Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mladí automechanici mají ve Vysokém špičkové zázemí a nejmodernější techniku

 
pátek, 19. dubna 2019, 18:53

To je školní zázemí snů. Automechanici ve Vysokém mají nejmodernější techniku a skvěle vybavené dílny. Není divu, že sem za studiem jezdí zájemci i více než 100 kilometrů.

Ve špičkově vybavených dílnách a s nejmodernější technikou budou pracovat budoucí automechanici v Integrované střední škole ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku. Škola zaměřená na automobilový průmysl je jednou ze dvou v Česku, kde jsou zaměřeni i na motocykly. I díky tomu si škola na nezájem nemůže stěžovat. Studenti sem jezdí i ze vzdálenosti 150 kilometrů, řekla ředitelka školy Markéta Zelinková u příležitosti otevření nového centra odborného vzdělávání, jehož výstavba stála bezmála 50 milionů korun.

„Máme nejnovější technologie, mají to servisy, ale většina škol to nemá, a my jsme rádi, že se děti s těmi novinkami mohou tady seznámit,“ řekla Markéta Zelinková. Je podle ní obrovským přínosem, když děti dostanou možnost učit se na nových strojích, s nimiž pak budou pracovat ve svém profesním životě.

Studenti budou připraveni i na elektromobily

„Je tam válcová zkušebna brzd, zkušebna, kde se měří výkon, máme 3D laserovou geometrii, i nejmodernější pneuservis, to znamená zouvačku, vyvažovačku broušení kotoučů, a to všechno v nejnovější technologii,“ dodala Zelinková. Vybavením už je škola připravena také na elektromobily, které jsou trendem a i s nimi teď studenti mají možnost pracovat.

Škola ve Vysokém má přes svou odlehlost studentům co nabídnout. V současné době má 350 studentů a učňů, z toho zhruba třetina je ubytována ve zdejším internátu. Škola nabízí maturitní obor Autotronik, zaměřený na údržbu, opravy, diagnostiku a měření technického stavu motorových vozidel a učební obory spojené s výrobou a opravami aut, motorek i lesnických strojů jako je mechanik, ale i karosář nbo lakýrník. „Naši absolventi nemají problém najít uplatnění, firmy se o ně doslova přetahují. Firmy za námi chodí, snaží se nám nabízet spolupráci, hlavně aby získaly kvalitní studenty,“ dodala Zelinková.

Nové vzdělávací centrum ve Vysokém je už páté z osmi, která se v Libereckém kraji budují. V lednu otevřeli první ve Frýdlantu, před pár týdny další v Liberci a počátkem dubna dvě centra zaměřená na technické obory v České Lípě. Za týden bude další předáno studentům v Turnově.

Centra odborného vzdělávání jsou největším krajským projektem, jejich vybudování přijde na bezmála 600 milionů korun a většinu zaplatí Evropská unie. „Máme ambice do nového programovacího období dotací z EU po roce 2021 připravit podobné projekty na dalších školách,“ dodal hejtman Martin Půta.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista....

pátek, 19. dubna 2019, 16:22

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a...

Tradiční zabíjačkové hody Na Suché doprovodí živá hudba

pátek, 19. dubna 2019, 11:00

Na Bílou sobotu o Velikonocích končí postní doba, a čím jiným zakončit půst než pořádnou zabíjačkou. Ta proběhne v pensionu Na...

Liberec chce ve Zvolenské ulici na levém břehu přehrady přidat chodník

pátek, 19. dubna 2019, 09:01

Liberec chce vybudovat chodník ve Zvolenské ulici na levém břehu přehrady. Slibuje si od toho zvýšení bezpečnosti pro pěší. Zatím...

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti...

pátek, 19. dubna 2019, 07:06

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.