Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Poničené sochy už jsou opravené. Bránu snů povalil vandal, Rodinu shodila vichřice

 
středa, 19. června 2019, 18:34

Hned dvě umělecká sochařská díla byla v minulých měsících poškozena. Město je nyní nechalo opravit, což vyšlo na více než sto tisíc korun.

Rodina od autora Jana Solovjeva je umístěna na Králově Háji a byla poškozena jarní vichřicí, kdy se zřítila z podstavce. „Vzhledem ke svému materiálovému složení, jde o měděný plech, byla Technickými službami odvezena do skladu, aby se nestala terčem sběračů kovů,” popsala mluvčí radnice Jana Kodymová.
Sochu pak opravil umělecký kovář a v polovině června se vrátila na křižovatku ulic Dvorská a Vojtěšská, kde byla poprvé umístěna už v roce 1961. Její autor byl turnovský malíř, ilustrátor, fotograf a sochař, který vytvořil pro Liberec ještě dvě díla, sedící ženu pro Šaldovo náměstí a abstraktní sochu umístěnou před ústavem geodézie a kartografie. Oprava sochy vyšla na 19 500 korun.

Dalším poškozeným dílem byla Brána snů umístěná v areálu bývalých LVT u Masarykovy třídy. Socha se v zimě stala terčem vandalů. Jeden z pilířů byl převrácen tak nešťastně, že spadl na kamenné vejce a následkem pádu došlo k rozlomení pilíře na několik částí. „Před nepřízní počasí byla rozlomená část díla zabezpečena bedněním, aby se před restaurováním zamezilo dalšímu znehodnocení. Vzhledem k náročnosti restaurování plastiky provedl opravu akademický sochař Jan Vích s kolegou Ing. Oldřichem Hnětýnkou,” dodala mluvčí. Celá oprava vyšla na 108 tisíc korun.Brána snů od Evy Kmentové byla nedaleko křižovatky ulic Masarykova a Vítězná umístěna v roce 1969.  Celá plastika je zhotovena z mušlového vápence.  Eva Kmentová byla pražská sochařka, šperkařka a restaurátorka, která se neomezovala pouze na území tehdejšího Československa, ale její díla nalezneme i Londýně, Washingtonu, Sofii, Singapuru či Berlíně.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Bez alkoholu: Pivovar Svijany uvádí na trh míchaný nápoj z...

středa, 19. června 2019, 09:15

Pivovar Svijany uvádí na trh nový míchaný nápoj z nealkoholického piva. Svijanský Vozka Černý rybíz a limetka je výsledkem...

PŘEHLED: Podívejte se na mapu nejvyhledávanějších rodáků. V Liberci...

středa, 19. června 2019, 09:12

Server iRozhlas.cz na svém webu uveřejnil mapu, na níž zle najít detailní informace o tom, jaký rodák je z onoho města na...

Globus: Tajemství točených zmrzlin podle vlastních receptur

úterý, 18. června 2019, 17:01

Vyrobit kvalitní poctivou zmrzlinu je kumšt, se kterým si dobře poradili cukráři v Globusu Liberec. Od května Globus prodává před...

V ZOO se po několika měsících opět narodila dvě mláďata lvů...

úterý, 18. června 2019, 12:11

Na výročí konce druhé světové války se v liberecké zoo narodila dvě mláďata v přírodě již vyhubeného lva berberského. Přestože se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".