Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Povodním na Nise má zabránit několik desítek opatření

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 13:03

Revitalizace koryta říčky Jeřice v Mníšku, retenční přehrážka s funkcí malé vodní nádrže v Oldřichově v Hájích nebo suchá nádrž v Doníně u Hrádku nad Nisou, to jsou jen tři ze čtyř desítek opatření, která mají pomoci ochránit obyvatele v povodí Lužické Nisy před povodní nebo zmírnit její následky. Cílem studie, kterou nechal zpracovat Liberecký kraj, bylo navrhnout přírodě blízká protipovodňová opatření.

Studie pro oblast Lužické Nisy se zaměřila na území od jejího soutoku s Údolským potokem až po státní hranice, včetně přítoků. Pokrývá území obcí Bílý Kostel nad Nisou, Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kryštofovo Údolí, Mníšek a Oldřichov v Hájích. Podle starostky Chotyně Jany Mlejnecké (Chotyně - obec, kde se hezky žije) by si obce bez pomoci kraje nemohly takový projekt dovolit.

Komplexní řešení

„Hlavní přínos studie je v komplexnosti řešení a v aktivním zapojení všech dotčených subjektů," informoval krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Studie navazuje na podobný projekt, který před třemi lety zpracovali na Frýdlantsku pro oblast kolem řeky Smědé. Studie pro Lužickou Nisu stála bezmála čtyři miliony, většinu zaplatila Evropská unie, obce daly dohromady téměř 186 tisíc korun.

Liberecký kraj a povodně

Liberecký kraj postihla v minulých letech velká voda opakovaně. Největší škody napáchala blesková povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla 81 obcí. Voda tehdy zaplavila více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Největší škody napáchala tehdy voda v povodí Smědé na Frýdlantsku a Lužické Nisy na Liberecku hlavně u Hrádku nad Nisou a Chrastavy. Povodně ale oblast zasáhly i v letech 2002 nebo 2013.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Druhá etapa revitalizace Kristýny se zpozdí, začít by mohla na podzim

čtvrtek, 18. dubna 2019, 12:28

Během loňského roku proběhla první etapa revitalizace koupaliště Kristýna. Oprav se dočkaly cesty i pláž. Došlo i na zatravnění...

Živý řetěz z lidí v Trojmezí, aktivisté budou protestovat proti Turówu

čtvrtek, 18. dubna 2019, 10:16

Jen kousek za hranicemi s Polském se nachází povrchový důl Turów. Dopady těžby se projevují ale i v Česku. Těžba by se navíc měla...

FOTO, VIDEO: Co s Jablečnými lázněmi? Hledá se nová vize pro dvacet...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 06:00

Kdysi vyhlášené lázně postavené na počest císaře Františka Josefa I. dnes jen matně připomínají dávno zašlou slávu. Popraskané...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.

FOTO: Nové sochy před radnicí. Do Liberce se po půl století vrací dílo Olbrama Zoubka

Na nároží radnice už stojí nové sochařské dílo. A je rovnou od jednoho z nejznámějších sochařů Olbrama Zoubka. Liberečáci tak budou příštích dvanáct měsíců procházet mezi charakteristickými postavami soch Kúra, Klytaimnéstry, Jidáše a Ifigénie.