Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak zmírnit dopady klimatické krize? Liberec zřídí speciální komisi

 
pátek, 19. července 2019, 11:56

Liberec ustanoví komisi pro klima, půjde o poradní orgán rady města. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) by městu měla komise pomoci se zmírněním dopadů klimatických změn. Liberec se už dříve zavázal, že do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého (CO2) minimálně o 40 procent.

„Komise se bude zabývat implementací akčního plánu na ochranu klimatu a úspory energií, který máme už rok schválený," uvedl Zámečník. Podle něj se některé kroky již činí. Zmínil zateplování veřejných budov, výměnu zdrojů veřejného osvětlení za úspornější či modernizaci rozvodů teplárny, která ztrátový parovod nahrazuje úspornějším horkovodem.

Radnice chce rozvíjet i bezemisní veřejnou dopravu. „Už dnes je 30 procent podílu veřejné dopravy vedeno ekologickým způsobem, tramvajovou dopravou," uvedl Zámečník.

Zelené střechy

U budoucích staveb chce mít město tam, kde to bude možné takzvané zelené střechy. Při výstavbě parkovišť budou před asfaltem dostávat přednost zatravňovací dlaždice. „Aby voda nestékala po povrchu do kanalizace, ale vsakovala se," dodal primátor.

Komise by měla být jedenáctičlenná, její složení budou schvalovat radní na svém příštím zasedání v srpnu. „Oslovili jsme veřejnost, aby nám dodala návrhy na členy. Máme jich zatím šest od sdružení Rodiče za klima Liberec," uvedl Zámečník.

Stav klimatické nouze

Sdružení už na konci května město vyzvalo k vyhlášení stavu klimatické nouze, zastupitelstvo se tím zatím nezabývalo. Zástupci sdružení chtějí, aby nešlo jen o formální gesto, ale aby město udělalo maximum pro snížení emisí oxidu uhličitého. „Jde například o podporu veřejné dopravy, znevýhodnění individuální automobilové dopravy, o přechod na dodavatele energií z obnovitelných zdrojů, o podporu pěší a cyklomobility a řadu dalších opatření," uvedla již dříve za iniciativu Rodiče za klima Liberec Anna Kšírová.

Cílem nejen liberecké iniciativy je, aby produkce CO2 nebyla větší, než se daří kompenzovat. Budoucí předsedkyně evropské komise Ursula von der Leyenová pokládá za nutné, aby Evropská unie byla v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Kvůli hnilobě včelího plodu už museli veterináři spálit 91 včelstev

pátek, 19. července 2019, 10:55

Kvůli hnilobě včelího plodu už museli veterináři na Semilsku spálit 91 včelstev. Číslo nemusí být konečné, ohnisek nákazy...

Skauti z Libereckého kraje pořádají v létě tábory pro tisíc dětí

pátek, 19. července 2019, 07:03

Skautská střediska v Libereckém kraji pořádají v létě tábory pro více než tisíc dětí. Letos jde o 42 táborů, ne všechny jsou ale...

Součástí odhalených základů kostela ve Václavicích se staly stély...

pátek, 19. července 2019, 06:12

Křížová cesta se 14 zastaveními od čtvrtka doplňuje nedávno odhalené základy bývalého kostela ve Václavicích u Hrádku nad Nisou...

 

Komentáře

Eva Lešáková

"Módní klimatická nouze"...začněme výchovou dětí již od školek a škol...vzpomeňme si kolektivně, že máme něco jako "NOHY"...my, kteří máme klimatickou nouzi v ústech, jděme příkladem...přestaňme asfaltovým pruhům říkat vznosně "cyklostezky" a podívejme se, kolik přírody tím bylo zničeno, přestaňme stavět novodobé "rozhledny", které dosud nikomu nechyběly a opět se díky nim kácí les, přestaňme prosazovat širší a "dokonalejší" sjezdovky, kdy se z kopců bez překážek při přívalových deštích povalí dravé řeky, které "dole" smetou vše, co jim přijde do cesty, přestaňme s módou anglických trávníků a sekáním na "hlínu", kdy se nám zdařilo zničit přirozenou flóru, hmyz, motýly, ptactvo z našich luk a lesů, využívejme jiný způsob seče, která udrží vodu v půdě, naučme se znovu žít úsporněji a ne stylem "po mně potopa", snažme se vyhýbat plastovým výrobkům, šetřit vodou, nezastavovat úrodnou půdu domy a sklady, přestaňme stavět nové a nové silnice, kterých by nebylo potřeba, kdybychom opět začali být soběstační a nedováželi každou hloupost tisíce kilometrů, ale maso, mléko, ovoce bychom nakoupili ve vedlejší vesnici, pili jako dříve ze sklenic, užívali výrobky kvalitní, u nás vyrobené, které vydrží desetiletí a nebyli pod tlakem reklam a nesmyslů ...a tak lze pokračovat v dlouhém výčtu....a schválně...kolik úředníků radnice například dnes dojelo do práce autem?????

pátek, 19. července 2019, 20:19
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.