Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nálepka za záchranu života. Záchranka odmění vybrané volající

 
úterý, 14. května 2019, 16:12

Kdo někdy zachraňoval nebo pomáhal druhému ví, že to nedělá pro vidinu nějakého zisku nebo slávy. Přesto ale jistě zahřeje u srdce, když si na takový čin někdo vzpomene. Tím někým je Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, která bude nově oceňovat postup některých volajících.

Od oznámení události na operační středisko po příjezd záchranářů uteče většinou jen pár minut. Jenže pokud zrovna bojujete o život někoho jiného, může vám to připadat jako věčnost. Někdy navíc čas hraje v životě zraněného nebo nemocného člověka zásadní roli.

S udělováním nálepek začne záchranka v polovině května, tedy symbolicky od 15. 5. Tento den je totiž mimo jiné Den linky 155.

Záchranka chce tak nově ocenit vybrané osoby, které poskytnou první pomoc do příjezdu sanitky a zaslouží se tak o život zachraňovaného. „Jedná se o symbolické ocenění v podobě samolepky s nápisem Pomohl/a jsme zachránit lidský život,“ informoval mluvčí ZZS LK Michal Georgiev.

O tom, kdo si takovou nálepku zaslouží rozhodnou operátoři dispečinku. Právě oni totiž komunikují s volajícím, poskytují důležité rady a návod na první pomoc. Zároveň jsou často jakousi vzdálenou podporou. „Každých 14 vteřin se rozezvoní telefon na některém z oparčních středisek,“ informoval Georgiev. A často jde právě o každou vteřinu.

Spolupráce s volajícími je proto naprosto klíčová a nejednou už zachránila život. To přitom není jednoduché ani pro jednu stranu. Operátor není na místě a musí se spolehnout na informace od volajícího a stejně tak člověk, který chce bojovat o cizí život může do příjezdu záchranářů využít jen pomoc skrze telefon. Tito lidé si jistě ocenění zaslouží. „Předpokládáme, že ročně jich bude okolo dvaceti,“ dodal mluvčí.

Napsal(a) redakce | Foto ZZS LK
 


 

Kam dál?

Starý Žabák je pryč, místo něj otevře Jednadvacítka plná odkazů na...

úterý, 14. května 2019, 12:52

Na přelomu roku náhle zavřela legendární liberecká pivnice U Žabáka. Uběhlo pár měsíců a hospoda se otevře znovu, už ale nepůjde...

Lidé v kraji si u inspekce často stěžují na zápach a ničení zeleně

pondělí, 13. května 2019, 17:02

Inspektoři České inspekce životního prostředí se loni rozhodně nenudili. Provedli stovky kontrol, navíc podle informací stoupá i...

Liberecká Archa je tu už dvacet let. Pomohla desetitisícům zvířat

pondělí, 13. května 2019, 15:51

Je to přesně dvacet let, kdy byl slavnostně zahájen provoz Městského útulku pro ztracená a zatoulaná zvířata – dnešní centrum...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.