Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Každý desátý obyvatel Libereckého kraje patří mezi čtenáře knihoven

 
neděle, 21. července 2019, 07:14

Čtenářů knihovnám v Libereckém kraji v posledních letech mírně ubývá, tvoří zhruba desetinu obyvatel kraje. Loni mělo 202 knihoven v kraji s 34 pobočkami 49.872 registrovaných čtenářů, v roce 2016 jich bylo skoro o 1500 více. Vyplývá to z informací od krajské metodičky z liberecké knihovny Michaely Staňkové.

Ne všude ale zaznamenali úbytek, například Prysku na Českolipsku pomohla modernizace knihovny před třemi lety. „Stoupla nám návštěvnost zhruba o 50 procent, předtím knihovna skomírala," uvedl starosta Prysku Jan Sviták. Vyššímu zájmu podle něj pomohlo, že se zaměřili na děti z mateřské školy, v níž knihovna sídlí, i na rozšíření nabídky. „Děláme doprovodné programy v rámci našeho kulturního života v obci. Jsou tam různé výtvarné dílny, čtení a tím, že se obnovil knihovnický fond a knihovna se modernizovala, tak se nám zvýšila návštěvnost mezi občany," dodal.

V Rychnově každý třetí

Lépe se podle Staňkové daří právě knihovnám, kde funguje spolupráce mezi pracovníky knihovny a vedením obce, jsou peníze na úpravy prostor i nákup knih a knihovna neslouží jen jako půjčovna. „To je takový balíček, který vytváří dobře fungující komunitní knihovnu," uvedla. V kraji jsou knihovny, kde registrovaní čtenáři netvoří ani pět procent obyvatel obce. Třeba v Albrechticích v Jizerských horách je to ale skoro čtvrtina, v Rychnově u Jablonce skoro 30 procent a v Loužnici u Želeného Brodu dokonce 40 procent.

Ředitelka liberecké krajské knihovny Blanka Konvalinková za nejdůležitější pro úspěšné fungování knihovny považuje vhodné prostory. „Když jsou nevyhovující, tak tam lidé nejdou," řekla. V kraji se v posledních letech několik knihoven modernizovalo, například v Albrechticích nebo v Jeřmanicích u Liberce. Nyní se dokončuje výstavba nové knihovny v Hrádku nad Nisou a novou chce postavit třeba Turnov. Modernizací prochází i krajská knihovna v Liberci, změní se například studovna. Dosud ji tvořil otevřený prostor, od podzimu tam budou individuální boxy i prostory pro řešení týmových úkolů. „Týmové studovny jsou dnes trendem všude," uvedla Konvalinková.

Vzdělávací i kulturní akce

Liberecká knihovna je s 19.507 čtenáři nejnavštěvovanější v kraji, je v ní registrována skoro pětina obyvatel města. I jí ale ubyli čtenáři, ještě v roce 2013 jich měla přes 26 000. Přibývá ale lidí, kteří přicházejí na vzdělávací a kulturní akce. Denně se konají v knihovně až čtyři. „Věnujeme tomu hodně úsilí, nabízíme více možností nejen pro veřejnost, ale i školy, což jsme dříve nedělali," uvedla Konvalinková. Podle ní to souvisí s tím, že knihovny už neslouží jen k půjčování knih, ale stávají se z nich vzdělávací instituce pro volný čas. Loni na různé akce přišlo do liberecké knihovny přes 39 tisíc lidí, v roce 2014 jich bylo o 11.000 méně. Největší zájem je podle Konvalinkové o regionální témata.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Stezka korunami stromů. Zábava pro děti i dospělé v Krkonoších

sobota, 20. července 2019, 17:45

Nevšední zážitky v přírodě, daleké výhledy, nespoutané dobrodružství a zábavu nabízí dětem i dospělým Stezka korunami stromů...

PRŮZKUM: Téměř čtyřicet procent lidí letos vynechá letní dovolenou

sobota, 20. července 2019, 16:23

Letní dovolenou letos nebude mít 39 procent lidí. Na delší dovolenou do zahraničí se chystá 23 procent Čechů. Kombinaci...

Na Liberec se ženou bouřky. Dorazit mají podle meteorologů po půlnoci

sobota, 20. července 2019, 11:30

Horké počasí už dnes přeruší bouřky a ochlazení. Nad Česko dorazí už večer, do Liberce se pak dostanou po půlnoci. Meteorologové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.