Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hnutí První republika bojuje peticí proti čestnému občanství Konrada Henleina v Liberci

 
pátek, 12. července 2019, 12:04

Politicko-filosofické hnutí První republika spustilo svůj projekt č. 36, ve kterém chce docílit odebrání čestného občanství Konradu Henleinovi. Podle náměstka primátora Ivana Langra má ale historie zůstat historií a dodatečně by se měnit neměla.

„V tomto projektu jde o jediné, a to docílit, aby město Liberec odebralo čestné občanství tomuto německému válečnému zločinci , který se zasazoval o vyhlazení českého národa,“ uvádí hnutí První republika. Čestné občanství získal Konrad Henlein, tehdy ještě jako učitel tělocviku 31. ledna 1939 za „sjednocení sudetských Němců a jejich přičlenění k Velkoněmecké Říši.“

Konrad Henlein se narodil ve Vratislavicích, vystudoval německou akademii v Jablonci, působil jako úředník i učitel tělocviku. Založil hnutí SHF (později SdP). Stal se vůdcem sudetských Němců. Po zakázání SdP a vydání zatykače Henlein utekl do Německa. Zastával významnou úlohu v SS a byl poslancem říšského sněmu. Na konci druhé světové války spáchal sebevraždu.

Do boje za odebrání čestného občanství se hnutí pustilo formou petice. „Zatím nemáme petici časově omezenou. Bude trvat tak dlouho, dokud nebudeme mít pocit, že jich je dost, případně dokud nepocítíme nějakou výraznou stagnaci ohledně neochoty lidí, tento záměr svým podpisem podpořit. Náš minimální cíl je 1000. Půjde-li to dobře, půjdeme na vyšší číslo,“ sděluje předseda hnutí Matouš Bulíř.

Následně se hnutí chystá odevzdat petici na magistrát města Liberce a doufá v oficiální vyjádření města. „Tak či onak se nevzdáme a pokud vedení města odmítne ono občanství odebrat, najdeme další cestu jak toho docílit, ale to zatím nechci předjímat. Každopádně to nevzdáme. Cílem projektu je ono občanství odebrat a dokud se tak nestane, projekt nebude uzavřen,“ upozorňuje Bulíř.

Historie má zůstat historií

Redakce Liberecké Drbny se obrátila s žádostí o vyjádření k činnosti hnutí První republika na náměstka primátora Ivana Langra. „Názor mám jako původem historik poměrně jasný. Tuto aktivitu osobně v žádném případě nepodpořím, historie má zůstat historií, nelze ji hodnotit současnýma (laickýma) očima, natož ji dodatečně měnit na základě požadavku jakéhokoli politického hnutí či ideologie. To dělali nacisti i komunisti a zdá se, že v tom našli fanatické pokračovatele,“ komentuje Ivan Langr.

Podle něj se musíme zkrátka naučit žít se všemi rozhodnutími, která v minulosti naši předci učinili. „Tato rozhodnutí můžeme pozorně reflektovat pro sebe samé a objektivně je vykládat našim dětem a žákům, chcete-li poučit se z nich jako společnost, aby se už neopakovala. Ne nadarmo už moudrý Cicero o historii říkal, že je učitelkou života (a není tam nic o tom, že by byla cenzorkou života). Komentovat politický profil žadatele nebudu, to opravdu nestojí ani za řádku,“ dodává náměstek.

Plakát hnutí První republika k projektu č. 36

Nehceme vymazat z historie události, žádáme jen odebrání čestného občanství

Čestné občanství bylo uděleno přeci jen v jiné době a zpětně ji objektivně hodnotit, je více než složité. Na to, zda hnutí přihlíží i k době, ve které bylo občanství předáno, odpovídá předseda slovy: „Doba, kdy mu bylo čestné občanství uděleno, byla zlá, to především pro nás Čechy, jelikož nás Německo vyhnalo z naší vlastní země, kterou zabralo, respektive její třetinu (v době udělení občanství). V té době s tím nikdo z nás nemohl nic udělat, dnes můžeme. Nejde nám o vymazání onoho aktu z historie, nýbrž čistě o odebrání onoho statusu čestného občana, jelikož ten člověk nebyl ani čestný a ani to není člověk, který by měl české město reprezentovat jako vzor,“ říká předseda První republiky.

Dle názoru Matouše Bulíře se Henlein zasazoval o vyhlazení českého národa, byl členem SS a Češi ho přesto velebí. „To prostě není v pořádku. Musíme mít přeci nějakou hrdost a určité věci nepřecházet. Lidé říkají, ať to neřešíme, že je to dávná minulost. Má milovaná babička, která nás minulý rok opustila, to vše zažila, pro ní to nebyla dávná minulost. Stále tu žije mnoho lidí, pro které je to část jejich života a je tedy urážkou všech těchto lidí, že něco takového dopustíme a neřešíme to, protože to není politicky přínosné téma,“ dodává Bulíř.

Přehled udělených čestných občanství na webu města Liberec

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto 1918-1938.cz, liberec.cz, Jan Ciglbauer
 


 

Kam dál?

Alkohol za řídítka kol nepatří. Každý čtvrtý cyklista, který zavinil...

čtvrtek, 11. července 2019, 16:02

Čeští cyklisté dost často hazardují se životem. Nějaké to pivo pro ně není nic výjimečného. Alkohol přitom na kolo rozhodně...

Liberečáci loni k recyklaci odevzdali tři a půl tuny...

čtvrtek, 11. července 2019, 12:43

Obyvatelé Liberce loni odevzdali k recyklaci přesně 3535,59 kilogramu elektrospotřebičů. Tím výrazně ulehčili planetě, protože se...

V pátek skončí výstraha před požáry, do Česka dorazí srážky

středa, 10. července 2019, 20:01

Výstraha meteorologů před nebezpečím vzniku požárů skončí v celé zemi v pátek v poledne. Srážky by měly do Česka dorazit ve...

Babiš, pivko, šalina i sandále s ponožkama. Studentka vymyslela...

středa, 10. července 2019, 19:45

Jedinečný emotikony, který jsou jako dělané na míru Čechům. Tak s tím přišla umělkyně, ilustrátorka a designérka Soňa Juríková...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.