Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Doksy se postupně dává do kupy, rekonstrukce bude letos pokračovat

 
úterý, 23. dubna 2019, 07:42

Od roku 2015 je zámek v Doksech v majetku města. To se ho snaží postupně opravit a zpřístupnit veřejnosti. Finančně pomáhá i Liberecký kraj. Ten na něj v posledních letech uvolnil bezmála milion korun.

Na celé stavbě je fůra práce. Už před čtyřmi lety začaly opravy střechy a krovu. Podařilo se obnovit i komín. O rok později došlo na obnovu vyhlídkové terasy, části omítky, podlah i zábradlí. Taková obnova je samozřejmě finančně náročná. „Takto velké památkově chráněné komplexy by samozřejmě potřebovaly finanční podporu zejména od státu,“ komentovala radní Květa Vinklátová. Z rozpočtu obce nebo města jako jsou Doksy není možné obnovit takovou památku v dohledné době.

Velkou změnou prošel zámek v roce 2017. Tehdy zde vzniklo turistické informační centrum i dvě galerie a historický prohlíkový okruh. S tím souvisela i loňská oprava střechy a krovu.

Rekonstrukce bude pokračovat i letos. „V plánu máme obnovu jižního portálu a chceme pokračovat i v obnově krytiny střechy východního křídla,“ uvedl manažer města Doksy Jakub Derynk. Navíc chce město zprovoznit i Muzeum Čtyřlístku, knihovnu nebo kanceláře pro organizaci KulturaDoksy.cz.

Napsal(a) redakce | Foto marianskazahrada.cz
 


 

Kam dál?

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po...

pondělí, 22. dubna 2019, 14:55

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat...

Sucho v Česku ohrožuje kvalitu piva

pondělí, 22. dubna 2019, 13:48

Sucho ohrožuje pivo. Sezónní výkyvy počasí a dlouhotrvající sucha totiž způsobují problémy v produkci sladovnického ječmene...

Hráz u Černé Nisy se turistům i cyklistům uzavře, důvodem je oprava

pondělí, 22. dubna 2019, 09:32

V letošním roce dojde na opravu hráze na Černé Nise. Z toho důvodu se uzavře turistům i cyklistům. Opravy odstartují ještě před...

V OC Nisa vyrostly čtyři nové obchody s jarní módou. Získejte...

pondělí, 22. dubna 2019, 07:22

Je čas odhodit pletené svetry a obléknout konečně něco vzdušného. Svěží jarní vítr zavál i do OC Nisa Liberec a přinesl s sebou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.