Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ještěd dočasně přišel o Rohanský kámen, nebezpečně se nakláněl

 
pátek, 17. května 2019, 15:45

Vrchol Ještědu v Liberci dnes dočasně přišel o jednu ze svých turistických atrakcí, Rohanský kámen. Stalo se tak zřejmě poprvé za více než 180 let, co tam stojí. Žulový obelisk s letopočtem 1838 ale už byl pro své okolí nebezpečný, v posledních měsících se začal kvůli nestabilnímu podloží naklánět.

„Zpět by se měl vrátit do měsíce," řekl Jakub Šrek z Jizersko-ještědského horského spolku (JJHS), který se na demontáži podílel. Předpoklad, že se pod kamenem ukrývá schránka se vzkazem pro budoucí generace, se nepotvrdil. Našla se jen desetikoruna a novodobá pamětní mince.

Oblíbené místo na fotky

Třímetrový Rohanský kámen vážící 2,5 tuny patří mezi oblíbená místa na Ještědu k fotografování. Nachází se nedaleko sochy Marťana, na vršku skalnaté části s obrovskými kameny, po kterých rády lezou hlavně děti. Hrozilo, že by se obelisk mohl zřítit. „Zvláště kdyby se někdo pokoušel na ten pomník vlézt, tak si myslím, že překlopit ho už nevyžadovalo příliš velkou sílu," uvedl Šrek.

K přemístění žulového obelisku na nedaleké parkoviště byl dnes potřeba jeřáb. Nejprve zvedl vrcholovou stélu vysokou asi 1,9 metru a vážící 1,3 tuny. Poté přišel na řadu sokl. Opravit se musí podloží tvořené čtyřmi kameny, které byly již značně nestabilní. „S největší pravděpodobností tam dáme novou podkladovou desku a pak se Rohanský kámen znovu postaví," uvedl předseda JJHS Pavel Schneider. Náklady odhaduje na desítky tisíc korun, finančně se na tom budou podílet České radiokomunikace, které vlastní horský hotel a televizní vysílač na Ještědu.

Rohanský kámen

Rohanský kámen (Rohanstein) je z tanvaldského granitu a na vrchol Ještědu musel být dovezen. „Místo těžby neznáme. Nejbližší místo, kde by mohl být lámaný, je svijanský les, což je dnes katastrální území Rádlo," uvedl Šrek. Původně se jednalo o hraniční kámen mezi panstvími rodů Clam-Gallasů a Rohanů. Vztyčen byl v roce 1838. „Je větší než ostatní hraniční kameny a byl postavený i na památku toho, že v roce 1838 navštívila Ještěd členka panské rodiny Adéla Rohanová," uvedl Schneider. Domněnka, že pod kamenem by mohla být ukryta schránka se vzkazem pro budoucí generace, se dnes nepotvrdila. Spolek ale zvažuje, že by tam pamětní schránku vložil před opětovným vztyčením obelisku.

Napsal(a) ČTK | Foto Hotel Ještěd
 


 

Kam dál?

České dráhy mají nová propagační lízátka. Jejich tvar baví český...

pátek, 17. května 2019, 12:42

Když České dráhy pustily do světa nová propagační lízátka, asi nečekaly, že vyvolají tak velký ohlas. Mnozí spekulují nad tím,...

Pohlreich se těší na mořské ježky a Hejlík na nadívaná holoubátka....

pátek, 17. května 2019, 07:30

BEKO FRESH festival by se letos dal nazvat festivalem zážitkovým. Nejen, že se budou prezentovat ty nejlepší restaurace z celé...

Demolice zámečku Schlaraffia v Jablonci zatím pokračovat nemůže

čtvrtek, 16. května 2019, 19:02

Demolice zámečku spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou zatím pokračovat nemůže. Práce zastavila policie, rozhodnout bude muset...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.