Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

 
pondělí, 24. června 2019, 21:27

Liberecký kraj se chystá napadnout změnu územního plánu polské Bogatyně. Město na konci května umožnilo mimo jiné rozšíření hnědouhelného dolu Turów o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Liberecký kraj podal prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) námitky proti plánované změně územního plánu, doručeny byly zřejmě pozdě. Teď se musí kraj proti rozhodnutí odvolat k Dolnoslezskému vojvodství. MŽP chce postupovat stejně.

„S překvapením jsme až teď zjistili, že městská rada v Bogatyni o změně územního plánu rozhoda 28. května a teprve v tento den podala česká strana své námitky," řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj podle něj na ministerstvo své námitky odeslal už 27. března, protože lhůta pro jejich podání končila počátkem dubna.

„Ministerstvo životního prostředí nepostupovalo tak, jak postupovat mělo. My samozřejmě využijeme možnosti, které nám dává polské právo. Dá se ale čekat, že pokud jsme tam jako Česká republika nevyužili možnosti, které jsme měli, tak to proti nám bude použito," doplnil hetjman Martin Půta, který se obává, že rozhodnutí už nepůjde zvrátit. Přeshraniční posuzování vlivu na životní prostředí SEA není podle něj příliš silný právní nástroj při rozhodování. „A když se ani nepoužije tak, jak by se použít mohl, tak to samozřejmě ještě jeho sílu oslabuje," dodal.

Poláci nerespektovali české připomínky

Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové ale polská strana vydala změnu územního plánu polské Bogatyně bez toho, že by respektovala připomínky české strany a poskytla jí veškeré potřebné informace. „MŽP bude požadovat zrušení územního plánu Bogatyně a dokončení mezistátních konzultací, které mezi námi a polskou stranou nadále pokračují a nebyly z naší strany ukončeny," doplnila Roubíčková.

Pro obyvatele hlavně příhraničních oblastí Libereckého kraje je plánované rozšíření těžby u česko-polské hranice zásadní. V ohrožení jsou nejen zásoby vody na českém území, hrozí jim ale také zhoršení života kvůli prachu a hluku. Kraj se proto snaží rozšíření dolu zabránit nebo alespoň vymoci kompenzace. Najal si společnost Frank Bold Advokáti, jejíž polská pobočka připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem. MŽP dostalo proti rozšíření dolu více než 5000 námitek.

Důl Turów

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Důl má povolení k těžbě jen do dubna příštího roku, už ale začal kácet stromy v prostoru plánovaného rozšíření.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

V Bedřichově mají další atrakci pro turisty. Sjezdová trať pro...

pondělí, 24. června 2019, 15:04

Bedřichov rozšířil nabídku pro turisty o cyklistickou sjezdovou trať s překážkami a zatáčkami. Určená je hlavně pro děti a mládež...

Pořídit si auto podle svých představ nebylo nikdy jednodušší a...

pondělí, 24. června 2019, 12:05

O klasické pořizování automobilu je stále menší zájem. V kurzu jsou operativní leasingy, které ovšem zájemcům určují řadu...

Poslední červnový týden přinese vedra, ve středu má být 36 stupňů

pondělí, 24. června 2019, 08:39

Poslední červnový týden přinese nadprůměrné teploty. Spíš tepleji než obvykle bude i v prvních třech týdnech prázdnin. Množství...

 

Komentáře

roman procházka

Fajn a Frýdlant bude úplně bez vody.Nechápu že jim to naše vláda trpí.

úterý, 25. června 2019, 16:02
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.