Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ještěd dočasně přišel o Rohanský kámen, nebezpečně se nakláněl

 
pátek, 17. května 2019, 15:45

Vrchol Ještědu v Liberci dnes dočasně přišel o jednu ze svých turistických atrakcí, Rohanský kámen. Stalo se tak zřejmě poprvé za více než 180 let, co tam stojí. Žulový obelisk s letopočtem 1838 ale už byl pro své okolí nebezpečný, v posledních měsících se začal kvůli nestabilnímu podloží naklánět.

„Zpět by se měl vrátit do měsíce," řekl Jakub Šrek z Jizersko-ještědského horského spolku (JJHS), který se na demontáži podílel. Předpoklad, že se pod kamenem ukrývá schránka se vzkazem pro budoucí generace, se nepotvrdil. Našla se jen desetikoruna a novodobá pamětní mince.

Oblíbené místo na fotky

Třímetrový Rohanský kámen vážící 2,5 tuny patří mezi oblíbená místa na Ještědu k fotografování. Nachází se nedaleko sochy Marťana, na vršku skalnaté části s obrovskými kameny, po kterých rády lezou hlavně děti. Hrozilo, že by se obelisk mohl zřítit. „Zvláště kdyby se někdo pokoušel na ten pomník vlézt, tak si myslím, že překlopit ho už nevyžadovalo příliš velkou sílu," uvedl Šrek.

K přemístění žulového obelisku na nedaleké parkoviště byl dnes potřeba jeřáb. Nejprve zvedl vrcholovou stélu vysokou asi 1,9 metru a vážící 1,3 tuny. Poté přišel na řadu sokl. Opravit se musí podloží tvořené čtyřmi kameny, které byly již značně nestabilní. „S největší pravděpodobností tam dáme novou podkladovou desku a pak se Rohanský kámen znovu postaví," uvedl předseda JJHS Pavel Schneider. Náklady odhaduje na desítky tisíc korun, finančně se na tom budou podílet České radiokomunikace, které vlastní horský hotel a televizní vysílač na Ještědu.

Rohanský kámen

Rohanský kámen (Rohanstein) je z tanvaldského granitu a na vrchol Ještědu musel být dovezen. „Místo těžby neznáme. Nejbližší místo, kde by mohl být lámaný, je svijanský les, což je dnes katastrální území Rádlo," uvedl Šrek. Původně se jednalo o hraniční kámen mezi panstvími rodů Clam-Gallasů a Rohanů. Vztyčen byl v roce 1838. „Je větší než ostatní hraniční kameny a byl postavený i na památku toho, že v roce 1838 navštívila Ještěd členka panské rodiny Adéla Rohanová," uvedl Schneider. Domněnka, že pod kamenem by mohla být ukryta schránka se vzkazem pro budoucí generace, se dnes nepotvrdila. Spolek ale zvažuje, že by tam pamětní schránku vložil před opětovným vztyčením obelisku.

Napsal(a) ČTK | Foto Hotel Ještěd
 


 

Kam dál?

České dráhy mají nová propagační lízátka. Jejich tvar baví český...

pátek, 17. května 2019, 12:42

Když České dráhy pustily do světa nová propagační lízátka, asi nečekaly, že vyvolají tak velký ohlas. Mnozí spekulují nad tím,...

Pohlreich se těší na mořské ježky a Hejlík na nadívaná holoubátka....

pátek, 17. května 2019, 07:30

BEKO FRESH festival by se letos dal nazvat festivalem zážitkovým. Nejen, že se budou prezentovat ty nejlepší restaurace z celé...

Demolice zámečku Schlaraffia v Jablonci zatím pokračovat nemůže

čtvrtek, 16. května 2019, 19:02

Demolice zámečku spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou zatím pokračovat nemůže. Práce zastavila policie, rozhodnout bude muset...

VIDEO: Téměř třetina usmrcených při autonehodách nebyla připoutána

středa, 15. května 2019, 18:15

Nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti jsou jednoznačně bezpečnostní pásy. Přesto polovina mladých řidičů EU ve věku 18 až...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.