Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do krematoria zatéká, začne oprava střechy. Provoz to ale ovlivní minimálně

 
pondělí, 13. května 2019, 07:01

V Liberci tento týden začne druhá etapa opravy střechy krematoria. Na konání smutečních obřadů to nebude mít vliv, krematorium zůstane v provozu.

„Bude jediné drobné omezení. Až se bude opravovat část nad hlavní obřadní síní, tak nebudou asi týden na přelomu června a července obřady ve velké síni, ale jen v malé," řekl vedoucí správy veřejného majetku magistrátu David Novotný. Uzavření velké obřadní síně bude podle něj využito i k opravě hydrauliky historického výtahu, který funguje přes 100 let a slouží pro vyvezení rakví na katafalk.

Do budovy zatéká

Střechu památkově chráněné budovy město opravuje kvůli zatékání. Loni dělníci spravovali pravou část, kde je malá smuteční síň. Letos budou pracovat na levé straně a na části nad hlavní lodí.

„Původně měla oprava celé střechy stát 19 milionů korun, vejdeme se do deseti milionů," uvedl Novotný. Za práce za letošní rok zaplatí město 4,5 milionu korun bez daně, oprava by měla skončit nejpozději na konci července. „Potrvá zhruba dva a půl měsíce," dodal vedoucí odboru magistrátu.

Liberecké krematorium

Liberecké krematorium je nejstarší v zemi. Prvním zpopelněným byl 31. října 1918 liberecký měšťan Robert Jahn. Krematorium stavěla v secesním stylu liberecká firma Gustav Sacher a synové v letech 1915 až 1917 podle návrhu drážďanského architekta Rudolfa Bitzana. Současnou podobu má z roku 1974, kdy se rekonstruovala velká obřadní síň, zasklila obě křídla podloubí a postavila přístavba s novou chladírnou. Původní vybavení interiéru velké síně, která má na výšku 14 metrů, se nedochovalo. Nejsou tam ani vitráže, které před více než 40 lety je nahradilo průhledné sklo. Loni město za tři miliony korun nechalo opravit malou obřadní síň. Navrátilo ji původní podobu, o kterou přišlo při rekonstrukci v 90. letech minulého století. Nyní se tam koná zhruba polovina všech smutečních obřadů v krematoriu. „Obřad tam je levnější, ale hodně lidí říká, že to není kvůli ceně, ale prostředí. Je komornější," dodal Novotný.

Napsal(a) ČTK | Foto Kamenictví Kopal
 


 

Kam dál?

Pojišťovna: Krádeží kol ubylo, kradou se ale ta dražší a také...

neděle, 12. května 2019, 18:10

Počet ukradených kol v Česku loni sice opět klesl, hodnota odcizených kol ale dále vzrostla. Stále častěji se kradou dražší...

Chladnější počasí potrvá do středy, pak se začne pomalu oteplovat

neděle, 12. května 2019, 16:24

Chladnější počasí vydrží i příští týden, do středy bude průměr nejvyšších denních teplot kolem deseti stupňů Celsia, pak se začne...

Liberci se na druhý pokus podařilo sehnat firmu na opravu divadla

neděle, 12. května 2019, 07:17

Liberci se na druhý pokus podařilo v soutěži najít firmu, která provede modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.