Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mladí automechanici mají ve Vysokém špičkové zázemí a nejmodernější techniku

 
pátek, 19. dubna 2019, 18:53

To je školní zázemí snů. Automechanici ve Vysokém mají nejmodernější techniku a skvěle vybavené dílny. Není divu, že sem za studiem jezdí zájemci i více než 100 kilometrů.

Ve špičkově vybavených dílnách a s nejmodernější technikou budou pracovat budoucí automechanici v Integrované střední škole ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku. Škola zaměřená na automobilový průmysl je jednou ze dvou v Česku, kde jsou zaměřeni i na motocykly. I díky tomu si škola na nezájem nemůže stěžovat. Studenti sem jezdí i ze vzdálenosti 150 kilometrů, řekla ředitelka školy Markéta Zelinková u příležitosti otevření nového centra odborného vzdělávání, jehož výstavba stála bezmála 50 milionů korun.

„Máme nejnovější technologie, mají to servisy, ale většina škol to nemá, a my jsme rádi, že se děti s těmi novinkami mohou tady seznámit,“ řekla Markéta Zelinková. Je podle ní obrovským přínosem, když děti dostanou možnost učit se na nových strojích, s nimiž pak budou pracovat ve svém profesním životě.

Studenti budou připraveni i na elektromobily

„Je tam válcová zkušebna brzd, zkušebna, kde se měří výkon, máme 3D laserovou geometrii, i nejmodernější pneuservis, to znamená zouvačku, vyvažovačku broušení kotoučů, a to všechno v nejnovější technologii,“ dodala Zelinková. Vybavením už je škola připravena také na elektromobily, které jsou trendem a i s nimi teď studenti mají možnost pracovat.

Škola ve Vysokém má přes svou odlehlost studentům co nabídnout. V současné době má 350 studentů a učňů, z toho zhruba třetina je ubytována ve zdejším internátu. Škola nabízí maturitní obor Autotronik, zaměřený na údržbu, opravy, diagnostiku a měření technického stavu motorových vozidel a učební obory spojené s výrobou a opravami aut, motorek i lesnických strojů jako je mechanik, ale i karosář nbo lakýrník. „Naši absolventi nemají problém najít uplatnění, firmy se o ně doslova přetahují. Firmy za námi chodí, snaží se nám nabízet spolupráci, hlavně aby získaly kvalitní studenty,“ dodala Zelinková.

Nové vzdělávací centrum ve Vysokém je už páté z osmi, která se v Libereckém kraji budují. V lednu otevřeli první ve Frýdlantu, před pár týdny další v Liberci a počátkem dubna dvě centra zaměřená na technické obory v České Lípě. Za týden bude další předáno studentům v Turnově.

Centra odborného vzdělávání jsou největším krajským projektem, jejich vybudování přijde na bezmála 600 milionů korun a většinu zaplatí Evropská unie. „Máme ambice do nového programovacího období dotací z EU po roce 2021 připravit podobné projekty na dalších školách,“ dodal hejtman Martin Půta.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista....

pátek, 19. dubna 2019, 16:22

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a...

Tradiční zabíjačkové hody Na Suché doprovodí živá hudba

pátek, 19. dubna 2019, 11:00

Na Bílou sobotu o Velikonocích končí postní doba, a čím jiným zakončit půst než pořádnou zabíjačkou. Ta proběhne v pensionu Na...

Liberec chce ve Zvolenské ulici na levém břehu přehrady přidat chodník

pátek, 19. dubna 2019, 09:01

Liberec chce vybudovat chodník ve Zvolenské ulici na levém břehu přehrady. Slibuje si od toho zvýšení bezpečnosti pro pěší. Zatím...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.