Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pozvedněte slabé! Nadace Euronisa chce tradiční sbírkou pomoci i hospici

 
středa, 22. května 2019, 11:01

Nadace Euronisa v Liberci zahájila 17. ročník veřejné sbírky Pozvedněte slabé! Ve středu vyrazí do ulic první studenti s kasičkami, do nichž mohou lidé přispět třeba hospici na péči o nevyléčitelně nemocné a umírající nebo na projekty prevence rizikového chování na školách společnosti Maják. Poprvé zorganizovala Nadace Euronisa sbírku v roce 2003, loni ji po dvouleté přestávce obnovila a vybralo se 130 tisíc korun.

Zatímco loni se peníze sbíraly v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově a Rumburku na Děčínsku, letos se podle Dušáka zapojila další města. Na potřebné se tak bude snírat i v Novém Boru, Semilech, Hrádku nad Nisou, Tanvaldu, Frýdlantu a také ve Varsdorfu na Děčínsku. Na konkrétní projekty tak budou mít možnost přispěr lidé v 11 městech.

Peníze zůstanou ve městě

„Peníze, které se ve městě vyberou, tam také zůstanou," řekl ředitel nadace Petr Dušák. Přispět ale podle něj mohou lidé nejen přímo v ulicích koupí klíčenky s žetonem do nákupního košíku, který nese logo sbírky. Mohou také poslat SMS s textem DMS EURONISA a částkou 30, 60 nebo 90 korun na číslo 87 777 nebo příspěvkem přímo na účet sbírky 705705705/2700 u UniCredit Bank.

Hospicová péče svaté Zdislavy, která provozuje liberecký hospic a také pomáhá s péčí o nevyléčitelně nemocné a umírající v rodinách, chce z výnosu sbírky zaplatit část nákladů na praní prádla, které ročně stojí 400 tisíc korun. Podle ředitelky hospice Taťány Janouškové tvoří dary zhruba čtvrtinu rozpočtu organizace, která letos slaví deset let od svého založení.


Křesťanská nadace Euronisa vznikla v roce 1995 z podnětu libereckého Sboru Jednoty bratrské. Působí v české části Euroregionu Nisa, zahrnující čtyři okresy Libereckého kraje a Šluknovský výběžek. Patří do třicítky největších nadací v zemi a její nadační jmění činí 50 milionů korun. Od svého založení rozdělila nadace na pomoc potřebným více než 35 milionů korun na 1650 projektů. Peníze rozděluje nejen ze sbírky, darů a výnosů nadačního jmění. Každoročně na podzim pořádá také benefiční aukci uměleckých předmětů, které věnují výtvarníci a firmy z celé země.

Napsal(a) ČTK | Foto Nadace Euronisa
 


 

Kam dál?

V Jizerkách intenzivně prší. Na Smědé byl vyhlášen první stupeň...

středa, 22. května 2019, 08:27

Za šest hodin napršelo v Jizerkách 53 milimetrů srážek. A stále prší . Během dne očekávají meteorologové až 50 milimetrů dalších...

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

středa, 22. května 2019, 07:31

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje,...

středa, 22. května 2019, 06:00

Jaromír Čemus, nebo prostě a jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková legrace,...

Co zabíjí Liberec? Přijďte na debatu s děkanem fakulty umění a...

úterý, 21. května 2019, 15:51

Obří nákupní centra, prázdné budovy a dennodenní zácpy. Tak vypadá centrum Liberce v posledních letech. Je to tak dobře? Jde s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.