Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Živý řetěz z lidí v Trojmezí, aktivisté budou protestovat proti Turówu

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 10:16

Jen kousek za hranicemi s Polském se nachází povrchový důl Turów. Dopady těžby se projevují ale i v Česku. Těžba by se navíc měla rozšířit. A právě tomu chtějí aktivisté zabránit, vytvoří proto živý řetěz.

Ruku v ruce, člověk vedle člověka, cizí lidi spojí jeden zájem, jediný protest. Demonstrace se uskuteční 28. dubna, kdy mají aktivisté v plánu utvořit na hranicích Polska, Česka a Německa velký lidský kruh. Klidnou akci doplní projevy i veřejný dopis polské vládě.

Organizátoři na akci zajistí i speciální autobus, který návštěvníky na místo přepraví z Prahy a Liberce.

Akce se zúčastní například zástupci organizace Greenpeace, která upozorňuje na negativní dopady těžby v Turówě v podobě nedostatku vody v krajině i studních. Na akci bude i hnutí Limity jsme my, EKO-UNIA, Rozwój TAK – Odkrywki NIE a hrádecký spolek Chráníme vodu.

O problémech s vodou na Hrádecku a Frýdlantsku není pochyb a rozšíření dolu by tomu jistě nepomohlo. „To ložisko už spíše nebude prohlubováno, protože jsou tam jen krystalické skály, největší hrozbou je přesunutí těžby jižním směrem k Hrádku nad Nisou," uvedl již dříve pro ČTK hydrogeolog Sylwester Kraśnicki.

„Důl Turów má již dnes přímý vliv na enormní úbytek podzemní vody, kterou kvůli těžbě odčerpává. Ohroženo je asi 30 000 obyvatel měst Hrádek nad Nisou, Frýdlant a dalších sídel. Dalším rozšířením a prohloubením dolu hrozí, že tato krajina a místní lidé přijdou o zdroj pitné vody,“ upozorňují organizátoři akce.

„Tomuto ohrožení se nyní musíme postavit!“ hlásají organizátoři. Skupina PGE, která je majitelem dolu i sousední elektrárny Turów, by ráda pokračovala v těžbě až do roku 2044. Zatím má platné povolení jen do příštího roku. A ekologičtí aktivisté chtějí dalšímu povolení těžby zabránit. Podle organizátorů mají lidé šanci plány majitelů dolu změnit. „V procesu Posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) se mohou proti záměru postavit také všichni lidé z České republiky, Německa i Polska,“ vysvětlují.

Napsal(a) Denisa Albaniová s využitím ČTK | Foto FB/Limity jsme my
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Co s Jablečnými lázněmi? Hledá se nová vize pro dvacet...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 06:00

Kdysi vyhlášené lázně postavené na počest císaře Františka Josefa I. dnes jen matně připomínají dávno zašlou slávu. Popraskané...

Klobásky s vepřovým a hovězím. Jenže bez hovězího. Inspekce odhalila...

středa, 17. dubna 2019, 16:33

Kabanosy neodmyslitelně patří k polské tradiční kuchyni. U dvou výrobků pocházejících z Polska ale Státní zemědělská a...

Všesportovní areál Obří sud Javorník u Liberce je v konkurzu

středa, 17. dubna 2019, 13:03

Na majetek Všesportovního areálu Obří sud Javorník u Liberce prohlásil liberecký krajský soud konkurz. Vlastník sice požádal v...

Když se narodila, nevážila ani kilo. Devítiletá Anetka potřebuje nový...

středa, 17. dubna 2019, 11:39

Devítiletá Anetka z České Lípy je nejen krásná mladá dívenka s obrovským sportovním nadáním, ale hlavně velká bojovnice, kterou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.