Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Policisté nezapomínají ani na cyklisty. Rozdávají jim lékárničky i pokuty

 
čtvrtek, 25. dubna 2019, 21:08

Cyklisté jsou právoplatní členové silničního provozu. A u nás jich není zrovna málo. Policisté se tak na ně zaměřili v rámci osvětové preventivní akce zaměřené právě na milovníky cyklistiky Na kole bezpečně.

S Týmem silniční bezpečnosti si tak policisté počíhali na cyklisty i koloběžkáře na cyklostezce nedaleko libereckého fotbalového stadionu. Naštěstí tentokrát bez rozdávání pokut. Pouze cyklisty informovali o povinné výbavě. Na cestu navíc dostali lékárničku, nebo reflexní prvky. Třeba nepromokavý potah na batoh.

„Právě cyklisté spolu s chodci a motocyklisty patří mezi nejohroženější skupinu účastníků silničního provozu,“ informovala policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Přítomnost lékárničky nebo prvků, díky kterým jsou cyklisté vidět, mohou být v některých situacích rozhodující. Jedním z cílů akce Na kole bezpečně tak bylo připravit cyklisty, aby si mohli v případě nutnosti poskytnout první pomoc navzájem nebo někomu dalšímu.

Vidět a být viděn

V roce 2018 v Libereckém kraji nezemřel jediný cyklista. O rok dříve přišla o život jedna osoba na kole. V roce 2016 šlo o dvě osoby, z nichž jedna byla mladší 15 let.

„Liberecký kraj je jeden z nejzatíženějších cyklistickou dopravou. Viditelnost je v tomto případě velmi důležitá. Jestliže někde platí pravidlo vidět a být viděn, tak právě u cyklistů a chodců,“ uvedl Tomáš Lerch, ředitel Ředitelství služby dopravní policie. Ten zároveň upozornil, že ačkoliv je nutné mít v pořádku kolo po technické stránce, primární zásadou zůstává být dobře rozpoznatelný.

Loni v Libereckém kraji žádný cyklista nezemřel, statistiky v České republice ale tak pozitivní nejsou. Jen během loňského roku zemřelo při nehodě s cyklistou 39 osob. Přesto každoročně řeší policisté přes 160 dopravních nehod s cyklisty.

Ani cyklistům se pokuty nevyhýbají

Jaké jsou příčiny nehod s cyklisty? Patří mezi ně nepozornost, nezvládnutí řízení, ale také alkohol.

Policisté se sice zaměřují právě na prevenci, nezapomínají ani na represivní akce. Takže ani pokuty nejsou výjimkou. A že jich za rok nerozdají zrovna málo. „Každý rok rozdáme přibližně sto dvacet pokut. Vítáme ale také pozitivní přístup města Liberce, který se snaží vytěsnit cyklodopravu z hlavních tahů a spolupodílí se na budování cyklostezek,“ komentoval Jaroslav Řehák, vedoucí Odboru služby dopravní policie Libereckého kraje.

Akci Na kole bezpečně si pochvaluje i Rudolf Broulík, vedoucí oddělení krizového řízení Krajského úřadu. Sám je také cyklistou, i když amatérem. „I když se to možná nezdá, tak i prevence je součástí naší práce. Pro tento projekt jsme pořídili 257 kusů lékárniček za přibližně 60 tisíc korun,“ vysvětlil Broulík a dodává, že kraj podle něj dělá pro cyklisty dost.

U projíždějících cyklistů se policisté zaměřili i na povinnou výbavu. Ruku na srdce, víte, co všechno musí vaše kolo mít? Takové brzdy jsou asi samozřejmostí, ale máte v cajku i odrazky nebo konce řídítek? Ty musí být zaslepeny. Podrobný přehled povinné výbavy naleznete na stránkách BESIPu.

 

Anketa

Jak jste na tom s povinnou výbavou kola?

 
 
17%
 
 
 
41%
 
 
 
42%
 
 
Celkem hlasovalo 71 čtenářů.
 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Hledej sysla! Do mapování ohroženého hlodavce se může zapojit i...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 15:02

Zima je ta tam a s ní i zimní spánek živočichů, včetně sysla obecného. V tomto období se tak odborníkům nabízí ideální čas pro...

Aby se čarodějnice neproměnily v noční můru. Dejte si při pálení pozor

čtvrtek, 25. dubna 2019, 10:56

Pálení čarodějnic je oblíbenou zábavou na konci dubna. Stavění vatry, první opékání buřtů. Na tuhle zábavu se těší nejen děti,...

Kůrovec už řádí i ve městě. V Liberci napadl podle odhadu 30 procent...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 10:33

Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po...

Testování na zvířatech. Podle ochránců nekonečný problém. Umírají pro...

středa, 24. dubna 2019, 20:45

Po celém světě si dnes ochránci zvířat i široká veřejnost připomínají Světový den laboratorních zvířat (World Day for Laboratory...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nové budovy by se stavět neměly, lepší je využít ty současné. To je názor architekta Aarona Betskyho

Na Technickou univerzitu zavítal americký architekt Aaron Betsky. V rámci své přednášky a diskuze s titulem Architektura musí shořet se zaměřil i na výstavbu nových domů, komplexů a budov.

Vydatný déšť ve střední části ČR v úterý může rozvodnit řeky

Ve východní polovině Čech, Českomoravské vrchovině a v Jeseníkách bude v úterý vydatně pršet, hladiny tamních řek mohou místy dosáhnout prvního povodňového stupně, v povodí Chrudimky ojediněle i druhého stupně.

Více života, méně aut. Tak vypadají vize nového náměstí v Budějcích

Budějcké náměstí je největší okružní křižovatkou ve městě. Podle odhadů si tudy mnoho aut denně jen krátí cestu. Jak by vypadalo, kdyby se doprava na něm jen částečně omezila, přidaly by se pěší zóny, místa k posezení a více zeleně? Podívejte se sami.