Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do krematoria zatéká, začne oprava střechy. Provoz to ale ovlivní minimálně

 
pondělí, 13. května 2019, 07:01

V Liberci tento týden začne druhá etapa opravy střechy krematoria. Na konání smutečních obřadů to nebude mít vliv, krematorium zůstane v provozu.

„Bude jediné drobné omezení. Až se bude opravovat část nad hlavní obřadní síní, tak nebudou asi týden na přelomu června a července obřady ve velké síni, ale jen v malé," řekl vedoucí správy veřejného majetku magistrátu David Novotný. Uzavření velké obřadní síně bude podle něj využito i k opravě hydrauliky historického výtahu, který funguje přes 100 let a slouží pro vyvezení rakví na katafalk.

Do budovy zatéká

Střechu památkově chráněné budovy město opravuje kvůli zatékání. Loni dělníci spravovali pravou část, kde je malá smuteční síň. Letos budou pracovat na levé straně a na části nad hlavní lodí.

„Původně měla oprava celé střechy stát 19 milionů korun, vejdeme se do deseti milionů," uvedl Novotný. Za práce za letošní rok zaplatí město 4,5 milionu korun bez daně, oprava by měla skončit nejpozději na konci července. „Potrvá zhruba dva a půl měsíce," dodal vedoucí odboru magistrátu.

Liberecké krematorium

Liberecké krematorium je nejstarší v zemi. Prvním zpopelněným byl 31. října 1918 liberecký měšťan Robert Jahn. Krematorium stavěla v secesním stylu liberecká firma Gustav Sacher a synové v letech 1915 až 1917 podle návrhu drážďanského architekta Rudolfa Bitzana. Současnou podobu má z roku 1974, kdy se rekonstruovala velká obřadní síň, zasklila obě křídla podloubí a postavila přístavba s novou chladírnou. Původní vybavení interiéru velké síně, která má na výšku 14 metrů, se nedochovalo. Nejsou tam ani vitráže, které před více než 40 lety je nahradilo průhledné sklo. Loni město za tři miliony korun nechalo opravit malou obřadní síň. Navrátilo ji původní podobu, o kterou přišlo při rekonstrukci v 90. letech minulého století. Nyní se tam koná zhruba polovina všech smutečních obřadů v krematoriu. „Obřad tam je levnější, ale hodně lidí říká, že to není kvůli ceně, ale prostředí. Je komornější," dodal Novotný.

Napsal(a) ČTK | Foto Kamenictví Kopal
 


 

Kam dál?

Pojišťovna: Krádeží kol ubylo, kradou se ale ta dražší a také...

neděle, 12. května 2019, 18:10

Počet ukradených kol v Česku loni sice opět klesl, hodnota odcizených kol ale dále vzrostla. Stále častěji se kradou dražší...

Chladnější počasí potrvá do středy, pak se začne pomalu oteplovat

neděle, 12. května 2019, 16:24

Chladnější počasí vydrží i příští týden, do středy bude průměr nejvyšších denních teplot kolem deseti stupňů Celsia, pak se začne...

Liberci se na druhý pokus podařilo sehnat firmu na opravu divadla

neděle, 12. května 2019, 07:17

Liberci se na druhý pokus podařilo v soutěži najít firmu, která provede modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy...

Exekuci na důchod má více než 90 tisíc lidí, čtyřikrát víc než před...

sobota, 11. května 2019, 16:21

Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. Na konci března je kvůli dluhům mělo přes 90 400 lidí. Bylo jich tak zhruba o 3800 víc než...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.