Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nad Koberovy měla vyrůst rozhledna. Dodnes tam nestojí, jednou ale možná bude

 
čtvrtek, 20. června 2019, 14:48

Před pěti lety to vypadalo, že Liberecký kraj zaplní nové rozhledny. A to díky evropským dotacím a Euroregionu Nisa. Peníze měly jít na výstavbu rozhleden v rámci přeshraniční spolupráce s Polskem. V Koberovech se ale stavět nezačalo a Hamštějnský hřeben zůstává prázdný.

Pravda, místo pro rozhlednu nebylo vybráno špatně. Měla by se nacházet na Hamštějnském hřebeni nad vlekem, a zároveň by protínala významnou turistickou trasu Zlatá stezka České ráje. Jenže projekt padnul a rozhledna se stavět nezačala. „Bohužel byl tehdy projekt zamítnut,“ uvedl starosta Koberov Jindřich Kvapil.

Obec by ale o výstavbu rozhledny pořád stála. „Máme na rozhlednu připravený projekt, stavební povolení, dokonce máme i pozemek,“ informoval Kvapil. Jenže kde vzít finance, bez těch to prostě nepůjde. Starosta malé obce na Jablonecku připustil, že pokud se objeví vhodný dotační program, neváhá o peníze na výstavbu rozhledny požádat.

Nedaleko Koberov se přitom nachází dobře známá rozhledna Kozákov. Od místa, kde by mohla vyrůst nová rozhledna, není hojně navštěvovaný vrchol vzdálený ani čtyři kilometry. Přesto by podle starosty měla nová rozhledna smysl. „Ta by nabídla jiné pohledy do krásné krajiny. Navíc by pomohla i zdejšímu turistickému ruchu,“ konstatoval starosta.

Podobnou vzdálenost, tedy čtyři kilometry, jsou od sebe vzdušnou čarou vzdálené i například rozhledny na Prosečském hřebeni a Císařský kámen. A co teprve třeba taková Nisanka a Černá Studnice, ty jsou od sebe jen necelé tři kilometry.

Zda za pár let budou turisté mířit na zbrusu novou rozhlednu nad Hamštejn tak zatím zůstává nejasné. Přestože by obec rozhlednu uvítala, není to podle jejího vedení prioritou a projekt za necelých pět milionů korun bez dotace zafinancovat nemůže. Zatím tak zůstává jen návrh. Ten vytvořila společnost Profes Projekt, která také například navrhla aktuálně dokončované Muzeum horolezectví v Turnově. Podle projektu by mělo jít o rozhlednu s kovovou konstrukcí a dřevěným obložením.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto profesprojekt.cz
 


 

Kam dál?

Máchovo jezero má kvůli sinicím zhoršenou kvalitu vody

čtvrtek, 20. června 2019, 11:39

V Máchově jezeře se zhoršila kvalita vody. Důvodem je zvýšený výskyt sinic, vyplývá z údajů na webu Krajské hygienické stanice v...

Vydejte se na výlet s Pojizerským Pacifikem

čtvrtek, 20. června 2019, 09:10

Naplánujte si projížďku krkonošskou lokálkou z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Na výstavbě 20 km dlouhé...

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný...

středa, 19. června 2019, 21:38

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou...

FOTO: Poničené sochy už jsou opravené. Bránu snů povalil vandal,...

středa, 19. června 2019, 18:34

Hned dvě umělecká sochařská díla byla v minulých měsících poškozena. Město je nyní nechalo opravit, což vyšlo na více než sto...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".