Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

S jarem souvisí i mláďata. Kdy ale potřebují zachránit a kdy je lidský zásah zbytečný?

 
úterý, 16. dubna 2019, 06:00

Každý rok se na jaře probouzí příroda, rozkvétají květy a rodí se spousta mláďat. Na louce, v lese, ve vodě… No prostě všude. A záchranné stanice se nestíhají otáčet. Jenže ne vždy mládě pomoc potřebuje… Víte, jak to je?

Špatné rozhodnutí a neuvážení situace totiž může vést ke smrti jinak naprosto zdravého mláděte. Pokud se tak setkáte s ptáčetem, zajíčkem nebo třeba srnčetem, zvažte, jestli pomoc opravdu potřebuje.

„Často působí naprosto bezbranně – neumí ještě utíkat, či létat, nebojí se nás, choulí se v trávě. Leckoho by tak mohlo napadnout, že je s nimi něco v nepořádku, že se něco stalo jejich rodičům a že možná potřebují pomoc. Může mít pravdu. Ale pozor, neuvážená a neodborná ‚pomoc‘ může další život mláděte tragicky poznamenat a nezřídka vést i k jeho rychlé smrti,“ varuje záchranná stanice hl. m. Prahy.

Až polovina mláďat pomoc nepotřebuje

Ta také upozorňuje, že až polovina mláďat u nich končí zbytečně. Vytvořila pro lidi základní manuál, kdy nalezenému mláděti pomoci (viz níže). Informace o poskytování pomoci nabízí i Centrum pro zvířata v nouzi v Liberci.

Zvířata potřebují pomoc pokud:
Jsou viditelně zraněná, podchlazená, promoklá nebo apatická.
Se nachází v nebezpečí, někde uvízla, někam spadla, hrají si s nimi děti.
U ptáčat potřebují pomoc holátka nebo málo opeřená ptáčata vypadlá z hnízda.
U savců potřebují pomoc mladé šelmy mimo noru nebo veverky mimo dutinu.

Pokud zjistíte, že zvíře potřebuje pomoc, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a případně se s odborníky poraďte. Zajímavostí je, že dotek u ptačích mláďat nevadí. „Mláďat ptáků se můžete dotknout, ptačím rodičům lidský pach nevadí,“ popisuje liberecké Centrum pro zvířata v nouzi. Někdy tak může postačit strčit ptáče zpět od hnízda. I přesto je nutné ale brát na vědomí, že pohyb a manipulace se zvířaty může být pro ně velmi stresující.

V Liberci se můžete obracet na zmíněné Centrum pro zvířata v nouzi. Telefonní číslo je 728 040 610 a více informací najdete na stránkách archa.zooliberec.cz.

Naopak u savčích mláďat je důležité se dotekům vyhýbat! Takové v klidu ležící srnče v trávě nebo hopkající zajíček o vaši pomoc zřejmě nestojí. Pozornost byste naopak měli věnovat srnčeti, které hlasitě píská a zmateně pobíhá. V každém případě je vždy vhodné raději se nejprve poradit s odborníky, než ač s dobrým úmyslem zachraňovat zvíře, které to nepotřebuje. Můžete tak totiž nadělat více škody než užitku.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

VIDEO: Konzerva může být zdrojem laskomin, ale také smrtící pastí,...

pondělí, 15. dubna 2019, 16:07

V plechovkách uvízne každoročně velké množství zvířat. Nejsou to jen kočky, ale i menší psi a volně žijící zvířata. Pro tyto...

Radnice chce přiblížit jednotlivé čtvrti. Vznikají mapy i komentované...

pondělí, 15. dubna 2019, 10:13

Projít se jen tak po Králáku nebo Ruprechticích? Moc Liberečáků to asi nedělá. Přitom každá jednotlivá čtvrť má celou řadu...

O Charlieho záchranářském talentu jsem neměl tušení. Říká o svém psu...

pondělí, 15. dubna 2019, 06:00

Pavel Málek a jeho psí parťák Charlie jsou nerozlučná a taky nepostradatelná dvojka. Oba totiž slouží u Hasičského záchranného...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.