Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nerušte sokola, na Vraní skály u Hrádku je zákaz vstupu

 
úterý, 23. dubna 2019, 08:37

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. Přesto se mu tu a tam nějaké místo zalíbí a je šance, že tam vyvede mladé. Právě takovým místem jsou Vraní skály.

Vraní skály najdete nedaleko Hrádku nad Nisou. Jsou oblíbeným cílem procházek a výletů. Nyní je tam ale přísný zákaz vstupu, který se vztahuje i na horolezce. „Z důvodu hnízdění kriticky ohroženého sokola stěhovavého je zakázán vstup a provozování horolezectví na lokalitě Vraní skály,“ uvádí Správa CHKO Lužické hory.

Zákaz potrvá až do 30. června. Možná si říkáte, zda by nestačilo se chovat tiše. Jenže toto opatření není radno brát na lehkou váhu. Pokud by někdo hnízdící sokoly vyrušil, mohou opustit hnízdo. „Takové vyrušení mívá za následek nejen opuštění hnízda ale také úhyn mláďat,“ informuje Správa.

Navíc, pokud vás strážci CHKO přistihnou, že jste sem vyrazili, zákaz nezákaz, může vám hrozit pokuta ve výši až sto tisíc korun. Každý, kdo má ale rád přírodu, jistě toto opatření pochopí a na výlet vyrazí někam jinam. Může třeba jen o kousek vedle, na Horní skály na Horním Sedle. Tam neplatí ani zákaz vstupu, ani zákaz lezení.

Ohleduplně a především tiše by se ale neměli lidé chovat jen v Lužických horách. Sokol totiž hnízdí i v různých lokalitách Českého ráje. I zde by se tak měli turisté chovat obzvlášť tiše.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Zámek Doksy se postupně dává do kupy, rekonstrukce bude letos...

úterý, 23. dubna 2019, 07:42

Od roku 2015 je zámek v Doksech v majetku města. To se ho snaží postupně opravit a zpřístupnit veřejnosti. Finančně pomáhá i...

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po...

pondělí, 22. dubna 2019, 14:55

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat...

Sucho v Česku ohrožuje kvalitu piva

pondělí, 22. dubna 2019, 13:48

Sucho ohrožuje pivo. Sezónní výkyvy počasí a dlouhotrvající sucha totiž způsobují problémy v produkci sladovnického ječmene...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.