Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Skauti z Libereckého kraje pořádají v létě tábory pro tisíc dětí

 
pátek, 19. července 2019, 07:03

Skautská střediska v Libereckém kraji pořádají v létě tábory pro více než tisíc dětí. Letos jde o 42 táborů, ne všechny jsou ale přímo v Libereckém kraji. Skautští vedoucí organizují tábory na různých místech a v různých formách, od táborů stanových až po vodácké či putovní.. Velká část veřejnosti podle něj neví, že vedoucí se o děti a chod tábora starají bez nároku na odměnu.

Junák - český skaut je největším organizátorem táborů v Česku, o přípravu a chod táborů se starají bezplatně tisíce skautských vedoucích. Na rozdíl od mnohých jiných letních táborů, kde se často děti potkají poprvé, pro skautky a skauty je letní tábor završením celoroční činnosti. Tábor je přirozeným vyústěním desítek schůzek a výletů z běžného roku do několika letních týdnů trávených v přírodě. Na mnoha skautských táborech účastníky provází celotáborová hra. Skauti a skautky se sami starají o chod tábora - pomáhají v kuchyni, chystají dřevo, zatápějí v kamnech, v noci hlídají svůj tábor a podílejí se na přípravě programu pro ostatní.

Zajistit tábor je na tři měsíce

Už přes 20 let jezdí na Farskou louku nedaleko Raspenavy skauti ze střediska Štika Turnov. Aktuálně tam prázdniny tráví dva oddíly skautek a skautů, dohromady včetně vedoucích 45 lidí. „Zajistit tenhle tábor to je příprava tři měsíce dopředu, děláme to ve svém volném čase. Strávil jsem tady před začátkem tábora poslední měsíc každý víkend. Je tu spousta stanů, které bylo třeba postavit, zajistit hygienické zázemí," řekl vedoucího tábora Gepard, v civilu Jan Pekař. Sám na Farské louce stanoval poprvé před 15 lety. Od té doby se podle něj mnohé změnilo, hlavně hygienické předpisy jsou přísnější. „Děti se ale moc nemění a my se je snažíme vychovávat stále ve stejném duchu," dodal.

Skautů a skautek v Libereckém kraji přibývá. Za posledních deset let se jejich počet zvýšil o více než třetinu a v současné době jich je přes 2700. Skautské tábory jsou otevřené pro členy organizace. Pokud mají rodiče zájem, aby jejich dítě strávilo příští rok na skautském táboře, mají možnost se poohlédnout po nejbližším oddíle na internetových stránkách organizace www.skaut.cz, po celé zemi je oddílů více než 2000. „Na našich táborech se snažíme, aby se děti osamostatnily, přebraly zodpovědnost za sebe, své chování, spolupracovaly s ostatními a zároveň si vyzkoušely takové činnosti, na které není v běžném školním roce čas," řekl vedoucí organizace v kraji Ondřej Peřina.

Napsal(a) ČTK | Foto Skaut
 


 

Kam dál?

Součástí odhalených základů kostela ve Václavicích se staly stély...

pátek, 19. července 2019, 06:12

Křížová cesta se 14 zastaveními od čtvrtka doplňuje nedávno odhalené základy bývalého kostela ve Václavicích u Hrádku nad Nisou...

Semafor ve Vratislavicích od června nefunguje, zprovozněný by měl být...

čtvrtek, 18. července 2019, 16:13

Během červnové dopravní nehody, ke které došlo na přechodu u tramvajové zastávky „Vratislavice nad Nisou, kostel“, byl poničen i...

Hygienici v Libereckém kraji už zkontrolovali přes třicet táborů a...

čtvrtek, 18. července 2019, 14:13

Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali od začátku letních prázdnin 27 letních táborů, tři jiné podobné akce a také dva...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.