Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

 
pondělí, 24. června 2019, 21:27

Liberecký kraj se chystá napadnout změnu územního plánu polské Bogatyně. Město na konci května umožnilo mimo jiné rozšíření hnědouhelného dolu Turów o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Liberecký kraj podal prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) námitky proti plánované změně územního plánu, doručeny byly zřejmě pozdě. Teď se musí kraj proti rozhodnutí odvolat k Dolnoslezskému vojvodství. MŽP chce postupovat stejně.

„S překvapením jsme až teď zjistili, že městská rada v Bogatyni o změně územního plánu rozhoda 28. května a teprve v tento den podala česká strana své námitky," řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj podle něj na ministerstvo své námitky odeslal už 27. března, protože lhůta pro jejich podání končila počátkem dubna.

„Ministerstvo životního prostředí nepostupovalo tak, jak postupovat mělo. My samozřejmě využijeme možnosti, které nám dává polské právo. Dá se ale čekat, že pokud jsme tam jako Česká republika nevyužili možnosti, které jsme měli, tak to proti nám bude použito," doplnil hetjman Martin Půta, který se obává, že rozhodnutí už nepůjde zvrátit. Přeshraniční posuzování vlivu na životní prostředí SEA není podle něj příliš silný právní nástroj při rozhodování. „A když se ani nepoužije tak, jak by se použít mohl, tak to samozřejmě ještě jeho sílu oslabuje," dodal.

Poláci nerespektovali české připomínky

Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové ale polská strana vydala změnu územního plánu polské Bogatyně bez toho, že by respektovala připomínky české strany a poskytla jí veškeré potřebné informace. „MŽP bude požadovat zrušení územního plánu Bogatyně a dokončení mezistátních konzultací, které mezi námi a polskou stranou nadále pokračují a nebyly z naší strany ukončeny," doplnila Roubíčková.

Pro obyvatele hlavně příhraničních oblastí Libereckého kraje je plánované rozšíření těžby u česko-polské hranice zásadní. V ohrožení jsou nejen zásoby vody na českém území, hrozí jim ale také zhoršení života kvůli prachu a hluku. Kraj se proto snaží rozšíření dolu zabránit nebo alespoň vymoci kompenzace. Najal si společnost Frank Bold Advokáti, jejíž polská pobočka připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem. MŽP dostalo proti rozšíření dolu více než 5000 námitek.

Důl Turów

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Důl má povolení k těžbě jen do dubna příštího roku, už ale začal kácet stromy v prostoru plánovaného rozšíření.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

V Bedřichově mají další atrakci pro turisty. Sjezdová trať pro...

pondělí, 24. června 2019, 15:04

Bedřichov rozšířil nabídku pro turisty o cyklistickou sjezdovou trať s překážkami a zatáčkami. Určená je hlavně pro děti a mládež...

Pořídit si auto podle svých představ nebylo nikdy jednodušší a...

pondělí, 24. června 2019, 12:05

O klasické pořizování automobilu je stále menší zájem. V kurzu jsou operativní leasingy, které ovšem zájemcům určují řadu...

Poslední červnový týden přinese vedra, ve středu má být 36 stupňů

pondělí, 24. června 2019, 08:39

Poslední červnový týden přinese nadprůměrné teploty. Spíš tepleji než obvykle bude i v prvních třech týdnech prázdnin. Množství...

PRŮZKUM: Češi za svého psa utratí v průměru téměř 16 tisíc za rok

pondělí, 24. června 2019, 06:23

Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí 15 794...

 

Komentáře

roman procházka

Fajn a Frýdlant bude úplně bez vody.Nechápu že jim to naše vláda trpí.

úterý, 25. června 2019, 16:02
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.