Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zítra si svět připomene osudy pohřešovaných dětí v podobě Pomněnkového dnu

 
pátek, 24. května 2019, 17:29

Pětadvacátý květen není jen dnem voleb, každoročně si totiž celý svět právě v tento den připomíná osudy pohřešovaných dětí. Dni se také říká Pomněnkový den.

Česká republika se k tomuto dni symbolicky připojila poprvé v roce 2004. Pohřešovaných dětí bohužel není málo. Jen v Česku ročně pátrají policisté po několika tisících dětí. „Zároveň každý rok pátrají po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení,“ uvedla mluvčí Ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Proč právě pomněnka?
Anglický název tohoho modrého kvítku zní forget-me-not, což v překladu znamená nezapomeň na mě.

Ta zároveň dodala, že velkým pomocníkem je v takových případech systém AMBER Alert. Díky tomu je možné upozornit na pohřešované dítě po celé Evropě. „To napomáhá k rychlé a efektivní mezinárodní spolupráci,“ informovala Pěknicová. V těchto případech jde totiž mnohdy právě o čas.

K rychlému rozšíření informací o hledaných dětech slouží i projekt Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech a projekt Pomozte mě najít.

Pomněnkový den se připomíná od roku 1983. Prvotním impulsem k němu byl 25. květen 1979, kdy se v New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec a jeho rodiče už ho nikdy neviděli.

Napsal(a) Denisa Albaniová, ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Plyšové slepice vyráží dobýt Česko, do Liberce zamíří Filipka

pátek, 24. května 2019, 15:06

Už jste slyšeli o Slepičí tour? Akci pořádá organizace Obraz – obránci zvířat a cílem je upozornit na problematiku klecových...

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista...

čtvrtek, 23. května 2019, 19:52

Statisíce shlédnutí získalo během krátké doby video, na kterém němečtí policisté „školí“ českého a maďarského řidiče. Důvodem je...

ZOO Liberec slaví Den dětí. Prohlídku spojí s divadlem

čtvrtek, 23. května 2019, 16:00

V sobotu 1. června liberecká zoo oslaví svátek dětí. Všechny děti do patnácti let mají po celý den vstupné do zoologické zahrady...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.