Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

U lomu v Ruprechticích má vyrůst nový vodojem. Pomůže s vodou lidem v okolí

 
sobota, 29. června 2019, 09:17

Nedostatek vody pro část Liberce by měl vyřešit nový vodojem. Město ho chce postavit poblíž kamenolomu v Ruprechticích.

„Posílí se tím tlak vody v celé severozápadní části města. Řekněme, že bytostně se to dotýká 1000 obyvatel, ale pomůže to mnohem širšímu území," uvedl náměstek primátora Jiří Šolc. Náklady na vodojem, vybudování vodovodu a kanalizace odhaduje na 80 milionů korun. Radnice se na projekt pokusí získat dotaci.

Málo vody

Na špatné zásobování vodou si obyvatelé z části Ruprechtic kolem Horské ulice stěžují už řadu let. „Stávající přečerpávací stanice je na hranici životnosti, protože se na ni připojilo tolik domácností, že to nestačí. Takže jediným možným řešením, které se slibuje už 20 let, je nový vodojem pro celou oblast," řekla dnes Zuzana Tachovská, která bydlí v ulici U Slunečních lázní.

Za nedostatečné považuje zásobování vodou pro tuto oblast i Šolc. „Je tam mnoho lidí, kteří si stěžují na to, že jim tlak vody klesá pod použitelnou mez, a pak jsou lidé, kteří na vodovod z nějakých historických důvodů napojeni nejsou, a těm už vysychají studny," uvedl. Město ale zatím nemá pro výstavbu vodojemu ani stavební povolení. „Když to dobře půjde, získáme ho na konci roku," uvedl Šolc. Zhruba polovinu nákladů by město chtělo zaplatit z dotačního programu, který by podle Šolce na sklonku roku mělo vyhlásit ministerstvo zemědělství.

Vybudování silnice z lomu

Výstavbu vodojemu chce město spojit s vybudováním silnice, jež by měla z obytné části Ruprechtic odklonit značnou část nákladní dopravy směřující do kamenolomu. I o to místní dlouhodobě usilují. „Naší klidnou obytnou čtvrtí a úzkými uličkami, kde se nevyhnou ani dvě osobní auta, denně duní 50 až 55 nákladních aut naložených žulou," uvedla Tachovská.

Předchozí vedení radnice chtělo, aby se silnice stavěla v rámci projektu rekultivace staré skládky v kamenolomu. Na projekt téměř za 55 milionů korun získalo město evropskou dotaci 43 milionů, ale není jisté, zda se bude realizovat. Podle současného náměstka odpovědného za dotační akce Jiřího Němečka (ANO) musejí na městě znovu prověřit, jak je území zasaženo znečištěním. „Když by se při odtěžování nezjistilo, že tam to znečištění je, tak by město muselo vrátit celou dotaci, a k tomu může být udělena ještě pokuta do výše 80 procent z dotace," uvedl Němeček. Jaká je skutečná zátěž území, by město mělo zjistit v létě. Podle Šolce je ale možné vodojem stavět i bez nové "těžařské" cesty. „Teoreticky by šel vodojem vybudovat s provizorní cestou, lepší by ale bylo dělat obojí současně," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Liberec chce rozšířit protipovodňový varovný systém. Z rozpočtu dá...

pátek, 28. června 2019, 17:12

Liberec začne od příštího roku modernizovat svůj protipovodňový monitorovací a varovný systém. Na jeho rozšíření získal evropskou...

Meteorologové opět varují před vedrem. V neděli má být až 37 stupňů

pátek, 28. června 2019, 16:05

Liberecký kraj v neděli opět zasáhnou velká vedra. Odpolední teploty vystoupají až na 37stupňů Celsia. Výstraha platí v celé zemi...

Lanovka do Bedřichova nebo tramvaj do Ruprechtic. Radnice chce sedm...

pátek, 28. června 2019, 07:01

Liberec začne připravovat sedm strategických změn územního plánu. Týkají se rozvoje zoo, vybudování nových parkovacích míst,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.