Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak je to s technickou u hasičů? Mají přednost, nebo musí čekat stejně jako běžné auto

 
úterý, 23. dubna 2019, 10:48

Nedávno si hasiči z Mimoně na svém Facebooku postěžovali, že museli strávit na Státní technické kontrole šest hodin. Možná by ale byli užitečnější někde jinde. Jak to tedy je s technickou u hasičů?

Jak se ukázalo, technickou si obstarává každý hasičský sbor samostatně. „Státní technickou kontrolu si řeší jednotlivé Hasičské záchranné sbory krajů samostatně. Žádné centrální pravidlo neexistuje,“ informovala mluvčí Generálního ředitelství HZS ČR Nicole Zaoralová.

Hasičům, kteří strávili na technické téměř celý den, se to nelíbilo. „Tak možná by naši zákonodárci měli raději dát hasičům přednost u STK a ne u benzínových pump? Páč těch 6 hodin je dost dlouhá doba,“ popsali mimoňští hasiči. Jenže ono neexistuje žádné pravidlo nebo zákon, co by zaručil na STK hasičům přednost.Vozidla, mající možnost využít právo přednostní jízdy, ať již se jedná o vozidla jednotek požární ochrany, policie, poskytovatele zdravotnických služeb či další, v tomto ohledu žádnou přednost nemají. Není to o přednosti, ale o organizaci autoprovozu v rámci organizace, které se to týká,“ uvedla mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Přednost sice nemají, vše je ale o domluvě

Problém v tom ale mluvčí hasičů nevidí. V dnešní době je možné se na technickou domluvit na konkrétní hodinu a vyhnout se tak dlouhému čekání. Je to jen o plánování odpovědných osob a spolupráci s konkrétní STK, pak podobný případ zpravidla nevznikne,“ popsala mluvčí.

Pokud by navíc došlo k urgentnímu zásahu, může být jednotka odvolána i z čekání na technickou. „Naopak pokud vozidlo nejde využít, je systémově nahrazeno jiným vozidlem či jinou jednotkou požární ochrany,“ vysvětluje Štrauchová. V žádném případě by tak nemělo dojít k tomu, že kvůli technické k nehodě nebo požáru nikdo z hasičů nepřijede.

Přednostní kontrola ne, tankování ano, ale jen někdy

Zatímco při technické nemohou hasiči na přednost spoléhat, pokud při zásahu potřebují akutně doplnit pohonné hmoty, mohou předjet frontu u benzínky. Na tuto variantu myslí i zákon o provozu na pozemních komunikacích. Pokud opravdu nutně potřebují natankovat, mohou za použití výstražného zařízení předjet čekající vozy u pumpy. „Následně světelné a zvukové zařízení vypnou a natankují,“ dodává mluvčí. I zde ale platí, že přednostního tankování mohou využít jen v akutním případě.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto HZS LK
 


 

Kam dál?

Nerušte sokola, na Vraní skály u Hrádku je zákaz vstupu

úterý, 23. dubna 2019, 08:37

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. Přesto se mu tu a tam nějaké místo zalíbí a je šance, že tam vyvede mladé....

Zámek Doksy se postupně dává do kupy, rekonstrukce bude letos...

úterý, 23. dubna 2019, 07:42

Od roku 2015 je zámek v Doksech v majetku města. To se ho snaží postupně opravit a zpřístupnit veřejnosti. Finančně pomáhá i...

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po...

pondělí, 22. dubna 2019, 14:55

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat...

Sucho v Česku ohrožuje kvalitu piva

pondělí, 22. dubna 2019, 13:48

Sucho ohrožuje pivo. Sezónní výkyvy počasí a dlouhotrvající sucha totiž způsobují problémy v produkci sladovnického ječmene...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.