Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nálepka za záchranu života. Záchranka odmění vybrané volající

 
úterý, 14. května 2019, 16:12

Kdo někdy zachraňoval nebo pomáhal druhému ví, že to nedělá pro vidinu nějakého zisku nebo slávy. Přesto ale jistě zahřeje u srdce, když si na takový čin někdo vzpomene. Tím někým je Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, která bude nově oceňovat postup některých volajících.

Od oznámení události na operační středisko po příjezd záchranářů uteče většinou jen pár minut. Jenže pokud zrovna bojujete o život někoho jiného, může vám to připadat jako věčnost. Někdy navíc čas hraje v životě zraněného nebo nemocného člověka zásadní roli.

S udělováním nálepek začne záchranka v polovině května, tedy symbolicky od 15. 5. Tento den je totiž mimo jiné Den linky 155.

Záchranka chce tak nově ocenit vybrané osoby, které poskytnou první pomoc do příjezdu sanitky a zaslouží se tak o život zachraňovaného. „Jedná se o symbolické ocenění v podobě samolepky s nápisem Pomohl/a jsme zachránit lidský život,“ informoval mluvčí ZZS LK Michal Georgiev.

O tom, kdo si takovou nálepku zaslouží rozhodnou operátoři dispečinku. Právě oni totiž komunikují s volajícím, poskytují důležité rady a návod na první pomoc. Zároveň jsou často jakousi vzdálenou podporou. „Každých 14 vteřin se rozezvoní telefon na některém z oparčních středisek,“ informoval Georgiev. A často jde právě o každou vteřinu.

Spolupráce s volajícími je proto naprosto klíčová a nejednou už zachránila život. To přitom není jednoduché ani pro jednu stranu. Operátor není na místě a musí se spolehnout na informace od volajícího a stejně tak člověk, který chce bojovat o cizí život může do příjezdu záchranářů využít jen pomoc skrze telefon. Tito lidé si jistě ocenění zaslouží. „Předpokládáme, že ročně jich bude okolo dvaceti,“ dodal mluvčí.

Napsal(a) redakce | Foto ZZS LK
 


 

Kam dál?

Starý Žabák je pryč, místo něj otevře Jednadvacítka plná odkazů na...

úterý, 14. května 2019, 12:52

Na přelomu roku náhle zavřela legendární liberecká pivnice U Žabáka. Uběhlo pár měsíců a hospoda se otevře znovu, už ale nepůjde...

Lidé v kraji si u inspekce často stěžují na zápach a ničení zeleně

pondělí, 13. května 2019, 17:02

Inspektoři České inspekce životního prostředí se loni rozhodně nenudili. Provedli stovky kontrol, navíc podle informací stoupá i...

Liberecká Archa je tu už dvacet let. Pomohla desetitisícům zvířat

pondělí, 13. května 2019, 15:51

Je to přesně dvacet let, kdy byl slavnostně zahájen provoz Městského útulku pro ztracená a zatoulaná zvířata – dnešní centrum...

Za zbourání zámečku hrozí firmě půlmilionová pokuta. Proti bourání se...

pondělí, 13. května 2019, 14:23

Pokuta maximálně půl milionu korun hrozí společnosti MALINA - safety za zbourání zámečku spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.