Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj vydal souhlasné stanovisko k nové silnici do Dětřichova, Děti Země ale moc nadšené nejsou

 
středa, 12. června 2019, 10:42

Krajský úřad zveřejnil souhlasné stanovisko EIA k plánované výstavbě nové silnice první třídy č. 13 mezi Dětřichovem a Krásnou Studánkou. Klub za udržitelnou dopravu - Děti Země ale příliš spokojení se stanoviskem nejsou. Proti výstavbě silnice jsou i některé obce.

Vydáním stanoviska o vlivu na životní prostředí se plánovaná silnice zase o kousek přiblížila k možné realizaci. Podle ekologů z řad Dětí země by bylo ale smysluplnější opravit a modernizovat současnou vozovku, než budovat úplně novou. Náklady na výstavbu nové silnici o délce přibližně 8,5 kilometru se pohybují okolo 1,27 miliardy korun.

Krajský úřad vypracoval variantu oprav současné vozovky, u té se ale sešlo více negativ než u výstavby nové silnice. „I když porovnání varianty s modernizací bylo provedeno aspoň dodatečně, výsledky jsou zavádějící, neboť vylepšení stávající silnice získalo absurdně více negativních bodů, než má stávající kritizovaná silnice, přičemž nová silnice měla v průměru dokonce stejný počet bodů jako ta současná. Navíc chybělo podrobnější zdůvodnění udělování bodů,“ vysvětlil Miroslav Patrik, předseda ekologické organizace Děti Země. Podle Patrika tak chybí dostatečné podklady, které by prokazovali, že nová silnice bude pro lidi a přírodu opravdu lepší, než modernizace té stávající.

Stavba silnice mezi Dětřichovem a Krásnou Studánkou by se měla uskutečnit v letech 2021 až 2024. Měla by měřit 8,52 kilometru a její šířka by měla být 11,5 metru.

Dětem Země se nezdá ani posouzení vlivu na povrchové a podzemní vody. „Největším rizikem je totiž její vliv na zdroj pitné vody ve studních místních obyvatel a ve vrtu M-1 vodovodu pro obce Mníšek, Nová Ves a Oldřichov a také na ochranné pásmo pitné vody estakádou délky 740 metrů v obci Nová Ves,“ uvedl Klub za udržitelnou dopravu v tiskové zprávě.

Boj o silnici nekončí

Obec Nová Ves i Mikroregion Jizerské podhůří jsou tak proti stavbě vozovky. „Stále budeme bojovat proti,“ sdělila redakci starostka obce Nová Ves u Liberce Renata Hajnová. Podle ekologů je nyní možné, že dojde na odpor proti stavbě silnice. „Lze proto očekávat, že proti stanovisku EIA se bude brojit v navazujících řízeních a možná i u soudu,“ uveřejnila ekologická organizace.

Aby se stavba, navazující na přeložku silnice I/13 mezi Stráží nad Nisou a Krásnou Studánkou, v budoucnu rozjela, musí získat ještě stavební povolení a územní rozhodnutí. V rámci záměru by mělo dojít i k přestavbě současného kruháče, výstavbě osmi mostů, protihlukových stěn a ve velkých stoupáních by neměly chybět přídatné jízdní pruhy pro možnost předjíždění.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Fastfoody u nás změní omáčku a propagují to jako zcela nový produkt,...

středa, 12. června 2019, 07:01

Na jaké jídlo se vyplatí zajít a čemu se raději vyvarovat? Nejen o tom je tvorba uživatele JdemeŽrát, který pravidelně publikuje...

Stávkující stromy v Liberci. Aktivisté upozorňují na novelu lesního...

středa, 12. června 2019, 06:01

Kdo stojí za cedulkami připevněnými na stromech v ulicích Liberce? Autory nápisů jako „Stávkuju za své lesní příbuzné“ nebo...

RECENZE: Dávná doomová kapela The Rays Of The Sun se studiově vrací...

úterý, 11. června 2019, 21:02

Vydat desku po dlouhých patnácti letech… to se na tuzemské metalové scéně příliš často nevidí. O to větší raritou pak ještě je,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.