Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obyvatelé Jablonce si výrazně připlatí za popelnice. Město chystá skoro třetinové zdražení

 
sobota, 29. června 2019, 16:34

Jablonec od příštího roku zvýší platby za svoz a likvidaci komunálního odpadu. V jaké výši to bude, rozhodne zastupitelstvo na podzim, může jít ale až o 30 procent. Naposledy se platba za odpady v Jablonci valorizovala v roce 2017, bylo to zhruba o osm procent.

„My budeme určitě muset přistoupit ke zvýšení, abychom systém narovnali," řekl náměstek primátora Štěpán Matek (KDU-ČSL). Podle něj loňské výdaje na odpadové hospodářství přesáhly 46 milionů korun, od obyvatel se podařilo vybrat bezmála 28 milionů korun a asi 5,5 milionu od společnosti Eko-kom jako odměnu za množství vytříděného odpadu. Zbytek doplácelo město.

Chybí peníze

V systému tak podle náměstka chybí peníze na zvýšení počtu sběrných nádob, zajištění úklidu kolem popelnic a dalších místech či na častější mytí nádob na odpady. „Pokud chceme mít Jablonec čistší a přívětivější, bude muset město zvýšit cenu za svoz odpadu od roku 2020 minimálně o 30 procent," řekl Matek. V průměru na osobu se v Jablonci platí zhruba 600 korun, při navýšení o 30 procent by platba za obyvatele stoupla na 780 korun.

Podle náměstka náklady na svoz a likvidaci odpadu každoročně stoupají. „Za což mohou mimo jiné inflace, zvyšování cen energií a pohonných hmot, a také zvýšení minimální mzdy," uvedl. V roce 2010 vydal Jablonec na odpadové hospodářství přes 32 milionů, od občanů tehdy vybral zhruba 22 milionů.

Změna systému plateb

Jablonec se také chystá, že nejpozději od roku 2021 změní systém plateb. Lidé v Jablonci neplatí paušál, ale za popelnici. To má podle náměstka za následek, že je ve městě velké množství neplatičů, odhaduje to na 20 až 30 procent. „Nic je nenutí si popelnice přihlašovat a efektivní kontrola ze strany města je prakticky nemožná," uvedl. Největší problémy jsou podle něj na sídlištích. Podle náměstka bude město vybírat ze dvou variant, jednou je zavedení místního poplatku s vazbou na bydliště a druhou navýšení daně z nemovitosti. „Přes léto zvážíme všechna pro a proti, abychom na podzim měli jasno, kterou cestou se vydáme," dodal Matek.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Začínají dětské tábory. Liberečtí hygienici se zaměří i na používanou...

sobota, 29. června 2019, 13:01

Hygienici se při letošních kontrolách letních dětských táborů v Libereckém kraji zaměří i na kvalitu používané pitné vody....

S Výleťákem pěšky pro radost a pro zdraví

sobota, 29. června 2019, 11:03

Plánujete výlet do Krkonoš, ale nevíte jakou trasu si vybrat? Inspirujte se Výleťáky, které pro vás naplánoval a prošel Svazek...

U lomu v Ruprechticích má vyrůst nový vodojem. Pomůže s vodou lidem v...

sobota, 29. června 2019, 09:17

Nedostatek vody pro část Liberce by měl vyřešit nový vodojem. Město ho chce postavit poblíž kamenolomu v Ruprechticích.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.