Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Anketa o vjezdu osobáků do centra vzbuzuje vášně! Uvažuje snad Liberec o zákazu vjezdu aut?

 
pondělí, 8. července 2019, 11:54

Město Liberec na svém oficiálním facebookovém profilu uveřejnilo anketu zabývající se vjezdem vozů do centra města. A bouřlivá debata na sebe nenechala dlouho čekat. Desítky lidí směřovaly svou kritiku na vedení města za dopravní situaci ve městě. Většina by si ale centrum bez aut představit mohla.

„Zamysleli jste se někdy nad tím, jak by vypadal Liberec bez aut? Máme pro vás anketu: Byl by pro vás přijatelný zákaz vjezdu osobních automobilů do centra města?“ táže se Liberec ve své anketě. Zatím v ní hlasovalo přes 1600 lidí a výsledky jsou zatím docela jasné. Jednašedesát procent by bylo pro zákaz osobáků, třicet devět proti.

Znamená to ale snad, že v následujících měsících nebo letech už centrem neprojedete? Tak to se vážně bát nemusíte. Ačkoli anketa hnula žlučí nejednomu obyvateli města pod Ještědem, nebyla závazná. „Je to jen nezávazná anketa k zamyšlení,“ upozorňuje město v reakci na komentáře. Naší redakci ale tohle téma nedalo spát a pídili jsme se, kde se tak nápad na tuhle anketu vzal. A zda je představa centra bez aut vůbec reálná.

V Liberci by mělo za pár let být hned několik nových parkovacích domů

„Koncem června jsme v zastupitelstvu města projednávali možné změny územního plánu v souvislosti s navýšením nebo změnami parkovacích míst,“ vysvětluje primátor města Jaroslav Zámečník. V rámci této diskuze se zastupitelstvo dostalo i k výstavbě hned několika parkovacích domů. Jeden takový by měl vyrůst ve Fibichově ulici. „Jedná se o sdílený parkovací dům pro ZOO a Technickou univerzitu. Případný vznik tohoto parkoviště odhaduji do 5 let,“ komentuje Zámečník.

Další parkovací domy by se mohly vyšvihnout do tří let. A to u autobusáku a u budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. „V roce 2022 také vznikne parkovací dům v areálu nemocnice pro cca 250 aut,“ informuje primátor. V té době také pravděpodobně dojde k realizaci inženýrských sítí na Šalďáku a v Jablonecké ulici.

Uzavírka v centru prověří řidiče

Podle slov primátora tak bude nevyhnutelná uzavírka centra města, která prověří dopravní chování obyvatel a využívání parkovacích domů pro způsob P+R (Zkratka park and ride neboli zaparkuj a jeď slouží pro parkoviště, která jsou v dobré návaznosti na hromadnou dopravu). Všechny plánované domy se navíc podle vedení Liberce budou nacházet na trase tramvaje. „Kdyby se toto osvědčilo, pak by mohlo dojít k rozšíření pěších zón,“ dodává primátor.

Ať už v centru jednou zákaz osobáků nastane nebo ne, na změny stejně dojde. V centru by měly přibýt jednosměrky. V rámci řešení dopravy v okolí nemocnice bude město hledat ideální východisko pro dopravu v ulicích Komenského, Palachova, Lipová, Boženy Němcové a 8. března. A právě jednosměrky se nabízí jako ideální řešení. Zlepšit by se měla plynulost dopravy a navíc by měla přibýt i parkovací místa.

Liberečáky nápad s uzavřením centra pro auta nadchl i rozhořčil

Téma dopravy ale trápí asi skoro každého Liberečáka. A jen málokdo je spokojený. Alespoň podle reakcí na anketu to tak vypadá. „Dokončete opravy (už takhle se v Liberci nedá normálně jezdit a už vymýšlíte nějaký zákazy aut v centru),“ vzkazuje městu Aleš. „Nejdřív dořešte infrastrukturu, obchvaty a opravy silnic s uzavírkama a pak bych řešil zákazy vjezdu do centra,“ přidává svůj názor Jan

Někteří lidé ale nápad s omezením aut v centru kvitují. „Určitě by nebylo od věci dopravu odvést mimo centrum. Po etapách. V první etapě by mohlo být více dohlíženo na ul. Moskevská, kde se neustále nachází množství aut v jakoukoli denní hodinu a ty audiny a meďouři zcela jistě nezásobují okolní obchody! Kolikrát se nedá v dolní části před My Café ani projít. Dalším zabitým místem je Sokolovské náměstí, Sv. Antonín na jedné straně a kostel Nalezení sv. Kříže na druhé... Proboha už konečně odstraňte to parkoviště, vraťte morový sloup, ozeleňte to tam a další pro místní i turisty zajímavý kout Liberce je na světě. Jako třetí etapu bych viděla zklidnění Palachovy ul. a Šaldova náměstí,“ navrhuje Petra. Jo, téma aut a parkování bude hýbat Libercem určitě ještě další dlouhé roky. A kdo ví, třeba jednou opravu bude centrum Liberce bez aut.

 

Anketa

A jaký je váš názor? Je podle vás centrum Liberce bez aut reálné?

 
 
58%
 
 
 
42%
 
 
Celkem hlasovalo 489 čtenářů.
 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Dominik Svoboda

Štítky anketa, Liberec, auta, centrum,

 


 

Kam dál?

Léto se odmlčí. Teploty nepřekročí pětadvacet, koncem týdne přijde...

pondělí, 8. července 2019, 11:03

Tento týden bude ohledně teplot patřit k těm podprůměrným, rtuť teploměru se bude pohybovat pod letními pětadvaceti stupni....

Zemřel zakladatel československé dětské onkologie Josef Koutecký

neděle, 7. července 2019, 15:00

Ve věku 88 let zemřel v pátek chirurg Josef Koutecký, který v 60. letech založil v Československu dětskou onkologii. Za...

Kriticky ohrožení sýčci slaví úspěch, vyvedli téměř šedesát mláďat

neděle, 7. července 2019, 13:02

Malá nenápadná sovička. To je sýček obecný. Ještě na začátku 20. století ho bylo všude plno, teď je ale na pokraji vyhynutí....

Šest nových crashtestů – Škodě Scala se dařilo

sobota, 6. července 2019, 16:50

Nákup nového auta se neobejde bez důkladného srovnávání řady vlastností a parametrů. Jedním z nejdůležitějších kritérií při...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.