Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Kam v Harrachově po výletě nebo při špatném počasí? Do muzea

 
čtvrtek, 18. července 2019, 09:41

Tradice, šikovné ruce, odvaha, pracovitost, originalita, píle a poctivost – tak to a mnohem víc uvidíte a zažijete díky expozicím a prohlídkám výroby v muzeích v Harrachově. Pokud se chcete ukrýt před nepříznivým počasím, pokud si chcete odpočinout od kilometrů, které jste nachodili v Krkonoších anebo pokud se chcete dozvědět zajímavé příběhy místních lidí, rozhodně navštivte některé z muzeí v Harrachově.

Muzeum skla

Harrachovské muzeum skla, které je součástí areálu Sklárny a minipivovaru Novosad & Syn, obsahuje přes 5000 exponátů, které mapují více jak třísetletou historii sklářské výroby na Novém Světě. Sbírka svou velikostí tak představuje největší sbírku českého skla pocházejícího z jedné sklárny v České republice. Exponáty, které jsou dnes v muzeu k vidění, sloužily před 2. světovou válkou jako firemní vzorkovna nejlepších výrobků tehdejších majitelů, hrabat Harrachů. Vzorky nechal zazdít do tajné místnosti Jan Nepomuk Antonín hrabě Harrach před německou armádou a objeveny byly až při rekonstrukci vzorkovny v 70. letech.

Ski museum

Pro milovníky zimních sportů a historie vznikla unikátní expozice čítající úctyhodných 8000 exponátů. Díky odhodlání rodiny Slavíků, jejich lásce ke sportu, a skokanskému zvláště, sběratelské vášni a trpělivosti, si můžete prohlédnout např. přes čtyři sta párů lyží z osmnácti zemí, staré lyže (ski) včetně rákosového vázání, paletu lyžařských vosků, někdejší skokanskou výzbroj a stovky dalších zajímavých a mimořádných fotografií a archiválií.

Hornické muzeum

Harrachovský rudný důl je znám již od poloviny 18. století. Těžba zde byla ukončena v září roku 1992 a Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa je vedená typickým prostředím rudného dolu.

Muzeum Šindelka

V budově, která je v Harrachově známá jako Šindelka, se od počátku 19. století vyráběla střešní krytina – šindel. Dnes žulový dům slouží jako jedna z expozic Krkonošských muzeí a je otevřen každému zájemci o lesnictví a myslivost. A co můžete v expozici vidět? V expozici vám předvedou, jak se les pěstuje, ale také jak a proč se v něm těží dříví. Na vlastní oči uvidíte i přezimovací obůrku a pestrou zvířenu žijící v lesích s 32 vycpanými zvířaty. Anebo je tu připraven funkční model klauzy – zařízení, která byla v Krkonoších od 16. století budována za účelem splouvání vytěženého dříví po vodě do nižších poloh.

 


 

Kam dál?

Liberec má hlavního architekta. Stal se jím Jiří Janďourek, soupeře...

čtvrtek, 18. července 2019, 09:21

V čele nově vytvořené kanceláře architekta Liberce bude Jiří Janďourek, dosavadní externí spolupracovník primátora. Ve výběrovém...

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější...

středa, 17. července 2019, 18:01

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele...

Nechceme, aby se vrátily stovky komínů a zamořené ovzduší, říká...

středa, 17. července 2019, 13:56

Projekt GreenNet je největší investicí liberecké Teplárny od jejího vzniku. Za tři sta milionů se pomalu dokončuje první etapa...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.