Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Živý řetěz z lidí v Trojmezí, aktivisté budou protestovat proti Turówu

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 10:16

Jen kousek za hranicemi s Polském se nachází povrchový důl Turów. Dopady těžby se projevují ale i v Česku. Těžba by se navíc měla rozšířit. A právě tomu chtějí aktivisté zabránit, vytvoří proto živý řetěz.

Ruku v ruce, člověk vedle člověka, cizí lidi spojí jeden zájem, jediný protest. Demonstrace se uskuteční 28. dubna, kdy mají aktivisté v plánu utvořit na hranicích Polska, Česka a Německa velký lidský kruh. Klidnou akci doplní projevy i veřejný dopis polské vládě.

Organizátoři na akci zajistí i speciální autobus, který návštěvníky na místo přepraví z Prahy a Liberce.

Akce se zúčastní například zástupci organizace Greenpeace, která upozorňuje na negativní dopady těžby v Turówě v podobě nedostatku vody v krajině i studních. Na akci bude i hnutí Limity jsme my, EKO-UNIA, Rozwój TAK – Odkrywki NIE a hrádecký spolek Chráníme vodu.

O problémech s vodou na Hrádecku a Frýdlantsku není pochyb a rozšíření dolu by tomu jistě nepomohlo. „To ložisko už spíše nebude prohlubováno, protože jsou tam jen krystalické skály, největší hrozbou je přesunutí těžby jižním směrem k Hrádku nad Nisou," uvedl již dříve pro ČTK hydrogeolog Sylwester Kraśnicki.

„Důl Turów má již dnes přímý vliv na enormní úbytek podzemní vody, kterou kvůli těžbě odčerpává. Ohroženo je asi 30 000 obyvatel měst Hrádek nad Nisou, Frýdlant a dalších sídel. Dalším rozšířením a prohloubením dolu hrozí, že tato krajina a místní lidé přijdou o zdroj pitné vody,“ upozorňují organizátoři akce.

„Tomuto ohrožení se nyní musíme postavit!“ hlásají organizátoři. Skupina PGE, která je majitelem dolu i sousední elektrárny Turów, by ráda pokračovala v těžbě až do roku 2044. Zatím má platné povolení jen do příštího roku. A ekologičtí aktivisté chtějí dalšímu povolení těžby zabránit. Podle organizátorů mají lidé šanci plány majitelů dolu změnit. „V procesu Posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) se mohou proti záměru postavit také všichni lidé z České republiky, Německa i Polska,“ vysvětlují.

Napsal(a) Denisa Albaniová s využitím ČTK | Foto FB/Limity jsme my
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Co s Jablečnými lázněmi? Hledá se nová vize pro dvacet...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 06:00

Kdysi vyhlášené lázně postavené na počest císaře Františka Josefa I. dnes jen matně připomínají dávno zašlou slávu. Popraskané...

Klobásky s vepřovým a hovězím. Jenže bez hovězího. Inspekce odhalila...

středa, 17. dubna 2019, 16:33

Kabanosy neodmyslitelně patří k polské tradiční kuchyni. U dvou výrobků pocházejících z Polska ale Státní zemědělská a...

Všesportovní areál Obří sud Javorník u Liberce je v konkurzu

středa, 17. dubna 2019, 13:03

Na majetek Všesportovního areálu Obří sud Javorník u Liberce prohlásil liberecký krajský soud konkurz. Vlastník sice požádal v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.