Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nerušte sokola, na Vraní skály u Hrádku je zákaz vstupu

 
úterý, 23. dubna 2019, 08:37

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. Přesto se mu tu a tam nějaké místo zalíbí a je šance, že tam vyvede mladé. Právě takovým místem jsou Vraní skály.

Vraní skály najdete nedaleko Hrádku nad Nisou. Jsou oblíbeným cílem procházek a výletů. Nyní je tam ale přísný zákaz vstupu, který se vztahuje i na horolezce. „Z důvodu hnízdění kriticky ohroženého sokola stěhovavého je zakázán vstup a provozování horolezectví na lokalitě Vraní skály,“ uvádí Správa CHKO Lužické hory.

Zákaz potrvá až do 30. června. Možná si říkáte, zda by nestačilo se chovat tiše. Jenže toto opatření není radno brát na lehkou váhu. Pokud by někdo hnízdící sokoly vyrušil, mohou opustit hnízdo. „Takové vyrušení mívá za následek nejen opuštění hnízda ale také úhyn mláďat,“ informuje Správa.

Navíc, pokud vás strážci CHKO přistihnou, že jste sem vyrazili, zákaz nezákaz, může vám hrozit pokuta ve výši až sto tisíc korun. Každý, kdo má ale rád přírodu, jistě toto opatření pochopí a na výlet vyrazí někam jinam. Může třeba jen o kousek vedle, na Horní skály na Horním Sedle. Tam neplatí ani zákaz vstupu, ani zákaz lezení.

Ohleduplně a především tiše by se ale neměli lidé chovat jen v Lužických horách. Sokol totiž hnízdí i v různých lokalitách Českého ráje. I zde by se tak měli turisté chovat obzvlášť tiše.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Zámek Doksy se postupně dává do kupy, rekonstrukce bude letos...

úterý, 23. dubna 2019, 07:42

Od roku 2015 je zámek v Doksech v majetku města. To se ho snaží postupně opravit a zpřístupnit veřejnosti. Finančně pomáhá i...

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po...

pondělí, 22. dubna 2019, 14:55

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat...

Sucho v Česku ohrožuje kvalitu piva

pondělí, 22. dubna 2019, 13:48

Sucho ohrožuje pivo. Sezónní výkyvy počasí a dlouhotrvající sucha totiž způsobují problémy v produkci sladovnického ječmene...

Hráz u Černé Nisy se turistům i cyklistům uzavře, důvodem je oprava

pondělí, 22. dubna 2019, 09:32

V letošním roce dojde na opravu hráze na Černé Nise. Z toho důvodu se uzavře turistům i cyklistům. Opravy odstartují ještě před...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.