Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Povodním na Nise má zabránit několik desítek opatření

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 13:03

Revitalizace koryta říčky Jeřice v Mníšku, retenční přehrážka s funkcí malé vodní nádrže v Oldřichově v Hájích nebo suchá nádrž v Doníně u Hrádku nad Nisou, to jsou jen tři ze čtyř desítek opatření, která mají pomoci ochránit obyvatele v povodí Lužické Nisy před povodní nebo zmírnit její následky. Cílem studie, kterou nechal zpracovat Liberecký kraj, bylo navrhnout přírodě blízká protipovodňová opatření.

Studie pro oblast Lužické Nisy se zaměřila na území od jejího soutoku s Údolským potokem až po státní hranice, včetně přítoků. Pokrývá území obcí Bílý Kostel nad Nisou, Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kryštofovo Údolí, Mníšek a Oldřichov v Hájích. Podle starostky Chotyně Jany Mlejnecké (Chotyně - obec, kde se hezky žije) by si obce bez pomoci kraje nemohly takový projekt dovolit.

Komplexní řešení

„Hlavní přínos studie je v komplexnosti řešení a v aktivním zapojení všech dotčených subjektů," informoval krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Studie navazuje na podobný projekt, který před třemi lety zpracovali na Frýdlantsku pro oblast kolem řeky Smědé. Studie pro Lužickou Nisu stála bezmála čtyři miliony, většinu zaplatila Evropská unie, obce daly dohromady téměř 186 tisíc korun.

Liberecký kraj a povodně

Liberecký kraj postihla v minulých letech velká voda opakovaně. Největší škody napáchala blesková povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla 81 obcí. Voda tehdy zaplavila více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Největší škody napáchala tehdy voda v povodí Smědé na Frýdlantsku a Lužické Nisy na Liberecku hlavně u Hrádku nad Nisou a Chrastavy. Povodně ale oblast zasáhly i v letech 2002 nebo 2013.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Druhá etapa revitalizace Kristýny se zpozdí, začít by mohla na podzim

čtvrtek, 18. dubna 2019, 12:28

Během loňského roku proběhla první etapa revitalizace koupaliště Kristýna. Oprav se dočkaly cesty i pláž. Došlo i na zatravnění...

Živý řetěz z lidí v Trojmezí, aktivisté budou protestovat proti Turówu

čtvrtek, 18. dubna 2019, 10:16

Jen kousek za hranicemi s Polském se nachází povrchový důl Turów. Dopady těžby se projevují ale i v Česku. Těžba by se navíc měla...

FOTO, VIDEO: Co s Jablečnými lázněmi? Hledá se nová vize pro dvacet...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 06:00

Kdysi vyhlášené lázně postavené na počest císaře Františka Josefa I. dnes jen matně připomínají dávno zašlou slávu. Popraskané...

Klobásky s vepřovým a hovězím. Jenže bez hovězího. Inspekce odhalila...

středa, 17. dubna 2019, 16:33

Kabanosy neodmyslitelně patří k polské tradiční kuchyni. U dvou výrobků pocházejících z Polska ale Státní zemědělská a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.