Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Bývalý radní Roman Šotola dnes k soudu dorazil. Obhajovat se bude sám

 
čtvrtek, 9. května 2019, 10:05

Před Okresním soudem v Jablonci nad Nisou dnes stanul bývalý liberecký radní Roman Šotola. Přestože v minulosti na hlavní líčení týkající se podvodu spáchaného na dvou osobách nedorazil a byl na něj proto vydán i zatykač, dnes se do jednací místnosti dostavil.

U jabloneckého soudu bývalého radního Šotolu už dobře znají, tedy spíše znají jeho výmluvy, kvůli kterým k soudům nechodil. Bývalý politik se měl podle obžaloby dopustit podvodu na dvou osobách, ze kterých měl vylákat 370 tisíc korun, za což mu hrozí až pět let vězení. Soudní líčení ale bylo několikrát přerušeno právě kvůli nepřítomnosti obžalovaného. Důvodem jeho nepřítomnosti byl údajně zdravotní stav nebo třeba pobyt v zahraničí.

Dnes sdělil novinářům, že problém byl v adrese a doručování obsílek od soudu. „Teď už jsem byl standardně obeslán a jsem tady,“ uvedl Roman Šotola po svém příchodu. Jak celá situace vznikla, příliš komentovat nechtěl. „Raději bych vše prezentoval až před paní soudkyní,“ řekl bývalý liberecký radní.

Před soudem se obhajuje sám

Na otázku reportéra, zda cítí nějakou vinu, odpověděl, že možná udělal chybu v podcenění celé té situace. „Rozhodnutí je ale na paní soudkyni, nikoliv na mně,“ komentoval. Před soudem ho nebude zastupovat žádný právník, obhajovat se bude sám. „Měl jsem advokátní kancelář, ale neměl jsem pocit, že by pro mě byla nějakým přínosem,“ uvedl Šotola a dodal, že popsat věci, které se odehrály, snad zvládne sám a advokáta k tomu nepotřebuje.

K soudu dorazili i dva poškození. Jedním z nich je Petra Bergmannová. Romanu Šotolovi půjčila 220 tisíc korun. Zpět už je ale nedostala. „Tehdy jsem mu půjčila peníze, myslím, že na nějaký podnikatelský záměr,“ svěřila se dnes Petra Bergmannová novinářům. Několikrát ho zkoušela kontaktovat. Původně prý byli známí a právě důvěra byla to, co vedlo poškozenou k půjčení peněz. „Poté, co neproběhly soudy, jsme se sešli u mého právníka, kde podepsal přiznání dluhu, od té doby měl splácet, ale nic se nedělo,“ uvedla Bergmannová. Do dnešního dne vrátil prý Šotola z celé částky přibližně třicet tisíc.

Podle poškozeného se ho pokoušel Šotola i vydírat

Peníze v řádu desítek tisíc korun mu půjčil i Jaroslav T. „Půjčil si ode mne peníze s tím, že snad dluží nějaké paní. Ale pak mi je nevracel a postupně se zamotával do různých lží a dokonce se mě pokoušel vydírat,“ komentoval Jaroslav T. Následně tak podal žalobu. „Pak se mi ozvala sama policie, že pana Šotolu řeší po této trestně právní stránce,“ dodal.

I zde získal bývalý liberecký radní peníze díky důvěře. „Byli jsme známí. Nejprve předstíral zájem o jednu mou nemovitost, a pak mi tvrdil, že rychle potřebuje peníze,“ přibližuje okolnosti případu poškozený. Podle jeho slov ale peníze nevrátil a postupně se z výmluv stala pavučina lží. Několikrát prý i popřel, že mu tento člověk něco půjčil, nebo že se jednalo o částku daleko menší.

Dlužit peníze by prý podle některých informací měl Šotola ještě dlaším lidem.

Roman Šotola

Roman Šotola je bývalý radní města Liberce za ČSSD. Od roku 2009 byl místopředsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd a. s. a společnosti Ecowatt-EU a. s. Za ČSSD byl v roce 2010 zvolen zastupitelem a radním města Liberce. Následně vystoupil ze strany a v roce 2014 již mandát jako lídr hnutí Liberec neobhájil. Působil také jako předseda představenstva dopravního podniku.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Kraj si kvůli Turówu najal právní kancelář. Ve čtvrtek zveřejní...

čtvrtek, 9. května 2019, 06:01

Liberecký kraj zveřejní ve čtvrtek na své úřední desce dokumentaci, která popisuje záměr na rozšíření a zahloubení polského...

Leží tu padlí mnoha národů. Na hřbitově v Ruprechticích si lidé...

středa, 8. května 2019, 17:07

Památku padlých uctili dnes také na vojenském hřbitově v Liberci - Ruprechticích. V regionu jde podle historika a kronikáře města...

Padlý kynolog Tomáš Procházka dostane vyznamenání in memoriam....

středa, 8. května 2019, 16:53

Prezident Miloš Zeman udělí in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi, který loni v říjnu zahynul...

Dobrovolníci uklízeli Liberec. Našli injekční stříkačky i gramofonové...

středa, 8. května 2019, 07:30

Duben tradičně patří akci Ukliďme svět, Ukliďme Česko a i tentokrát se týkala i Liberce. Na území města se do ní zapojilo celkem...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.