Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Bývalý radní Roman Šotola dnes k soudu dorazil. Obhajovat se bude sám

 
čtvrtek, 9. května 2019, 10:05

Před Okresním soudem v Jablonci nad Nisou dnes stanul bývalý liberecký radní Roman Šotola. Přestože v minulosti na hlavní líčení týkající se podvodu spáchaného na dvou osobách nedorazil a byl na něj proto vydán i zatykač, dnes se do jednací místnosti dostavil.

U jabloneckého soudu bývalého radního Šotolu už dobře znají, tedy spíše znají jeho výmluvy, kvůli kterým k soudům nechodil. Bývalý politik se měl podle obžaloby dopustit podvodu na dvou osobách, ze kterých měl vylákat 370 tisíc korun, za což mu hrozí až pět let vězení. Soudní líčení ale bylo několikrát přerušeno právě kvůli nepřítomnosti obžalovaného. Důvodem jeho nepřítomnosti byl údajně zdravotní stav nebo třeba pobyt v zahraničí.

Dnes sdělil novinářům, že problém byl v adrese a doručování obsílek od soudu. „Teď už jsem byl standardně obeslán a jsem tady,“ uvedl Roman Šotola po svém příchodu. Jak celá situace vznikla, příliš komentovat nechtěl. „Raději bych vše prezentoval až před paní soudkyní,“ řekl bývalý liberecký radní.

Před soudem se obhajuje sám

Na otázku reportéra, zda cítí nějakou vinu, odpověděl, že možná udělal chybu v podcenění celé té situace. „Rozhodnutí je ale na paní soudkyni, nikoliv na mně,“ komentoval. Před soudem ho nebude zastupovat žádný právník, obhajovat se bude sám. „Měl jsem advokátní kancelář, ale neměl jsem pocit, že by pro mě byla nějakým přínosem,“ uvedl Šotola a dodal, že popsat věci, které se odehrály, snad zvládne sám a advokáta k tomu nepotřebuje.

K soudu dorazili i dva poškození. Jedním z nich je Petra Bergmannová. Romanu Šotolovi půjčila 220 tisíc korun. Zpět už je ale nedostala. „Tehdy jsem mu půjčila peníze, myslím, že na nějaký podnikatelský záměr,“ svěřila se dnes Petra Bergmannová novinářům. Několikrát ho zkoušela kontaktovat. Původně prý byli známí a právě důvěra byla to, co vedlo poškozenou k půjčení peněz. „Poté, co neproběhly soudy, jsme se sešli u mého právníka, kde podepsal přiznání dluhu, od té doby měl splácet, ale nic se nedělo,“ uvedla Bergmannová. Do dnešního dne vrátil prý Šotola z celé částky přibližně třicet tisíc.

Podle poškozeného se ho pokoušel Šotola i vydírat

Peníze v řádu desítek tisíc korun mu půjčil i Jaroslav T. „Půjčil si ode mne peníze s tím, že snad dluží nějaké paní. Ale pak mi je nevracel a postupně se zamotával do různých lží a dokonce se mě pokoušel vydírat,“ komentoval Jaroslav T. Následně tak podal žalobu. „Pak se mi ozvala sama policie, že pana Šotolu řeší po této trestně právní stránce,“ dodal.

I zde získal bývalý liberecký radní peníze díky důvěře. „Byli jsme známí. Nejprve předstíral zájem o jednu mou nemovitost, a pak mi tvrdil, že rychle potřebuje peníze,“ přibližuje okolnosti případu poškozený. Podle jeho slov ale peníze nevrátil a postupně se z výmluv stala pavučina lží. Několikrát prý i popřel, že mu tento člověk něco půjčil, nebo že se jednalo o částku daleko menší.

Dlužit peníze by prý podle některých informací měl Šotola ještě dlaším lidem.

Roman Šotola

Roman Šotola je bývalý radní města Liberce za ČSSD. Od roku 2009 byl místopředsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd a. s. a společnosti Ecowatt-EU a. s. Za ČSSD byl v roce 2010 zvolen zastupitelem a radním města Liberce. Následně vystoupil ze strany a v roce 2014 již mandát jako lídr hnutí Liberec neobhájil. Působil také jako předseda představenstva dopravního podniku.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Kraj si kvůli Turówu najal právní kancelář. Ve čtvrtek zveřejní...

čtvrtek, 9. května 2019, 06:01

Liberecký kraj zveřejní ve čtvrtek na své úřední desce dokumentaci, která popisuje záměr na rozšíření a zahloubení polského...

Leží tu padlí mnoha národů. Na hřbitově v Ruprechticích si lidé...

středa, 8. května 2019, 17:07

Památku padlých uctili dnes také na vojenském hřbitově v Liberci - Ruprechticích. V regionu jde podle historika a kronikáře města...

Padlý kynolog Tomáš Procházka dostane vyznamenání in memoriam....

středa, 8. května 2019, 16:53

Prezident Miloš Zeman udělí in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi, který loni v říjnu zahynul...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.