Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberci se na druhý pokus podařilo sehnat firmu na opravu divadla

 
neděle, 12. května 2019, 07:17

Liberci se na druhý pokus podařilo v soutěži najít firmu, která provede modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy městského divadla F. X. Šaldy. Do opakovaného výběrového řízení se přihlásila jediná firma. Město za výměnu starých technologií zaplatí 19,4 milionu bez daně.

Pokud by se nyní nikdo nepřihlásil, byl by to pro divadlo problém. Oprava by nemohla začít podle plánu na začátku června, čemuž se přizpůsoboval i program všech tří souborů divadla. „Jsme rádi, že se to povedlo," řekla ředitelka divadla Jarmila Levko.

Divadlo zavře na pět měsíců

V historické budově divadla nebude moci činohra, balet ani opera kvůli modernizaci technologií hrát pět měsíců. Termín uzavření budovy od začátku června do konce října byl navržen tak, aby se co nejvíce využily letní prázdniny, kdy nejsou představení. V červnu, září a říjnu budou soubory hrát v libereckém Malém divadle nebo jezdit na zájezdy. „Některé činoherní hry přeneseme z velkého do Malého divadla, abychom tam měli širší repertoár a mohli hrát co nejvíce. K tomu naše soubory budou jezdit na hostování po různých městech. Hlavně opera bude mít zvýšenou zájezdovou činnost, v Malém divadle hrát nemůže," uvedla ředitelka.

Vzduchotechnika i topení jsou už ve špatném stavu a modernizaci nutně potřebují. „Od poslední rekonstrukce divadla, která proběhla v 80. letech minulého století, se do vzduchotechniky vůbec nezasahovalo. Hodně diváků si při představení třeba stěžuje, že je nedýchatelno," uvedla již dříve ekonomická náměstkyně divadla Lucie Nejedlová.

Zlepšení akustiky

Rekonstrukci využije vedení divadla i ke zlepšení akustiky v památkově chráněné budově. Studie ukázala, že špatný vliv mají textilní tapety na stěnách, které pohlcují zvuk. „Zhoršuje se to, jak se tapety čím dál tím více odchlipují. Není žádný dozvuk a pro hudební produkci to je smrtelné," řekla Levko. Stržení tapet v novorenesanční budově z roku 1883 má i podporu památkářů. „Tapety jsou nepůvodní. Před tím tam byly štuky, které zvuk odrážely. Vrátíme se do původní podoby," uvedla ředitelka. Stržení tapet a vyštukování si vyžádá odhadem asi 4,5 milionu korun. Náklady zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Firmu, která to udělá, divadlo nyní hledá ve výběrovém řízení.

Napsal(a) ČTK | Foto DFXŠ
 


 

Kam dál?

Exekuci na důchod má více než 90 tisíc lidí, čtyřikrát víc než před...

sobota, 11. května 2019, 16:21

Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. Na konci března je kvůli dluhům mělo přes 90 400 lidí. Bylo jich tak zhruba o 3800 víc než...

FOTO: Část unikátního zámečku Schlaraffia v Jablonci šla k zemi. Je...

sobota, 11. května 2019, 12:18

Dlouhé roky se řeší osud jedné z nejunikátnějších staveb Jablonce. Zámeček Schlaraffia chce majitel pozemku, společnost Malina...

Poškozené tanky jsou zpět ve Smržovce, oprava bude stát miliony

sobota, 11. května 2019, 09:04

Do muzea obrněné techniky ve Smržovce se ve čtvrtek večer vrátily oba historické americké tanky, které před týdnem při cestě na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.