Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberci se na druhý pokus podařilo sehnat firmu na opravu divadla

 
neděle, 12. května 2019, 07:17

Liberci se na druhý pokus podařilo v soutěži najít firmu, která provede modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy městského divadla F. X. Šaldy. Do opakovaného výběrového řízení se přihlásila jediná firma. Město za výměnu starých technologií zaplatí 19,4 milionu bez daně.

Pokud by se nyní nikdo nepřihlásil, byl by to pro divadlo problém. Oprava by nemohla začít podle plánu na začátku června, čemuž se přizpůsoboval i program všech tří souborů divadla. „Jsme rádi, že se to povedlo," řekla ředitelka divadla Jarmila Levko.

Divadlo zavře na pět měsíců

V historické budově divadla nebude moci činohra, balet ani opera kvůli modernizaci technologií hrát pět měsíců. Termín uzavření budovy od začátku června do konce října byl navržen tak, aby se co nejvíce využily letní prázdniny, kdy nejsou představení. V červnu, září a říjnu budou soubory hrát v libereckém Malém divadle nebo jezdit na zájezdy. „Některé činoherní hry přeneseme z velkého do Malého divadla, abychom tam měli širší repertoár a mohli hrát co nejvíce. K tomu naše soubory budou jezdit na hostování po různých městech. Hlavně opera bude mít zvýšenou zájezdovou činnost, v Malém divadle hrát nemůže," uvedla ředitelka.

Vzduchotechnika i topení jsou už ve špatném stavu a modernizaci nutně potřebují. „Od poslední rekonstrukce divadla, která proběhla v 80. letech minulého století, se do vzduchotechniky vůbec nezasahovalo. Hodně diváků si při představení třeba stěžuje, že je nedýchatelno," uvedla již dříve ekonomická náměstkyně divadla Lucie Nejedlová.

Zlepšení akustiky

Rekonstrukci využije vedení divadla i ke zlepšení akustiky v památkově chráněné budově. Studie ukázala, že špatný vliv mají textilní tapety na stěnách, které pohlcují zvuk. „Zhoršuje se to, jak se tapety čím dál tím více odchlipují. Není žádný dozvuk a pro hudební produkci to je smrtelné," řekla Levko. Stržení tapet v novorenesanční budově z roku 1883 má i podporu památkářů. „Tapety jsou nepůvodní. Před tím tam byly štuky, které zvuk odrážely. Vrátíme se do původní podoby," uvedla ředitelka. Stržení tapet a vyštukování si vyžádá odhadem asi 4,5 milionu korun. Náklady zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Firmu, která to udělá, divadlo nyní hledá ve výběrovém řízení.

Napsal(a) ČTK | Foto DFXŠ
 


 

Kam dál?

Exekuci na důchod má více než 90 tisíc lidí, čtyřikrát víc než před...

sobota, 11. května 2019, 16:21

Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. Na konci března je kvůli dluhům mělo přes 90 400 lidí. Bylo jich tak zhruba o 3800 víc než...

FOTO: Část unikátního zámečku Schlaraffia v Jablonci šla k zemi. Je...

sobota, 11. května 2019, 12:18

Dlouhé roky se řeší osud jedné z nejunikátnějších staveb Jablonce. Zámeček Schlaraffia chce majitel pozemku, společnost Malina...

Poškozené tanky jsou zpět ve Smržovce, oprava bude stát miliony

sobota, 11. května 2019, 09:04

Do muzea obrněné techniky ve Smržovce se ve čtvrtek večer vrátily oba historické americké tanky, které před týdnem při cestě na...

Zápach a hluk, obyvatelé Kokonína si stěžují na zdejší firmu

pátek, 10. května 2019, 18:28

Zápach a hluk ničí poklidný život lidem v Jablonci. Firma Cikautxo CZ zde vyrábí pryžové díly pro auta a elektrospotřebiče. Na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.