Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přehradu v Jablonci trápí sinice, v Sedmihorkách je zákaz koupání

 
sobota, 20. července 2019, 07:12

V přehradě Mšeno v Jablonci se kvůli sinicím zhoršila kvalita vody, není vhodná pro citlivé jedince. Vedení Jablonce uvažuje o likvidaci sinic pomocí ultrazvuku. Ještě hůře je na tom rybník Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji, pro který kvůli sinicím vyhlásili hygienici zákaz koupání.

Viditelná skvrna sinic se na hladině jablonecké přehrady objevila už v první polovině července, zvýšený výskyt ale ukázal až poslední rozbor. „Zatímco na začátku prázdnin bylo množství sinic u kiosku na čísle 1700 buněk na mililitr, ve čtvrtek 18. července už měření vykázala 38 tisíc buněk," uvedla Alena Hájková z jabloneckého územního pracoviště hygienické stanice. Obdobné výsledky ukázaly i rozbory U Prutu.

Přehrada na stupni tři

Na pětiškálové stupnici kvality vody je nyní jablonecká přehrada na stupni tři. Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. „U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Sinice také mohou produkovat různé toxiny," uvedla za město Jablonec Jana Fričová. Projevovat se mohou střevními a žaludečními potížemi, bolestí hlavy a v krajním případě až jaterní potížemi. Zdravotní obtíže po koupání mohou mít zejména malé děti, těhotné ženy, starší lidé a alergici. Lidé by se po koupání neměli otírat ručníkem, ale osprchovat se.

Kvůli přemnoženým sinicím bylo koupání v jablonecké přehradě naposledy zakázané loni v srpnu. „Tehdy překročilo množství sinic limit, kdy už hrozí akutní poškození zdraví. U Kiosku tehdy hygienici naměřili 430 300 buněk na mililitr a na pláží U Prutu 480 900 buněk," dodala Fričová.

Využití ultrazvuku

Jablonec zvažuje, že se sinice pokusí zlikvidovat s pomocí ultrazvuku. „Funguje to tak, že do vody jsou ponořené sonary, které vysílají na velmi nízké frekvenci ultrazvuk. Jednotlivé buňky sinic mají vzduchové polštáře, rezonance ultrazvuku polštáře trhají a tím je likvidují. Výhodou ultrazvukové redukce sinic je stoprocentně šetrná technologie k životnímu prostředí bez chemie," uvedl náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti).

Ultrazvuk k redukci sinic se používá v letošní sezoně například v přehradě v Liberci, podle všech rozborů je tam zatím voda čistá. Naopak v rybníku Bažantník se i přes použití této technologie sinice přemnožily a vodu v něm hygienici považují aktuálně za nebezpečnou pro koupání. Je na nejhorším stupni pět. „Příroda je silnější," řekl vedoucí kempu v Sedmihorkách Pavel Staffen. Zákaz koupání platil pro rybník i loni v srpnu.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Jablonec
 


 

Kam dál?

Léto se vrací v plné parádě, teploty překročí tropickou třicítku

sobota, 20. července 2019, 06:12

V sobotu odpoledne se do Česka po dvou týdnech letních dnů vrátí tropické vedro. Teploty od Prahy na sever Čech a na jihu Moravy...

Jak zmírnit dopady klimatické krize? Liberec zřídí speciální komisi

pátek, 19. července 2019, 11:56

Liberec ustanoví komisi pro klima, půjde o poradní orgán rady města. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) by městu měla...

Kvůli hnilobě včelího plodu už museli veterináři spálit 91 včelstev

pátek, 19. července 2019, 10:55

Kvůli hnilobě včelího plodu už museli veterináři na Semilsku spálit 91 včelstev. Číslo nemusí být konečné, ohnisek nákazy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.