Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Testování na zvířatech. Podle ochránců nekonečný problém. Umírají pro nás, volají

 
středa, 24. dubna 2019, 20:45

Po celém světě si dnes ochránci zvířat i široká veřejnost připomínají Světový den laboratorních zvířat (World Day for Laboratory Animals) ustanoven v roce 1979. Každoročně na problematiku testování všemožných produktů na zvířatech upozorňují v souvislostí s tímto dnem stovky organizací.

Cílem je upozornit a informovat společnost, že denně žije mnoho zvířat určených pro testování v hrozných podmínkách. I když žije? Spíše přežívá. Jsou pouze součástí laboratorního procesu, součástí výroby. Testování si na zvířatech vybírá krutou daň v podobě kožních problémů, různých onemocnění, bolesti, trápení a samozřejmě smrti. 

I v České republice se každoročně konají akce a probíhá osvěta ze strany mnoha spolků a organizací bojujících za práva zvířat. „Vzpomeňme na zvířata, která se narodila jen proto, aby se stala pokusným objektem v lidských rukou, svůj krátký život prožila v bolestech a mučení, které si my nedovedeme představit, a následně byla usmrcena, to vše ve znamení pokroku a rozmaru,“ uvádí Kolektiv pro zvířata (KPZ Brno.) „Umírají pro nás! Nezapomínejme, jak moc kvůli naší kráse, čistotě, zdraví a chuti každou vteřinou trpí,“ komentuje dnešní den hnutí Hlasy zvířat.

115 000 000 usmrcených zvířat ročně. Takový je odhad webu Pokusy na zvířatech. Podle řady ochránců přitom není nutné v dnešní moderní době využívat pro testování živé tvory. Ty mohou nahradit spolehlivé metody. 

Obecně je nejrozšířenější asi téma testované kosmetiky. Zvířata jsou ale využívána i na testování různých léčiv, hnojiv nebo třeba prostředků pro domácnost. Podle webu Pokusy na zvířatech (PNZ), provozovaným organizací na ochranu zvířat Svoboda zvířat, jsou jen v Čechách ročně k pokusným účelům použity statisíce zvířat. Mezi nimi jsou například opice, ryby, ale také myši, kočky nebo psi. Oblíbeným „testovacím plemenem“ je například bígl pro svou hebkou kůži.

Ochránci zvířat mimo jiné zpochybňují testování na zvířatech tím, že látka fungující u zvířete nemusí vyhovovat lidskému organismu z důvodu mnoha odlišností jak anatomických, tak metabolických. Bližší info naleznete na webu www.pokusynazviratech.cz.

Legislativa je proti. Je ale dostačující?

V Evropské Unii je sice zakázáno kosmetiku testovat nebo takové výrobky prodávat, jenže podle ochránců má tento zákaz v legislativě mnoho mezer. Například se týká pouze kosmetiky a navíc se nevztahuje na všechny typy testů. „Myslíte si, že tím, že EU zakázala testy na zvířatech pro kosmetiku, to končí? Pravdou je, že firmy stále testují výrobky určené pro mimoevropský trh! Tím, že od těchto firem nakupujete, podporujete testování na zvířatech - peníze jdou pořád jedné a té samé firmě! I to je ale firmám málo a opět křičí, že by chtěly testovat a že EU by měla zákaz zrušit,“ upozorňuje hnutí Život bez krutosti.

Záleží jen na vás, co si vyberete

Záleží vám na tom, abyste doma používali výrobky, kvůli kterým žádné zvíře netrpělo? Pak můžete juknout na obal. Certifikát HCS (Humane Cosmetics Standard) je udělován kosmetice vyrobené „bez krutosti“ a HHPS (Humane Household Products Standard) je určen pro prostředky pro domácnost.

Seznam značek s těmito certifikáty naleznete přehledně například na webu www.netestovanonazviratech.cz. Celosvětově proti testování na zvířatech bojuje například organizace Peta, která na svém webu také nabízí přehled, a to jak značek, které netestují, tak těch, které testují.

Záběry testovaných zvířat pořídila například mezinárodní organizace Animal Defenders International

 

Anketa

Je podle vás testování na zvířatech správné?

 
 
2%
 
 
 
0%
 
 
 
98%
 
 
Celkem hlasovalo 56 čtenářů.
 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

středa, 24. dubna 2019, 19:47

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela...

Knihovna se na čtvrt roku zcela uzavře, projde rekonstrukcí

středa, 24. dubna 2019, 07:30

Prvního června se liberecká krajská knihovna na tři měsíce uzavře. A čtenáři ji pak v září možná ani nepoznají, dojde totiž k...

Liberecká ZOO vyhrála prestižní soutěž Bílý slon za chov ptáků

středa, 24. dubna 2019, 07:01

Liberecká zoo opět vyhrála první místo v prestižní soutěži Bílý slon. Originální keramické sošky jsou oceněním za významné...

Varování před nestabilními dětskými židličkami

úterý, 23. dubna 2019, 20:02

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.