Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hnutí První republika bojuje peticí proti čestnému občanství Konrada Henleina v Liberci

 
pátek, 12. července 2019, 12:04

Politicko-filosofické hnutí První republika spustilo svůj projekt č. 36, ve kterém chce docílit odebrání čestného občanství Konradu Henleinovi. Podle náměstka primátora Ivana Langra má ale historie zůstat historií a dodatečně by se měnit neměla.

„V tomto projektu jde o jediné, a to docílit, aby město Liberec odebralo čestné občanství tomuto německému válečnému zločinci , který se zasazoval o vyhlazení českého národa,“ uvádí hnutí První republika. Čestné občanství získal Konrad Henlein, tehdy ještě jako učitel tělocviku 31. ledna 1939 za „sjednocení sudetských Němců a jejich přičlenění k Velkoněmecké Říši.“

Konrad Henlein se narodil ve Vratislavicích, vystudoval německou akademii v Jablonci, působil jako úředník i učitel tělocviku. Založil hnutí SHF (později SdP). Stal se vůdcem sudetských Němců. Po zakázání SdP a vydání zatykače Henlein utekl do Německa. Zastával významnou úlohu v SS a byl poslancem říšského sněmu. Na konci druhé světové války spáchal sebevraždu.

Do boje za odebrání čestného občanství se hnutí pustilo formou petice. „Zatím nemáme petici časově omezenou. Bude trvat tak dlouho, dokud nebudeme mít pocit, že jich je dost, případně dokud nepocítíme nějakou výraznou stagnaci ohledně neochoty lidí, tento záměr svým podpisem podpořit. Náš minimální cíl je 1000. Půjde-li to dobře, půjdeme na vyšší číslo,“ sděluje předseda hnutí Matouš Bulíř.

Následně se hnutí chystá odevzdat petici na magistrát města Liberce a doufá v oficiální vyjádření města. „Tak či onak se nevzdáme a pokud vedení města odmítne ono občanství odebrat, najdeme další cestu jak toho docílit, ale to zatím nechci předjímat. Každopádně to nevzdáme. Cílem projektu je ono občanství odebrat a dokud se tak nestane, projekt nebude uzavřen,“ upozorňuje Bulíř.

Historie má zůstat historií

Redakce Liberecké Drbny se obrátila s žádostí o vyjádření k činnosti hnutí První republika na náměstka primátora Ivana Langra. „Názor mám jako původem historik poměrně jasný. Tuto aktivitu osobně v žádném případě nepodpořím, historie má zůstat historií, nelze ji hodnotit současnýma (laickýma) očima, natož ji dodatečně měnit na základě požadavku jakéhokoli politického hnutí či ideologie. To dělali nacisti i komunisti a zdá se, že v tom našli fanatické pokračovatele,“ komentuje Ivan Langr.

Podle něj se musíme zkrátka naučit žít se všemi rozhodnutími, která v minulosti naši předci učinili. „Tato rozhodnutí můžeme pozorně reflektovat pro sebe samé a objektivně je vykládat našim dětem a žákům, chcete-li poučit se z nich jako společnost, aby se už neopakovala. Ne nadarmo už moudrý Cicero o historii říkal, že je učitelkou života (a není tam nic o tom, že by byla cenzorkou života). Komentovat politický profil žadatele nebudu, to opravdu nestojí ani za řádku,“ dodává náměstek.

Plakát hnutí První republika k projektu č. 36

Nehceme vymazat z historie události, žádáme jen odebrání čestného občanství

Čestné občanství bylo uděleno přeci jen v jiné době a zpětně ji objektivně hodnotit, je více než složité. Na to, zda hnutí přihlíží i k době, ve které bylo občanství předáno, odpovídá předseda slovy: „Doba, kdy mu bylo čestné občanství uděleno, byla zlá, to především pro nás Čechy, jelikož nás Německo vyhnalo z naší vlastní země, kterou zabralo, respektive její třetinu (v době udělení občanství). V té době s tím nikdo z nás nemohl nic udělat, dnes můžeme. Nejde nám o vymazání onoho aktu z historie, nýbrž čistě o odebrání onoho statusu čestného občana, jelikož ten člověk nebyl ani čestný a ani to není člověk, který by měl české město reprezentovat jako vzor,“ říká předseda První republiky.

Dle názoru Matouše Bulíře se Henlein zasazoval o vyhlazení českého národa, byl členem SS a Češi ho přesto velebí. „To prostě není v pořádku. Musíme mít přeci nějakou hrdost a určité věci nepřecházet. Lidé říkají, ať to neřešíme, že je to dávná minulost. Má milovaná babička, která nás minulý rok opustila, to vše zažila, pro ní to nebyla dávná minulost. Stále tu žije mnoho lidí, pro které je to část jejich života a je tedy urážkou všech těchto lidí, že něco takového dopustíme a neřešíme to, protože to není politicky přínosné téma,“ dodává Bulíř.

Přehled udělených čestných občanství na webu města Liberec

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto 1918-1938.cz, liberec.cz, Jan Ciglbauer
 


 

Kam dál?

Alkohol za řídítka kol nepatří. Každý čtvrtý cyklista, který zavinil...

čtvrtek, 11. července 2019, 16:02

Čeští cyklisté dost často hazardují se životem. Nějaké to pivo pro ně není nic výjimečného. Alkohol přitom na kolo rozhodně...

Liberečáci loni k recyklaci odevzdali tři a půl tuny...

čtvrtek, 11. července 2019, 12:43

Obyvatelé Liberce loni odevzdali k recyklaci přesně 3535,59 kilogramu elektrospotřebičů. Tím výrazně ulehčili planetě, protože se...

V pátek skončí výstraha před požáry, do Česka dorazí srážky

středa, 10. července 2019, 20:01

Výstraha meteorologů před nebezpečím vzniku požárů skončí v celé zemi v pátek v poledne. Srážky by měly do Česka dorazit ve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.