat zhruba čtvrt roku. Práce by měly začít v létě, nyní se hledá firma, která je provede.

Podle Cikla je potřeba staticky zajistit krovy, protože domky se začaly odchylovat od zděné přístavby školy. „Další závažná věc je, že u prvních dvou domků jsou střechy přežité, myšleno tím je, že na mnoha místech jsou shnilé šindele. Sice je ošetřujeme, ale povětrnostní podmínky střeše škodí," uvedl ředitel školy. Podle něj vymění štípaný dřevěný šindel u všech tří domků. „Aby měly střechy identické," dodal. Zároveň se bude i vyspravovat fasáda, na některých místech je opadaný výmaz v hrázdění.

Valdštejnské domky

Valštejnské domky mohou turisté obdivovat převážně zvenčí, interiéry běžně přístupné nejsou. V minulosti sloužily hlavně k ubytování soukeníků, v jedné byla kdysi i krčma U města Petrohradu a v podloubí se každoročně konaly vánoční trhy. V uličce bývalo po obou stranách dohromady 11 domků, dochovaly se tři. Jsou jedinými doklady původní dřevěné zástavby ve městě. Za své zachování vděčí právě střední škole, která je v Appeltově domě od roku 1953. Začlenila je do celkové dispozice školy. Uvnitř domků měli kabinety učitelé a býval tam sklad učebnic. To už podle Cikla neplatí. „Dva domky jsou vystěhované a jeden využíváme třeba při dnech kulturního dědictví, kdy tam bývá jednoduchá výstava," řekl. Podle něj by chtěli do budoucna interiéry rekonstruovat, zatím ale ještě nevědí jak. "Naši učitelé zkusí něco navrhnout," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Dcerám čtu vzkazy, co lidé posílají, říká o sbírce přítelkyně padlého...

pátek, 12. dubna 2019, 10:02

Velkou vlnu solidarity vzbudila sbírka Pád nebeského jezdce, na podporu přítelkyně a dvou dcer, které přišly o milovaného...

Na Velký pátek budou obchody otevřené, zavřou ve sváteční pondělí

pátek, 12. dubna 2019, 09:13

Větší obchody budou mít na Velikonoční pondělí zavřeno, na Velký pátek 19. dubna bude otevřeno normálně. Novinářům to dnes...

Se Zdeňkem Pohlreichem o Ano, šéfe! , knedlících i vegetariánech

pátek, 12. dubna 2019, 06:00

Zdeněk Pohlreich, hvězda české gastronomie, který se mezi českými televizními diváky proslavil hlavně díky pořadu Ano, šéfe! Loni...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.